Obrzęk Quinckego - przyczyny, objawy, leczenie

Obrzęk naczynioruchowy Quinckiego, znany także jako obrzęk angioneurotyczny, jest odmianą pokrzywki dotyczącą głębszych warstw skóry oraz błon śluzowych. Zmiany pojawiają się w odgraniczonych obszarach, nie bolą i nie swędzą. Najczęstszą przyczyną pojawienia się obrzęku Quinckiego jest reakcja alergiczna. Obrzęk naczynioruchowy może być niegroźny, pod warunkiem, że nie dotyczy błon śluzowych gardła i krtani - wtedy może dojść do zamknięcia przepływu powietrza w drogach oddechowych i doprowadzić do uduszenia.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Obrzęk Quinckego a pokrzywka

Pokrzywka jest reakcją organizmu na niektóre alergeny. Bąble pokrzywkowe są najczęściej powierzchniowe i zazwyczaj znikają po wykryciu i ograniczeniu kontaktu z substancją uczulającą. Obrzęk Quinckiego sięga głębiej - do skóry właściwej, tkanki podskórnej a niekiedy także do błon śluzowych. Przebieg obrzęku jest zazwyczaj poważniejszy niż przebieg pokrzywki.

Obrzęk Qunickiego - przyczyny

Choroba skóry i błon śluzowych, którą nazywamy obrzękiem naczynioruchowym Quinckego charakteryzuje się występowaniem ograniczonych obrzęków, które pojawiają się na skutek alergii lub czynników niealergicznych. Obrzęk może zostać wywołany przez uczulenie na leki, pokarm, substancje wziewne, a czasem przez ukąszenie owada. Oprócz alergii, przyczyną powstania obrzęku Quinckiego może być reakcja autoimmunologiczna, niedobór inhibitora składnika dopełniacza C1 (wtedy obrzęk naczynioruchowy jest wrodzony i dziedziczny) oraz niektóre substancje (konserwanty, inhibitory konwertazy angiotensyny).

Obrzęk Quinckiego - objawy

Obrzęk Quinckiego pojawia się przede wszystkim w okolicy twarzy, kończyn i stawów. Czasem atakuje błony śluzowe układu pokarmowego i oddechowego. Taki rodzaj obrzęku jest bardzo niebezpieczny, utrudnia oddychanie i może doprowadzić do uduszenia.

Twarz chorego zmienia się pod wpływem obrzęku. Bąble pokrzywkowe pojawiają się w okolicy warg i oczodołów. Obrzęk niekiedy lokalizuje się w okolicach intymnych. Niektórzy pacjenci odczuwają także inne dolegliwości: bóle głowy, nudności, wymioty lub biegunkę.

Obrzęk alergiczny jest przewlekły, jego objawy powracają. Czasem pojawia się nawet dwa razy w tygodniu, a czasem raz na kilka lat. Powikłaniem obrzęku może być dermochalazja, czyli choroba skóry. Skóra zwisa w wyniku nadmiernego rozciągnięcia w miejscach nawrotu obrzęku.

Obrzęk Quinckiego - leczenie

Leczenie obrzęku Quinckiego jest zróżnicowane. Stosuje się doraźne dawki sterydów bądź duże dawki leków przeciwhistaminowych. U niektórych osób obrzęk występuje dziedzicznie (obrzęk dziedziczny) - wtedy stosuje się koncentraty inhibitora składnika dopełniacza C1. Poza napadami należy stosować leki zapobiegające kolejnym obrzękom, np. leki antyhistaminowe oraz kortykosterydy.

Pamiętajmy, że zazwyczaj główną przyczyną obrzęku Quinckiego jest reakcja alergiczna. Dolegliwość i co za tym idzie ryzyko obrzęku, pojawiają się w okresie dziecięcym lub w okresie pokwitania, ale zdarza się, że występuje w wieku dorosłym. Dlatego cały czas trzeba być czujnym i zwracać uwagę na wszystkie uczulenia. Nieleczona alergia może doprowadzić do niebezpiecznego obrzęku.

Małgorzata Kazbieruk, ponad rok temu

Bibliografia

  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
  • Antczak A. Wielka interna - pulmonologia, Medical Tribune Polska, Warszawa 2010, ISBN 978-83-60135-76-1
  • Panaszek B. (red.), Ilustrowany podręcznik chorób alergicznych, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-087-0
  • Obłutowicz K., Alergologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 978-83-200-4233-7

Objawy alergii

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Objawy alergii - podział i symptomy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Objawy alergii - podział i symptomy
Obrzęk naczynioruchowy - przyczyny, odmiany, leczenie, rokowania

Obrzęk Quinckego u dziecka

Obrzęk Quinckego u dziecka

Obrzęk naczynioworuchowy dotyczy najczęściej twarzy.

Zanokcica - przyczyny, objawy, leczenie

Zanokcica stopy

Zanokcica stopy

Zanokcica to bolesne schorzenie, typowy w zanokcicy jest obrzęk ze zmianami wału paznokciowego.

Rumień guzowaty - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Rumień guzowaty (Erythema nodosum)

Rumień guzowaty (Erythema nodosum)

Rumień i obrzęk najczęściej dotyczą stawów skokowych, kolanowych i nadgarstków. Każdy staw może mieć osobne ognisko zapalne.

Astma oskrzelowa (astma bronchitowa) - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Pokrzywka w astmie oskrzelowej

Pokrzywka w astmie oskrzelowej

Bąbel pokrzywkowy, czyli obrzęk o zabarwieniu różowym lub żółtawobiałym.

Siniaki - przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie

Jak pozbyć się siniaków? (WIDEO)

Jak pozbyć się siniaków? (WIDEO) Odtwórz wideo

. Jeśli takie objawy pojawiają się z niewiadomej przyczyny może to świadczyć o tym, że w organizmie dochodzi do zaburzeń krzepliwości krwi. Może też być wynikiem (...) do uszkodzenia drobnych naczynek krwionośnych....

Objawy alergii - podział i symptomy

Pokrzywka alergiczna

kształcie. Sam bąbel pokrzywkowy nie zagraża życiu. Jednak inne objawy pokrzywki mogą być niebezpieczne. Obrzęk błony śluzowej dróg oddechowych (...) , reakcja alergiczna może także wywołać inne objawy:...

Obrzęk naczynioruchowy - przyczyny, odmiany, leczenie, rokowania

Sposoby na opuchliznę

Sposoby na opuchliznę

Obrzęk - jak sobie z nim radzić? Opuchlizna potrafi przyspożyć wiele problemów. Koniecznie trzeba zapoznać się ze sposobami zwalczania obrzęków.

Leczenie łysienia

Alternatywy leczenia DCP (WIDEO)

Alternatywy leczenia DCP (WIDEO) Odtwórz wideo

, który wywołuje podrażnienie skóry w miejscu podania. Pojawia się odczyn alergiczny, czyli zaczerwienienie, obrzęk i swędzenie. Układ odpornościowy wykrywa alergen (...) jest jeszcze kilka sposobów leczenia łysienia plackowatego, o...