Trwa ładowanie...

Pierwsze objawy alergii

Avatar placeholder
04.04.2019 12:58
Pierwsze objawy alergii
Pierwsze objawy alergii (123RF)

Pierwsze objawy alergii mogą być bardzo zróżnicowane i, co ciekawe, pochodzić z wielu różnych narządów. Najczęstszymi objawami alergii są symptomy związane z układem pokarmowym, układem oddechowym oraz skórą.

Jak rozpoznać alergię u dziecka? Wystarczy je bacznie obserwować. Pierwszymi objawami alergii skórnej, jakie można zauważyć u dziecka są:

  • niepokój u dziecka (dziecko czuje swędzenie skóry),
  • budzenie się dziecka w nocy,
  • zaczerwieniona, szorstka skóra,
  • "polakierowane" policzki.

Zmiany skórne obserwowane przez rodziców, określane są przez lekarzy jako "atopowe zapalenie skóry". Atopowe zapalenie skóry jest najczęściej pierwszym objawem alergii pokarmowej. Czynnikiem zewnętrznym wywołującym alergię, czyli alergenem, jest u dzieci najczęściej jakiś składnik pożywienia. Jakie substancje są najczęściej uczulające dla dzieci? Są to:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"
  • białka mleka krowiego,
  • białka jajek,
  • białka zbóż.

Objawy alergii ze strony układu pokarmowego to najczęściej:

Objawami alergii ze strony układu oddechowego są z kolei częste infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych. Mimo leczenia i stosowania antybiotyków, infekcje nawracają. Tak może się właśnie objawiać alergia, chociaż może to być oznaka słabego układu odpornościowego dziecka.

Zastosowanie probiotyków we wczesnej fazie alergii, od razu po zauważeniu pierwszych objawów przez rodziców, w niektórych przypadkach może zmienić przebieg procesu alergicznego. Wspomaga leczenie zlecone przez alergologa, ale także wpływa na zahamowanie tzw. "marszu alergicznego".

O tym, jakie są pierwsze objawy alergii, z jakimi alergenami mamy najczęściej do czynienia u dzieci, a także czym jest marsz alergiczny opowiada prof. dr hab. Bożena Cukrowska.

Ten tekst jest elementem naszego cyklu #ZdrowaPolka, w którym pokazujemy, jak zadbać o swoją kondycję fizyczną i psychiczną. Przypominamy o profilaktyce i radzimy, co zrobić, żeby żyć zdrowiej. Więcej przeczytasz tutaj

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Pokrzywka alergiczna
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.