Trwa ładowanie...

Leki na alergię - przeciwzapalne, antyhistaminowe, rozszerzające oskrzela

Avatar placeholder
10.02.2023 08:55
Leki na alergię - przeciwzapalne, antyhistaminowe, rozszerzające oskrzela
Leki na alergię - przeciwzapalne, antyhistaminowe, rozszerzające oskrzela (123RF)

Alergia to uciążliwa dolegliwość, która wymaga od chorego zmiany stylu i sposobu życia. Leczenie alergii często ma charakter eliminacji alergenów. Jest to zazwyczaj wystarczające. Co jednak zrobić, gdy samo unikanie czynników ryzyka nie pomaga? Tutaj pomocne będą leki przeciwalergiczne. Lekarz specjalista z pewnością pomoże ci dobrać odpowiednie dla ciebie. Sama nie eksperymentuj, gdyż możesz zaszkodzić swojemu zdrowiu. Leki przeciwalergiczne dobiera się na podstawie indywidualnych objawów.

spis treści

1. Leki przeciwzapalne na alergię

Leki na alergię często działają przeciwzapalnie, ponieważ alergia przypomina stan zapalny organizmu. Do leków przeciwzapalnych zaliczamy leki z grupy kromolinów, nedokromil sodu, kortykosteroidy oraz blokery receptorów leukotrienowych.

  • Kromoliny

Leczenie alergii lekami z grupy kromolinów jest jednym z bezpieczniejszych sposobów. Kromoglikan sodu hamuje zapalenie i pomaga zwalczać przewlekłe zapalenie śluzówek dróg oddechowych. Kromoglikan występuje jako aerozol dooskrzelowy, krople do oczu, tabletki do połykania. Leki na alergię z tej grupy nie działają rozszerzająco na oskrzela, dlatego nie skutkują w przypadku ataku astmy.

Zobacz film: "Otyłość. Historia Aleksandry"
  • Nedokromil sodu

Poprawia pracę oskrzeli, nosa, spojówek, jelita. Podobnie jak kromoglikan, nie przerywa ataku astmy. Praktycznie nie wywołuje skutków ubocznych. Leczenie alergii lekami z tej grupy jest bezpieczne i szybkie. Objawy alergii ustępują szybciej, jeśli wyeliminowało się wcześniej szkodliwy alergen.

  • Kortykosteroidy

Kortykosteroidy są skuteczne już w pierwszej fazie reakcji alergicznej. Powinny być używane, gdy alergia znacznie i gwałtownie się nasili. I choć alergia nimi leczona, ustępuje szybciej, to niewiele osób zdaje sobie sprawę z ich szkodliwości. Długotrwałe zażywane kortykosteroidy prowadzi do załamania zdrowia. U małych dzieci mogą spowodować zaburzenia wzrostu. Poza tym przyczyniają się do wzrostu wagi ciała, do powstania cukrzycy, nadciśnienia, owrzodzenia żołądka, nawrotów gruźlicy. Leczenie alergii lekami z grupy kortykosteroidów powinno być przemyślane i wyważone.

  • Leki blokujące receptory leukotrienowe

Są to leki na alergię o działaniu przeciwzapalnym. Skutecznie niszczą objawy alergii: polipy nosa, zapalenie zatok z powodu nietolerancji produktów leczniczych na bazie kwasu acetylosalicylowego, pokrzywkę. Leki z tej grupy chronią przed nadmierną produkcją śluzu. Mogą powodować ból głowy.

2. Leki na alergię

Leki przeciwhistaminowe to popularne leki na alergię. Ich zadaniem jest hamowanie receptorów komórkowych, które wiążą histaminę. Do pierwszej generacji leków antyhistaminowych zalicza się chlorferenaminę, hydroksyzynę, clemastinum, phenazolinum. Leki przeciwhistaminowe I generacji wywołują nieprzyjemne dolegliwości: senność, bóle, zawroty głowy, zaparcia, suchość w ustach.

Leki przeciwhistaminowe II generacji to ceteryzyna, feksofenadyna, mizolastyna, azelastyna, lewokabastyna, loratadyna, desloratadyna, levocetyryzyna. Leki przeciwalergiczne zaliczane do tej generacji są nowsze, niż te wchodzące w skład pierwszej, i nie wywołują przykrych skutków ubocznych. Tabletki antyhistaminowe, zawierające w swoim składzie substancję czynną o nazwie feksofenadyna to np. Telfexo oraz Telfast 180.

Leczenie alergii preparatami przeciwhistaminowymi jest skuteczne i wygodne. Tego typu leki na alergię wystarczy zażywać raz dziennie. W aptekach można kupić leki na alergię zarówno w formie tabletek, jak i syropów. Dzięki nim, dokuczliwe objawy alergii, zostają złagodzone. Alergik może w ten sposób zmniejszyć katar sienny, atopowe zapalenie skóry, pokrzywki i obrzęki.

3. Leki rozszerzające oskrzela

Leki na alergię rozszerzające oskrzela stosowane są w przypadku leczenia nagłych objawów alergii, na przykład podczas duszności astmatycznej, gdy oskrzela się skurczą. Ich zadaniem jest utrzymać oskrzela w stanie lekkiego rozkurczu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Leki przeciwhistaminowe
Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze