Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Pierwszy trymestr ciąży - badanie USG, ciąża tydzień po tygodniu

Avatar placeholder
21.03.2023 17:12
Pierwszy trymestr ciąży - badanie USG, ciąża tydzień po tygodniu
Pierwszy trymestr ciąży - badanie USG, ciąża tydzień po tygodniu (Shutterstock)

Pierwszy trymestr ciąży - w końcu wam się udało! Jesteś w ciąży i już za 9 miesięcy na świecie pojawi się śliczny, różowiutki maluszek. By tak się stało, musisz o niego dbać już teraz, bo pierwszy trymestr ciąży to bardzo ważny okres w jego życiu. W ciągu trzech miesięcy urośnie aż... 6 centymetrów, a może ważyć nawet 14 gramów. A to wielkolud!

spis treści

1. Pierwszy trymestr ciąży - badanie USG

Czas ciąży oblicza się od daty ostatniej miesiączki, ponieważ zwykle nie wiadomo, kiedy dokładnie nastąpiło zapłodnienie. Rzeczywisty czas życia dziecka rozpoczyna się około 2 tygodni później.

2. Pierwszy trymestr ciąży - tydzień pierwszy

Nie ma jeszcze żadnych widocznych zmian. Powinnaś zdrowo się odżywiać i łykać kwas foliowy. Alkohol, papierosy i inne używki przestają dla ciebie istnieć. Dziecka jeszcze nie ma. Na razie jajeczko sobie dojrzewa i zostanie uwolnione w połowie cyklu.

3. Pierwszy trymestr ciąży - tydzień drugi

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Seks, seks, i jeszcze raz seks. Nie unikaj go w tym okresie. Czas płodny to tylko 3-4 dni w cyklu i czasem trudno się w niego wstrzelić. Na szczęście jesteś wtedy bardzo atrakcyjna i masz ogromną ochotę na swojego partnera – dzięki tym sztuczkom natury ludzkość nie wyginęła. Pod koniec tego tygodnia albo na początku następnego jajeczko zostanie uwolnione i w jajowodzie poczeka z utęsknieniem, aż plemnik przybędzie zapoczątkować nowe życie.

4. Pierwszy trymestr ciąży - tydzień trzeci

Zapłodnienie następuje zwykle około 14 dni przed miesiączką. Czasem kobiety wiedzą, że to właśnie się stało, ale większość dowiaduje się o ciąży, bo spóźnia im się okres. Z milionów plemników ten jeden jedyny wychodzi na prowadzenie i pierwszy dociera do stęsknionej komórki. Błona komórkowa zaczyna się wtedy zamykać, by już nikt inny nie mógł wedrzeć się do środka. Po chwili komórka zaczyna się dzielić i wygląda jak malina. W takim stanie dociera do macicy. Komórki nadal się dzielą, ale cała kulka jest bardzo malutka – zmieściłaby się na główce od szpilki.

5. Pierwszy trymestr ciąży - tydzień czwarty

Myślisz, że jesteś zmęczona i rozdrażniona z powodu napięcia przedmiesiączkowego. A tu niespodzianka! Te objawy są też charakterystyczne dla początku ciąży.

Jajeczko zagnieździło się już w macicy i rozwinął się malutki zarodek. Powstał on z części podzielonych komórek, reszta buduje worek owodniowy i pęcherzyk żółtkowy, który dostarcza dziecku pokarmu, zanim nie wytworzy się łożysko. Twój maluch jest teraz wielkości ziarnka maku. Wygląda trochę jak szarawa, półprzeźroczysta meduza. 


6. Pierwszy trymestr ciąży - tydzień piąty

To czas, żeby zrobić test ciążowy. Wcześniej nie miałby sensu. Jeśli wynik jest pozytywny, powinnaś wybrać się do sprawdzonego i zaufanego lekarza, który dobrze poprowadzi twoją ciążę. Ból piersi, wahania nastroju, mdłości, zmęczenie – pierwszy trymest ciąży tym właśnie się objawia i to normalne, więc się nie przejmuj.

U dziecka wykształcają się powoli zaczątki 33 kręgów. Zaczyna też powstawać mózg i układ nerwowy. Powinnaś pamiętać o kwasie foliowym. Maluch ma już 2 mm, czyli jest wielkości pestki jabłka, widać już kulisty zawiązek głowy.

7. Pierwszy trymestr ciąży - tydzień szósty

Poranne mdłości i rewolucja hormonalna prowadząca do huśtawki nastrojów. Możesz być przybita, ale nie martw się, wszystko minie.

Maluch ma już głowę, tułów i ogonek, który potem zniknie. Serce zaczyna pompować krew, na USG możesz już zobaczyć, jak pulsuje. 40. dnia pojawiają się ramiona i nóżki. To już mały wielkolud – ma 4 mm.

8. Pierwszy trymestr ciąży - tydzień siódmy

Twoja macica zaczyna rosnąć, a w szyjce pojawia się czop śluzowy, zabezpieczający wejście do pochwy przed bakteriami i infekcjami.

Malec ma już 6 mm. Widać oczy, nos i usta. Rączki się wydłużają, a na ich końcach pojawiają się płetwy (nie martw się, znikną). Od tej pory jesteście już trwale złączeni pępowiną.

9. Pierwszy trymestr ciąży - tydzień ósmy

Macica ma już wielkość jabłka. Twoje sutki mogą być nabrzmiałe i obolałe, ponieważ w środku rozwijają się gruczoły mleczne. Pomóc może partner, który delikatnie rozmasuje piersi.

Dziecko ma już dłonie i stopy, a nawet maleńkie paluszki. Pojawiło się też ucho wewnętrzne. Dzięki niemu maluch reaguje na ruch. Kręgosłup ma grubość szpilki, żebra – włosa. Zaczynają rosnąć powieki i pojawiają się zawiązki mlecznych zębów. Twojej Krysi, Marysi czy Piotrusia nie można już nazywać maluszkiem – ma 15-20 mm długości.

10. Pierwszy trymestr ciąży - tydzień dziewiąty

Twoja skóra albo może być piękna i gładka, albo pokryją ją wypryski. Zabiegi kosmetyczne nie są w ciąży dobrym pomysłem. Lepiej to przeczekać. Jeśli pojawi się skąpa brązowa lub czerwona wydzielina z pochwy, nie panikuj. To normalne, ale na wszelki wypadek skonsultuj się z lekarzem.

Dziecko ma już 2 cm i zaczynają się rozwijać narządy rozrodcze. Buzia robi się coraz ładniejsza. Jest już górna warga, dziurki w nosie, żuchwa, uszy przesuwają się na boki, a oczy do przodu. Na razie dzidziuś ma ogromną główkę, bo mózg rośnie w ekspresowym tempie.

11. Pierwszy trymestr ciąży - tydzień dziesiąty

Jeśli z morfologii wynika, że masz niedobór żelaza, przyjmuj preparaty przeznaczone specjalnie dla kobiet w ciąży.

Twoje dziecko jest już miniaturowym człowieczkiem, ma wszystkie ludzkie narządy. 4 centymetry długości i 5 g wagi to już nie przelewki.

12. Pierwszy trymestr ciąży - tydzień jedenasty

Nudności powinny ustąpić. Zaczynasz przybierać na wadze i masz lepszy apetyt. W ciągu całej ciąży powinnaś przytyć około 12 kilogramów, więc nie przesadzaj z jedzeniem za dwoje.

Maluch waży już 8 g i ma 5 cm. Jego jelita rozwijają się w pępowinie, bo cały brzuch zajęła wątroba. Chłopcy dostają w tym okresie zastrzyk męskich hormonów z jąder, dlatego prącie wydłuża się i wygładza.

13. Pierwszy trymestr ciąży - tydzień dwunasty

Masz mniejszą ochotę na seks w ciąży, ale nie martw się, wszystko wkrótce wróci do normy. Pierwszy trymestr ciąży jest zwykle trudniejszy od drugiego.

W 12. tygodniu można już rozpoznać płeć dziecka. Są już paznokcie, skóra oraz mięśnie, które stają się coraz grubsze. Maluch porusza już klatką piersiową, a malutkimi rączkami próbuje coś chwytać. Prawie ukształtowane są płuca, trzustka i tarczyca. Duża ilość płynu owodniowego pozwala dziecku swobodnie pływać. Dzidziuś ma 6 cm, a może ważyć nawet 14 g.

Zobacz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze