Trwa ładowanie...

Moczenie nocne - przyczyny, leczenie

Avatar placeholder
30.03.2021 22:14
Moczenie nocne - przyczyny, leczenie
Moczenie nocne - przyczyny, leczenie (123RF)

Moczenie nocne stanowi poważny problem, jest to schorzenie przewlekłe. Cierpi na nie 300 tysięcy dzieci do czternastego roku życia. Rodzice rzadko widzą potrzebę zaprowadzenia dzieci do lekarza z powodu moczenia nocnego. Dolegliwość tą bagatelizują i czekają aż samoistnie minie. Rzeczywiście, duża część dzieci wyrasta z moczenia nocnego. Niestety, dzieci, u których dolegliwość nie minęła, mogą borykać się w przyszłości z zaburzeniami emocjonalnymi i mieć utrudnione kontakty z kolegami lub rodziną. Moczenie dzieci powinno być leczone.

spis treści

1. Moczenie nocne - przyczyny

Za przyczyny moczenia nocnego u dzieci do tej pory uważano zaburzenia emocjonalne. Jednak badania wykluczyły związek między pierwotnym moczeniem nocnym a stresem psychicznym dziecka, warunkami rodzinnymi lub czynnikami socjoekonomicznymi. Z kolei wtórne moczenie nocne dzieci jest już związane ze stresem. Moczenie nocne może powrócić gdy u dzieci nastąpią zmiany w ich dotychczasowym trybie życia. Moczenie nocne może mieć przyczyny na tle zaburzeń emocjonalnych. Moczenie dzieci może spowodować, że te będą miały gorszą samoocenę, będą się izolowały, a także będą miały trudność w nawiązywaniu informacji.

Pierwotne przyczyny moczenia nocnego u dzieci to zaburzenia czynnościowe układu moczowego. Pęcherz ma zbyt małą powierzchnię i nie jest w stanie utrzymać spływającego z nerek moczu nocnego. Dysproporcja między ilością moczu a wielkością pęcherza odpowiada za moczenie nocne.

2. Moczenie nocne - leczenie

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Jeżeli dziecko skończyło 6 lat, a moczenie nocne nie ustąpiło samoistnie, rodzic powinien zaprowadzić dziecko do lekarza. Odpowiednie leki regulujące czynność pęcherza moczowego mogą zmniejszyć dolegliwość, jaką jest moczenie nocne. Dziecko nie będzie odczuwało tak częstej potrzeby korzystania z toalety, dłużej utrzyma mocz i dzięki temu zwiększy pojemność pęcherza. Tego typu kuracja trwa około czterech miesięcy.

Dzieci, u których zaobserwowano nadmierną ilość moczu, powinny przyjmować leki poprawiające zagęszczanie moczu w godzinach nocnych. Efekty są widoczne już kilka dni po rozpoczęciu kuracji, jednak całkowite wyleczenie następuje po trzech miesiącach.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza