Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży

W 12. tygodniu można już rozpoznać płeć dziecka. Są już paznokcie, skóra oraz mięśnie, które stają się coraz grubsze. Maluch porusza klatką piersiową,...

Yes, yes, yes! W końcu wam się udało. Jesteś w ciąży i już za 9 miesięcy na świecie pojawi się śliczny, różowiutki maluszek. By tak się stało, musisz o niego dbać już teraz, bo pierwszy trymestr to bardzo ważny okres w jego życiu. W ciągu trzech miesięcy urośnie aż... 6 centymetrów, a może ważyć nawet 14 gramów. A to wielkolud!

Polecane wideo:

1. Badanie USG w pierwszym trymestrze ciąży

Czas ciąży oblicza się od daty ostatniej miesiączki, ponieważ zwykle nie wiadomo, kiedy dokładnie nastąpiło zapłodnienie. Rzeczywisty czas życia dziecka rozpoczyna się około 2 tygodni później.

2. Tydzień pierwszy

Nie ma jeszcze żadnych widocznych zmian. Powinnaś zdrowo się odżywiać i łykać kwas foliowy. Alkohol, papierosy i inne używki przestają dla ciebie istnieć. Dziecka jeszcze nie ma. Na razie jajeczko sobie dojrzewa i zostanie uwolnione w połowie cyklu.

3. Tydzień drugi

Seks, seks, i jeszcze raz seks. Nie unikaj go w tym okresie. Czas płodny to tylko 3-4 dni w cyklu i czasem trudno się w niego wstrzelić. Na szczęście jesteś wtedy bardzo atrakcyjna i masz ogromną ochotę na swojego partnera – dzięki tym sztuczkom natury ludzkość nie wyginęła. Pod koniec tego tygodnia albo na początku następnego jajeczko zostanie uwolnione i w jajowodzie poczeka z utęsknieniem, aż plemnik przybędzie zapoczątkować nowe życie.

4. Tydzień trzeci

Zapłodnienie następuje zwykle około 14 dni przed miesiączką. Czasem kobiety wiedzą, że to właśnie się stało, ale większość dowiaduje się o ciąży, bo spóźnia im się okres. Z milionów plemników ten jeden jedyny wychodzi na prowadzenie i pierwszy dociera do stęsknionej komórki. Błona komórkowa zaczyna się wtedy zamykać, by już nikt inny nie mógł wedrzeć się do środka. Po chwili komórka zaczyna się dzielić i wygląda jak malina. W takim stanie dociera do macicy. Komórki nadal się dzielą, ale cała kulka jest bardzo malutka – zmieściłaby się na główce od szpilki.

5. Tydzień czwarty

Myślisz, że jesteś zmęczona i rozdrażniona z powodu napięcia przedmiesiączkowego. A tu niespodzianka! Te objawy są też charakterystyczne dla początku ciąży.

Jajeczko zagnieździło się już w macicy i rozwinął się malutki zarodek. Powstał on z części podzielonych komórek, reszta buduje worek owodniowy i pęcherzyk żółtkowy, który dostarcza dziecku pokarmu, zanim nie wytworzy się łożysko. Twój maluch jest teraz wielkości ziarnka maku. Wygląda trochę jak szarawa, półprzeźroczysta meduza. 


6. Tydzień piąty

To czas, żeby zrobić test ciążowy. Wcześniej nie miałby sensu. Jeśli wynik jest pozytywny, powinnaś wybrać się do sprawdzonego i zaufanego lekarza, który dobrze poprowadzi twoją ciążę. Ból piersi, wahania nastroju, mdłości, zmęczenie – to normalne, więc się nie przejmuj.

U dziecka wykształcają się powoli zaczątki 33 kręgów. Zaczyna też powstawać mózg i układ nerwowy. Powinnaś pamiętać o kwasie foliowym. Maluch ma już 2 mm, czyli jest wielkości pestki jabłka, widać już kulisty zawiązek głowy.

7. Tydzień szósty

Poranne mdłości i rewolucja hormonalna prowadząca do huśtawki nastrojów. Możesz być przybita, ale nie martw się, wszystko minie.

Maluch ma już głowę, tułów i ogonek, który potem zniknie. Serce zaczyna pompować krew, na USG możesz już zobaczyć, jak pulsuje. 40. dnia pojawiają się ramiona i nóżki. To już mały wielkolud – ma 4 mm.

8. Tydzień siódmy

Twoja macica zaczyna rosnąć, a w szyjce pojawia się czop śluzowy, zabezpieczający wejście do pochwy przed bakteriami i infekcjami.

Malec ma już 6 mm. Widać oczy, nos i usta. Rączki się wydłużają, a na ich końcach pojawiają się płetwy (nie martw się, znikną). Od tej pory jesteście już trwale złączeni pępowiną.

9. Tydzień ósmy

Macica ma już wielkość jabłka. Twoje sutki mogą być nabrzmiałe i obolałe, ponieważ w środku rozwijają się gruczoły mleczne. Pomóc może partner, który delikatnie rozmasuje piersi.

Dziecko ma już dłonie i stopy, a nawet maleńkie paluszki. Pojawiło się też ucho wewnętrzne. Dzięki niemu maluch reaguje na ruch. Kręgosłup ma grubość szpilki, żebra – włosa. Zaczynają rosnąć powieki i pojawiają się zawiązki mlecznych zębów. Twojej Krysi, Marysi czy Piotrusia nie można już nazywać maluszkiem – ma 15-20 mm długości.

10. Tydzień dziewiąty

Twoja skóra albo może być piękna i gładka, albo pokryją ją wypryski. Zabiegi kosmetyczne nie są w ciąży dobrym pomysłem. Lepiej to przeczekać. Jeśli pojawi się skąpa brązowa lub czerwona wydzielina z pochwy, nie panikuj. To normalne, ale na wszelki wypadek skonsultuj się z lekarzem.

Dziecko ma już 2 cm i zaczynają się rozwijać narządy rozrodcze. Buzia robi się coraz ładniejsza. Jest już górna warga, dziurki w nosie, żuchwa, uszy przesuwają się na boki, a oczy do przodu. Na razie dzidziuś ma ogromną główkę, bo mózg rośnie w ekspresowym tempie.

11. Tydzień dziesiąty

Jeśli z morfologii wynika, że masz niedobór żelaza, przyjmuj preparaty przeznaczone specjalnie dla kobiet w ciąży.

Twoje dziecko jest już miniaturowym człowieczkiem, ma wszystkie ludzkie narządy. 4 centymetry długości i 5 g wagi to już nie przelewki.

12. Tydzień jedenasty

Nudności powinny ustąpić. Zaczynasz przybierać na wadze i masz lepszy apetyt. W ciągu całej ciąży powinnaś przytyć około 12 kilogramów, więc nie przesadzaj z jedzeniem za dwoje.

Maluch waży już 8 g i ma 5 cm. Jego jelita rozwijają się w pępowinie, bo cały brzuch zajęła wątroba. Chłopcy dostają w tym okresie zastrzyk męskich hormonów z jąder, dlatego prącie wydłuża się i wygładza.

13. Tydzień dwunasty

Masz mniejszą ochotę na seks w ciąży, ale nie martw się, wszystko wkrótce wróci do normy. Pierwszy trymestr jest zwykle trudniejszy od drugiego.

W 12. tygodniu można już rozpoznać płeć dziecka. Są już paznokcie, skóra oraz mięśnie, które stają się coraz grubsze. Maluch porusza już klatką piersiową, a malutkimi rączkami próbuje coś chwytać. Prawie ukształtowane są płuca, trzustka i tarczyca. Duża ilość płynu owodniowego pozwala dziecku swobodnie pływać. Dzidziuś ma 6 cm, a może ważyć nawet 14 g.

Zobacz kalendarz ciąży tydzień po tygodniu

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rozwój płodu
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój płodu
Rozwój płodu

Płód w 6 tygodniu ciąży

Płód w 6 tygodniu ciąży

Dziecko w 6 tygodniu ciąży ma kompletny układ nerwowy, dynamicznie rozwija się wątroba Rozpoczyna się rozwój łożyska, które wkrótce przejmie funkcję hormonów

Rozwój płodu

Zdjęcia płodu

Zdjęcia płodu

Płód w 32 tygodniu ciąży, na zdjęciu widoczne żeńskie narządy płciowe Płód w 26 tygodniu ciąży, na zdjęciu widoczne męskie narządy płciowe Płód w 32 (...) tygodniu ciąży, na zdjęciu widoczne męskie...