Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Alergia w ciąży

Alergia w ciąży
Alergia w ciąży

Alergia jest chorobą najczęściej o podłożu genetycznym i występuje rodzinnie. Alergenami są zazwyczaj pyłki traw i drzew, roztocza kurzu domowego, produkty mleczne, sierść zwierząt domowych czy niektóre leki. Dolegliwości alergiczne w czasie ciąży przebiegają dwukierunkowo – albo mają przebieg ostrzejszy, albo w niektórych przypadkach ustępują całkowicie. Podczas ciąży dochodzi bardzo często do obrzęku śluzówek nosa, co jest wynikiem zmian hormonalnych i bardzo często mylnie rozpoznawane jako przejaw alergii.

spis treści

1. Leczenie alergii

Łagodny przebieg alergii nie stanowi zagrożenia dla przebiegu ciąży i rozwoju płodu. Zagrożenie pojawia się w przypadku ciężkiego niekontrolowanego przebiegu astmy. Wówczas zwiększa się ryzyko niedotlenienia wewnątrzmacicznego płodu przez zaburzony przepływ maciczno-łożyskowy, co może mieć poważne następstwa.

Leczenie alergii w czasie ciąży wymaga współpracy lekarza ginekologa oraz alergologa. Jeżeli kobieta cierpi na alergie i stale przyjmuje leki odczulające, przed planowaną ciążą powinna skonsultować się z lekarzem alergologiem w celu zmiany stosowanych do tej pory leków, ograniczając tym samym ryzyko teratogennego działania niektórych z nich na rozwijający się płód. Wszelkie zmiany skórne w ciąży oraz inne objawy mogące sugerować alergię należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Niestety, nie zawsze udaje się unikać kontaktu z alergenem. Wtedy najlepszym rozwiązaniem są leki antyalergiczne. Ale zawsze lekarz alergolog powinien zdecydować, które to będą preparaty i w jakich dawkach je przyjmować. Pochopnie zastosowany lek nie tylko nie zaradzi problemowi, ale może źle wpłynąć na rozwój płodu.

Niewskazane w okresie ciąży środki to leki antyhistaminowe, tabletki udrażniające nos i maści z inhibitorami kalcyneuryny. Część z tych leków jest wydawana w aptekach bez recepty. W ciąży należy również korzystać ostrożnie z kropli do nosa, a przy astmie i stanach spastycznych oskrzeli – z inhalatorów odoskrzelowych.

Bezpieczne sposoby na walkę z objawami alergii to płukanie nosa solą fizjologiczną lub roztworem wody morskiej przy alergicznym nieżycie nosa, kojące kremy i maści przy atopowej, skłonnej do podrażnień skórze, a przy alergii wziewnej i kontaktowej – picie wapna do 1000 mg dziennie.

2. Odczulanie w ciąży

Immunoterapia polega na podawaniu określonych dawek alergenów przez kilka do kilkunastu miesięcy. W efekcie organizm „uczy się” ignorować te substancje i nie reaguje na nie uczuleniem lub objawy stają się słabsze. Choć szczepionka nie wpływa na dziecko, immunoterapii nie rozpoczyna się u kobiety ciężarnej czy karmiącej piersią. Odczulanie można zacząć dopiero po zakończeniu karmienia piersią. Ale jeśli kobieta ciężarna rozpoczęła kurację przed ciążą i otrzymuje już tylko dawki podtrzymujące, może kontynuować terapię.

Zwykle niepokój kobiet w ciąży cierpiących na astmę o rozwój i zdrowie maluszka jest nieuzasadniony, a dziecko rodzi się zdrowe. Warunkiem jest jednak ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza. Zaprzestanie leczenia może doprowadzić do niedotlenienia dziecka – sprawić, że urodzi się przedwcześnie, z dużą niedowagą lub z zaburzeniami, np. neurologicznymi. Lekceważenie choroby ma więc zdecydowanie gorsze skutki niż prawidłowo leczona astma. Zwykle konieczne jest jednak zmodyfikowanie terapii. Lekarz uwzględnia nie tylko nasilenie dolegliwości, ale również częstotliwość ich występowania oraz ogólny stan zdrowia kobiety. Szczególną czujność należy zachować w pierwszym trymestrze ciąży – jest to najbardziej niebezpieczny czas, jeśli chodzi o podawanie leków.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Alergia a kaszel
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze