Trwa ładowanie...

Testy wykrywające nie-IgE-zależne

Alergia, żeby była skutecznie leczona, musi być dobrze przebadana. Alergeny wziewne i alergeny pokarmowe są przyczyną stanu zapalnego w organizmie. Żeby to leczyć, należy poznać przyczynę. Testy alergiczne są wykonywane właśnie po to, by móc określić zagrożenie. Na podstawie testów układa się później dietę eliminacyjną lub kwalifikuje kogoś do odczulania. W końcu najskuteczniejszą metodą na alergię jest unikanie danego alergenu.

spis treści

1. Test transformacji limfocytów

Alergia pokarmowa może zostać dokładnie zbadana. W tym celu wykonuje się testy alergiczne transformacji limfocytów. Bada się ich zachowanie, gdy są atakowane przez alergeny pokarmowe poza ustrojem. Badanie przeprowadza się za pomocą mikroskopu.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. ALCAT test

ALCAT test to badanie reakcji białych krwinek na alergeny pokarmowe. Badanie przeprowadza się poza organizmem. Do pomiaru wykorzystywana jest aparatura komputerowa. Mierzy ona ilość i rozmiar znajdujących się we krwi komórek układu immunologicznego. Poza tym notuje też zmiany, jakie w nich zaszły przez alergeny. Test bada to jak wpływają alergeny pokarmowe, pleśnie, związki chemiczne, leki na komórki.

ALCAT test działa skuteczniej i szybciej niż dieta diagnostyczna. Często to jedyny sposób, by stwierdzić jak działają alergeny i, kiedy pojawia się alergia pokarmowa lub inne choroby alergiczne. Badanie przeprowadza się, gdy występują choroby alergiczne: pokrzywka, atopowe zapalenie mózgu, zespoły nerczycowe, choroby stawów, astma aspirynowa, moczenie nocne, padaczka, zaburzenia psychoemocjonalne, polipy i in.

3. Test śródskórny

Pod skórę wstrzykuje się rozcieńczone alergeny. Alergeny (alergeny wziewne lub pokarmowe) wywołują bąbel na skórze, który należy zmierzyć. Dzięki temu testowi można ustalić jaka dawka alergenów będzie lecznicza. Podawanie owej dawki alergenu może skutecznie zastąpić dietę eliminacyjną. Jest to rodzaj immunoterapii, który sprawia, że alergia zostaje wyleczona.

4. Klasyczne i atopowe testy naskórne

Klasyczne testy naskórne pomagają wykryć, czy występuje alergia kontaktowa na związki chemiczne. W przypadku atopowych testów naskórkowych jest podobnie. Alergia kontaktowa na alergeny wziewne i pokarmowe zostaje wykryta właśnie dzięki tej metodzie. Atopowy test naskórkowy służy też do kwalifikacji osoby cierpiącej na atopowe zapalenie skóry do odczulania.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Leczenie
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza