Trwa ładowanie...

Obrzęk Quinckego - przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
Małgorzata Kazbieruk 19.07.2024 17:45
Obrzęk Quinckego - przyczyny, objawy, leczenie
Obrzęk Quinckego - przyczyny, objawy, leczenie

Obrzęk naczynioruchowy Quinckiego, znany także jako obrzęk angioneurotyczny, jest odmianą pokrzywki dotyczącą głębszych warstw skóry oraz błon śluzowych. Zmiany pojawiają się w odgraniczonych obszarach, nie bolą i nie swędzą. Najczęstszą przyczyną pojawienia się obrzęku Quinckiego jest reakcja alergiczna. Obrzęk naczynioruchowy może być niegroźny, pod warunkiem, że nie dotyczy błon śluzowych gardła i krtani - wtedy może dojść do zamknięcia przepływu powietrza w drogach oddechowych i doprowadzić do uduszenia.

spis treści

1. Obrzęk Quinckego a pokrzywka

Pokrzywka jest reakcją organizmu na niektóre alergeny. Bąble pokrzywkowe są najczęściej powierzchniowe i zazwyczaj znikają po wykryciu i ograniczeniu kontaktu z substancją uczulającą. Obrzęk Quinckiego sięga głębiej - do skóry właściwej, tkanki podskórnej a niekiedy także do błon śluzowych. Przebieg obrzęku jest zazwyczaj poważniejszy niż przebieg pokrzywki.

2. Obrzęk Qunickiego - przyczyny

Choroba skóry i błon śluzowych, którą nazywamy obrzękiem naczynioruchowym Quinckego charakteryzuje się występowaniem ograniczonych obrzęków, które pojawiają się na skutek alergii lub czynników niealergicznych. Obrzęk może zostać wywołany przez uczulenie na leki, pokarm, substancje wziewne, a czasem przez ukąszenie owada.

Zobacz film: "Szczepienie przeciwko HPV"

Oprócz alergii, przyczyną powstania obrzęku Quinckiego może być reakcja autoimmunologiczna, niedobór inhibitora składnika dopełniacza C1 (wtedy obrzęk naczynioruchowy jest wrodzony i dziedziczny) oraz niektóre substancje (konserwanty, inhibitory konwertazy angiotensyny).

3. Obrzęk Quinckiego - objawy

Obrzęk Quinckiego pojawia się przede wszystkim w okolicy twarzy, kończyn i stawów. Czasem atakuje błony śluzowe układu pokarmowego i oddechowego. Taki rodzaj obrzęku jest bardzo niebezpieczny, utrudnia oddychanie i może doprowadzić do uduszenia.

Twarz chorego zmienia się pod wpływem obrzęku. Bąble pokrzywkowe pojawiają się w okolicy warg i oczodołów. Obrzęk niekiedy lokalizuje się w okolicach intymnych. Niektórzy pacjenci odczuwają także inne dolegliwości: bóle głowy, nudności, wymioty lub biegunkę.

Obrzęk alergiczny jest przewlekły, jego objawy powracają. Czasem pojawia się nawet dwa razy w tygodniu, a czasem raz na kilka lat. Powikłaniem obrzęku może być dermochalazja, czyli choroba skóry. Skóra zwisa w wyniku nadmiernego rozciągnięcia w miejscach nawrotu obrzęku.

4. Obrzęk Quinckiego - leczenie

Leczenie obrzęku Quinckiego jest zróżnicowane. Stosuje się doraźne dawki sterydów bądź duże dawki leków przeciwhistaminowych. U niektórych osób obrzęk występuje dziedzicznie (obrzęk dziedziczny) - wtedy stosuje się koncentraty inhibitora składnika dopełniacza C1. Poza napadami należy stosować leki zapobiegające kolejnym obrzękom, np. leki antyhistaminowe oraz kortykosterydy.

Pamiętajmy, że zazwyczaj główną przyczyną obrzęku Quinckiego jest reakcja alergiczna. Dolegliwość i co za tym idzie ryzyko obrzęku, pojawiają się w okresie dziecięcym lub w okresie pokwitania, ale zdarza się, że występuje w wieku dorosłym. Dlatego cały czas trzeba być czujnym i zwracać uwagę na wszystkie uczulenia. Nieleczona alergia może doprowadzić do niebezpiecznego obrzęku.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Pierwsze objawy alergii
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze