Trwa ładowanie...

Uczulenie – alergeny wziewne, alergeny skórne, katar sienny

Uczulenie jest spowodowane przez alergeny, na które nasz organizm jest bardzo wrażliwy. Jakie alergeny wziewne mogą powodować uczulenie? Jakie alergeny skórne mogą być przyczyną uczulenia? Czym charakteryzuje się katar sienny?

spis treści

1. Co są alergeny wziewne?

Uczulenie to wrażliwość organizmu na różnego rodzaju bodźce lub substancje. Objawy uczulenia mogą być różne w zależności od nadwrażliwego narządu. Najczęściej do reakcji uczuleniowej dochodzi na skórze, w drogach oddechowych i w przewodzie pokarmowym.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Najczęstszym rodzajem uczulenia jest alergia wziewna. Alergen, na który organizm jest uczulony, zostaje wdychany przez drogi oddechowe. Najczęściej przyczyną alergii wziewnej są pyłki kwiatów, pyłki traw, pyłki chwastów, pyłki drzew i pyłki zbóż. Uczulać mogą jednak również pleśnie, zwierzęta domowe, roztocza, a zdarza się także, że również alergeny wirusowe i bakteryjne. Niektórzy są także uczuleni na lakier do włosów lub lakier do paznokci.

Uczulenie jest spowodowane przez alergeny, na które nasz organizm jest bardzo wrażliwy.
Uczulenie jest spowodowane przez alergeny, na które nasz organizm jest bardzo wrażliwy.

Główne objawy alergii wziewnej to wyciek z nosa, kichanie, pieczenie i łzawienie oczu, zapalenie spojówek, swędzenie oczu, swędzenie gardła. Bywa jednak, że objaw uczulenia na alergeny wziewne to gwałtowny skurcz oskrzeli i duszności. W takich nagłych wypadkach należy natychmiast zażyć sterydy wziewne albo wezwać karetkę. Uczuleniu na alergeny wziewne mogą również towarzyszyć bóle głowy i gorączka.

2. Alergeny skórne

Skóra stanowi dużą powierzchnię, przez którą możemy zetknąć się z substancją, na którą jesteśmy uczuleni. Do alergenów skórnych, które odpowiadają za uczulenie, możemy zaliczyć, na przykład: proszki do prania, środki czyszczące, biżuterię, kosmetyki, stopy metali, farby, substancje chemiczne, sztuczne tkaniny. Objawy uczulenia na alergeny skórne mają formę drobnych grudek, swędzącej wysypki. Najbardziej niepokojącym i niebezpiecznym objawem uczulenia są obrzęki twarzy lub części ciała. Kiedy się pojawią, należy udać się do lekarza.

Ile tak naprawdę wiemy o katarze siennym?
Ile tak naprawdę wiemy o katarze siennym? [7 zdjęć]

Większość z nas cieszy się na wieść o nadchodzącym lecie. Dla niektórych jednak ciepłe dni oznaczają

zobacz galerię

3. Katar sienny

Katar sienny również może być objawem uczulenia, na przykład na pyłki traw i inne alergeny wziewne. Nie należy lekceważyć kataru siennego, gdyż może przyczynić się do zapalenia zatok i zapalenia ucha środkowego, a także może doprowadzić do zapalenia oskrzeli i rozwoju astmy. Główną formą leczenia kataru siennego przy uczuleniu jest przyjmowanie leków przeciw alergii, a także leków na katar. Jeżeli mamy do czynienia z bardzo silnym uczuleniem, wówczas niezbędne może być przyjmowanie wziewnych sterydów.

Najczęstsze alergie pokarmowe
Najczęstsze alergie pokarmowe [9 zdjęć]

Świąd, wysypka, drapanie w gardle i łzawienie oczu, mogą to być objawy alergii pokarmowej. Jest to nieprawidłowa

zobacz galerię

4. Uczulenie – alergen pokarmowy

Zdarza się również, że uczulenie może zostać wywołane na alergen pokarmowy. Najczęstszym alergenem, który wywołuje uczulenie, jest mleko krowie, jaja, pszenica, ryby, owoce morza, czekolada, cytrusy, pomidory, orzechy i truskawki. Uczulać mogą także jabłka, marchew i ziemniaki, a także konserwanty. Objawem alergii pokarmowej jest wysypka na twarzy, na rękach, na nogach i tułowiu, ale również bóle brzucha, biegunka i nudności. Najbardziej niebezpiecznym objawem uczulenia na pokarmy jest obrzęk języka, który może utrudniać oddychanie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Urticaria vasculitis
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza