Trwa ładowanie...

Immunoterapia (leczenie przyczynowe)

Avatar placeholder
19.03.2021 15:57
Immunoterapia (leczenie przyczynowe)
Immunoterapia (leczenie przyczynowe)

Immunoterapia, jak sama nazwa wskazuje, jest to terapia mająca na celu zwiększyć bądź poprawić odporność organizmu. Odczulanie wprowadza się, gdy zawodzi eliminacja czynników uczulających. Otóż, istnieją alergeny, których nie da się unikać. Na przykład, alergia na kurz i roztocza jest męcząca i trudno z nią walczyć. Immunoterapia, to skuteczne leczenie alergii. Polega na odczulaniu organizmu za pomocą szczepienia. Zalecana jest osobom, u których leczenie alergii jest trudne.

spis treści

1. Leczenie alergii

Leczenie alergii polega na walce z przyczynami choroby, a nie jedynie jej skutkami. Jeżeli lekarz stwierdzi u chorego objawy alergii, wówczas leczenie objawowe nie będzie skuteczne. Pomoże ono jedynie na chwilę. Z czasem objawy alergii powrócą znacznie bardziej nasilone.

Co więc należy robić, by walczyć skutecznie z alergią? Po pierwsze należy wyeliminować alergeny. Jeżeli są to alergeny pokarmowe, wówczas należy ułożyć sobie dietę tak, by nie było w niej pokarmów uczulających. Jeżeli są to alergeny wziewne, pomoże unikanie miejsc, w których owe alergeny występują. Alergia na kurz i roztocza wymaga regularnego sprzątania i pozbycia się z mieszkania rzeczy, w których kurz i roztocza mogą się gromadzić (puchate dywany, ciężkie firany lub zasłony).

2. Co to jest immunoterapia?

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Immunoterapia to odczulanie w postaci szczepienia. Odczulanie zalecane jest osobom, u których leczenie alergii nie jest łatwe. U niektórych osób alergen pokarmowy stanowi podstawę diety, więc nie mogą z niego zrezygnować. Odczulanie polega na wstrzyknięciu szkodliwego alergenu. Wówczas układ immunologiczny zaczyna się zmieniać. Po pewnym czasie organizm zaczyna tolerować wcześniej szkodliwe alergeny.

Immunoterapia przybiera postać szczepienia. A ściślej mówiąc, cyklu szczepień. Alergeny podawane są podskórnie lub doustnie. Wraz z kolejnymi dawkami, ilość alergenów wzrasta. Immunoterapia trwa od trzech do pięciu lat. Początkowo, pacjent przychodzi na odczulenie co tydzień lub co dwa, a potem co miesiąc.

3. Rodzaje i skuteczność szczepionek na odczulanie

W Polsce stosuje się szczepionki na następujące choroby alergiczne:

Alergia na kurz i roztocza jest ciężka do wyleczenia poprzez eliminację alergenów. Objawy alergii cały czas nawracają i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. W tym przypadku immunoterapia jest niemalże konieczna. Szczepionki z alergenami pyłków roślin i roztoczy u 50%-80% są skuteczne. Szczepionki z alergenami jadu pszczół i os są skuteczne u wszystkich osób odczulanych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Histamina w leczeniu alergii
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze