Trwa ładowanie...

Atopowe testy naskórkowe

Avatar placeholder
26.02.2020 22:14
Atopowe testy naskórkowe
Atopowe testy naskórkowe

Alergia to choroba, nad którą można zapanować. W celach diagnostycznych przeprowadza się szereg badań i testów. Testy alergiczne pomagają dokładnie wykryć i określić, które alergeny wpływają na pogorszenie naszego zdrowia. Atopowe testy naskórkowe rozpoznają alergeny pokarmowe i alergeny wziewne, które wywołują alergię kontaktową. Poza tym pomagają zakwalifikować osobę chorą na odczulanie.

spis treści

1. Jak działają atopowe testy naskórkowe?

Atopowe testy naskórkowe to często stosowane testy alergiczne. Wiążą w sobie dwie inne metody. Wykorzystują technikę, którą posługują się klasyczne testy naskórkowe. Oraz używają roztworów stosowanych do testów punktowych. Tego rodzaju testy alergiczne pomagają wykryć przyczyny alergii kontaktowej. Testy naskórkowe wykorzystują alergeny wziewne i pokarmowe. Alergia kontaktowa, inaczej zwana jest komórkową.

2. Dla kogo atopowe testy naskórkowe?

Jeżeli cierpisz na atopowe zapalenie skóry, zrób testy alergiczne. Lekarz będzie chciał się dowiedzieć, które alergeny szkodzą twojemu organizmowi i wywołują objawy alergii. Wyniki testów alergicznych będą podstawą do skierowania cię na odpowiednie odczulanie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Testy naskórkowe są też wykonywane pacjentom cierpiącym na inne choroby alergiczne. Zwłaszcza osobom z chorobami alergicznymi nosa i schorzeniami oskrzeli o podłożu alergicznym. Alergia może być skutecznie leczona właśnie przez odczulanie. Choroby alergiczne nosa są uciążliwe. Katar alergiczny, katar całoroczny, katar sezonowy, alergiczne zapalenie zatok, polipy nosa prowadzą do tego, że osoba chora cały czas oddycha ustami. A to prowadzi do innych komplikacji zdrowotnych.

3. Alergia pokarmowa a testy naskórkowe

Alergia pokarmowa to niewłaściwa reakcja obronna organizmu na alergeny dostarczane w pożywieniu. Objawy alergii są różne: alergiczna pokrzywka, atopowe zapalenie skóry, choroby przewodu pokarmowego, astma, katar, zapalenie uszu, krtani, oskrzeli, stawów i wiele innych. Najczęstsze alergeny pokarmowe znajdują się w mleku krowim i kozim, jajach, mięsie, rybach, kakao, czekoladzie, napojach kofeinowych i orzechach.

4. Alergia wziewna a testy naskórkowe

Alergia wziewna powinna być leczona nie tylko poprzez eliminację czynników uczulających ale też z wykorzystaniem leczenia immunologicznego. Alergeny wziewne, które są najgroźniejsze to: pyłki roślin, traw, drzew, chwastów, pleśnie i grzyby, sierść zwierząt i ptaków domowych, mąka (jako alergen wziewny), pierze i roztocza. Często występuje też alergia na jad pszczół i os.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Badania laboratoryjne a alergia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze