Trwa ładowanie...

Alergia na roztocza

Alergia na kurz, a ściślej mówiąc na roztocza znajdujące się w kurzu, jest bardzo uciążliwa. Ze względu na to, że alergen znajduje się w domu, nie można go po prostu unikać czy od niego uciec. Alergia na kurz wymaga od alergika codziennej walki z alergenem. Alergia na kurz może doprowadzić do dolegliwości ocznych, skórnych i chorób górnych dróg oddechowych. Czym charakteryzuje się uczulenie na roztocza i jak skutecznie łagodzić jego objawy?

spis treści

1. Czym są roztocza?

Roztocza należą do pajęczaków i mierzą mniej niż pół milimetra. Żyją głównie w pościeli, gdzie żywią się złuszczonym naskórkiem ludzkim i zwierzęcym. Znanych jest ponad 50000 gatunków roztoczy. Te znajdujące się w "kurzu domowym" to głównie Dermatophagoides pteronyssinus i Dermatophagoides farinae.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

2. Jak pozbyć się roztoczy i kurzu?

Roztocze
Roztocze

Kwiat powoju polnego z widocznymi pasożytami roztocza.

zobacz galerię

Roztocza są wszędzie, nawet w najczystszych domach. Zmniejszając ich liczbę lub całkowicie się ich pozbywając, alergicy mogą znacząco poprawić jakość swojego życia. Istnieje wiele sposobów, dzięki którym możemy pozbyć się roztoczy i kurzu.

Roztocza giną w wysokich temperaturach (powyżej 55°C). Dostępne są również produkty, które zabijają roztocza (akarycydy). Roztocza lubią ciepło i wilgoć. Obniżając temperaturę i zmniejszając wilgotność powietrza w pomieszczeniu, utrudniamy roztoczom rozmnażanie i funkcjonowanie. Należy również usunąć przedmioty, na których gromadzą się roztocza i kurz: zabawki pluszowe, bibeloty, poduszki.

 • Używaj syntetycznej i antyalergicznej pościeli (zapytaj o poradę alergologa).
 • Pozbądź się wszelkiego rodzaju dywanów i wykładzin.
 • Pozbądź się maskotek i bibelotów lub schowaj je do zamykanych szafek.
 • Nie trzymaj w pokoju kota, psa i innych zwierząt domowych.
 • Codziennie wietrz pokój i utrzymuj stałą temperaturę nie przekraczającą 20°C.
 • Co najmniej raz w tygodniu pierz pościel i odkurzaj.
 • Ogranicz poziom wilgotności do maksymalnie 50%.

Aby złagodzić objawy alergii, najlepiej udać się do alergologa, który oceni możliwość przeprowadzenia odczulania.

3. Objawy alergii na kurz

Znajdujące się w kurzu roztocza mogą powodować choroby górnych dróg oddechowych, ale także dolegliwości skórne i oczne. Najpowszechniejszym objawem alergii jest katar alergiczny: cieknący nos, wielokrotne kichanie, swędzenie itd. Roztocza mogą również powodować łzawienie, zaczerwienienie i szczypanie lub pieczenie oczu. Alergia na kurz może wywoływać także objawy skórne, zapalenie skóry lub egzemę atopową: zaczerwienienie i swędzenie w okolicach twarzy, włosów oraz kolan, łokci i pachwin.

Wszystkie te objawy przyczyniają się do zaburzeń snu i zmęczenia, które znacząco obniżają jakość życia alergika i utrudniają mu codzienne funkcjonowanie.

4. Pasożyty chronią przed alergią?

Badania przeprowadzone w Wietnamie wykazały, że eliminacja pasożytów układu pokarmowego może prowadzić do wyraźnego zachwiania równowagi w organizmie człowieka i zwiększenia podatności na astmę i alergie. W krajach rozwiniętych przy wysokim poziomie higieny pasożyty układu trawiennego zostały w większości wyeliminowane. Jednakże eksperci uważają, że przystosowały się one do bytowania w takim środowisku i ciele człowieka.

Najnowsze badania przeprowadzono w środkowym Wietnamie gdzie 2 na 3 dzieci ma tęgoryjca dwunastnicy lub inne pasożyty, a alergie są prawdziwą rzadkością. W badaniach wzięło udział ponad 1500 dzieci w wieku od 6 do 17 lat. Niektóre dzieci otrzymywały leki, by oczyścić ich organizm z pasożytów. Zauważono u nich znaczący wzrost ryzyka rozwinięcia się alergii na roztocza kurzu domowego. 80% osób cierpiących na astmę również uczulonych jest na roztocza. Ustalenia brytyjskich i wietnamskich naukowców mogą przysłużyć się do opracowania nowych metod leczenia alergii.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza