Wyprysk kontaktowy (egzema) - przyczyny, objawy, leczenie
Egzema to inaczej wyprysk kontaktowy lub alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Jest to jeden z objawów alergii. Na skórze, pod wpływem kontaktu z alergenem, dochodzi do rozwoju stanu zapalnego. Pojawia się zaczerwienienie skóry oraz uczucie silnego świądu. Ogół powyżej opisanych zmian na skórze nazywamy wypryskiem kontaktowym. Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry może przybrać postać ostrą lub przewlekłą. Dolegliwości związane z egzemą mogą nawracać. Stosuje się leczenie miejscowe oraz doustne leki antyhistaminowe. istotną metodą zapobiegania powstawaniu wyprysku kontaktowego, jest unikanie kontaktu z alergenem.
1. Wyprysk kontaktowy - przyczyny
Wyprysk kontaktowy powstaje gdy skóra wykazuje nadwrażliwość na pewne substancje. Najczęstsze alergeny to chrom, nikiel, guma, barwniki, substancje wchodzące w skład kosmetyków i tworzyw sztucznych. Niektóre z preparatów wywołujących uczulenie, są stosowane w codziennym życiu. Pod wpływem częstego kontaktu zaczyna tworzyć się wyprysk kontaktowy. Alergia może też ujawnić się nagle i mieć ostry przebieg.
2. Wyprysk kontaktowy - objawy
Alergia kontaktowa, jak sama nazwa wskazuje, powstaje na skutek kontaktu skóry z czynnikiem uczulającym. Objawy alergii ujawniają się w dwóch etapach. Najpierw związki chemiczne z danego czynnika wnikają w głąb naskórka. Tam wiążą się z białkami. Następnie, dochodzi do rozwoju nadwrażliwości układu odpornościowego. Przy ponownym kontakcie czynnika uczulającego ze skórą, ujawnia się alergia kontaktowa. Na skórze pojawiają się cechy wyprysku.
Objawy alergii najczęściej prowadzą do pojawienia się uporczywego swędzenia. Wyprysk kontaktowy ma postać grudek lub pęcherzyków pojawiających się na skórze. Dochodzi do zaczerwienienia i obrzęku skóry. Długotrwale utrzymujący się wyprysk kontaktowy może doprowadzić do tego, że skóra staje się sucha, szorstka, i pogrubiała.
3. Wyprysk kontaktowy - leczenie
Wyprysk kontaktowy może pojawiać się co jakiś czas. Aby skutecznie leczyć to schorzenie, należy określić jaki alergen wywołuje powstawanie zmian. Niestety nie zawsze jest to możliwe.
Rozpoznanie substancji uczulającej przeprowadza się za pomocą testu płytkowego. Skórę pociera się bibułą nasączoną alergenem. Następnie obserwuje się miejsce potarcia i ocenia zmiany, jakie nastąpiły na skórze - czy pojawia się obrzęk, zaczerwienienie lub zmiany grudkowe, pęcherzykowe.
Wyprysk kontaktowy czasami ustępuje po usunięciu alergenu. Zazwyczaj wymaga leczenia miejscowego. W tym celu wykorzystuje się maści zawierające kortykosteroidy. Działają one przeciwzapalnie. Dodatkowo chory przyjmuje leki antyhistaminowe.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.