Trwa ładowanie...

Działanie i interpretacja skórnych testów alergicznych

Avatar placeholder
Diana Maciąg 10.08.2023 17:10
Działanie i interpretacja skórnych testów alergicznych
Działanie i interpretacja skórnych testów alergicznych (123RF)

Skórne testy alergiczne to popularny sposób wykrycia na co ma się alergię. Testy alergiczne przeprowadzane na skórze są bezpieczną formą wykrycia alergenów danego organizmu. Jeśli u kogoś występuje podejrzenie alergii lub w ramach profilaktyki można udać się do dermatologa lub alergologa w celu wykonania testów na uczulenie. Testy skórne muszą być wykonywane pod okiem lekarza, gdyż tylko profesjonalista jest w stanie profesjonalnie zdiagnozować wyniki badań alergicznych.

spis treści

1. Właściwości testów alergicznych

Skórne testy alergiczne polegają na wprowadzeniu niewielkiej dawki alergenu na mały kawałek skóry. Skóra jest delikatnie drapana sterylną igłą z kroplą alergenu. Z tego względu testy skórne nazywane są też próbą skaryfikacyjną.

Jeśli w miejscy podania alergenu wystąpi zaczerwienienie, opuchnięcie lub wysypka prawdopodobnie pacjent jest uczulony na podany alergen.

Zobacz film: "Badania krwi - limfocyty"
Alergia - prezentacja edukacyjna
Alergia - prezentacja edukacyjna [7 zdjęć]

Alergią nazywamy nadmierną reakcję układu immunologicznego na dane czynniki zewnętrzne. Niestety alergia

zobacz galerię

1.1. Przykład testu na uczulenie

Testy można wykonywać w ramach profilaktyki lub jesli wystąpiło podejrzenie alergii.

Jeśli na przykład istnieje podejrzenie alergii pokarmowej w skórę wdrapuje się rozcieńczony ekstrakt danego pokarmu. Niewielką kroplę umieszcza się na skórze ramienia lub pleców. Reakcja alergiczna w postaci zaczerwienienia lub puchnięcia wskaże na alergię na dany pokarm. Jeśli nie zajdzie żadna reakcja oznacza to, że osoba nie jest uczulona na podany składnik.

Dodatni wynik testu alergologicznego oznacza, że w organizmie alergika wytworzone zostały przeciwciała i uwalniania jest histamina przy każdym kontakcie z alergenem. To właśnie histamina odpowiada za zaczerwienienie i swędzenie.

2. Wady i zalety testów skórnych

Skórne testy alergiczne są szybkie, proste i relatywnie bezpieczne. Mogą być bardzo pomocne w zidentyfikowaniu alergenów.

Jeśli dana osoba ma bardzo silną alergię i podany jej zostanie alergen na skórę może nastąpić niebezpieczna reakcja anafilaktyczna. Ponadto testów skórnych nie można przeprowadzić u osób cierpiących na rozległą egzemę.

3. Badania wykonywane zamiast skórnych testów alergicznych

Jeśli nie można przeprowadzić u pacjentów testów skórnych w celu wyrycia alergii kieruje się je na badania krwi, np. RAST i ELISA. Takie testy badają ilość przeciwciał występujących przy alergii we krwi. Jednak ich wadą jest cena, gdyż testy skórne są tańsze od specjalistycznych badań krwi. Ponadto wyniku nie otrzyma się tak szybko jak w przypadku skórnych testów alergicznych a wynik dodatni testy RAST czy ELISA nie musi jednoznacznie wskazywać alergii.

Skórne testy alergiczne są najpopularniejszym sposobem wykrycia alergii. Po stwierdzeniu jaki alergen aktywizuje przeciwciała w organizmie można próbować wyeliminować go z najbliższego otoczenia i pożywienia lub zacząć odczulanie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Alergia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze