Trwa ładowanie...

Pokrzywka przewlekła

Avatar placeholder
Joanna Krocz 29.09.2021 16:20
Pokrzywka przewlekła
Pokrzywka przewlekła

Pokrzywka przewlekła to dość rzadko występująca postać pokrzywki. Pojawia się najczęściej u osób dorosłych. O jej charakterze decyduje czas trwania objawów klinicznych. Granicą między pokrzywką ostrą a pokrzywką przewlekłą jest czterotygodniowy okres trwania choroby. Czynnikami wywołującymi objawy w pokrzywce przewlekłej są zazwyczaj alergeny pokarmowe, leki lub alergeny wziewne. Pojawienie się bąbli pokrzywkowych na skórze może być również spowodowane zakażeniem organizmu.

spis treści

1. Przyczyny pokrzywki przewlekłej

Przyczyn pokrzywki może być wiele. Pokrzywka przewlekła może mieć podłoże immunologiczne - mówi się wówczas o tzw. pokrzywce alergicznej. Czasami pokrzywka ma jednak etiologię niealergiczną. Wśród produktów wyzwalających pokrzywkę wymienia się produkty spożywcze, m.in. ryby, kraby, ostrygi, egzotyczne owoce, a także związki chemiczne, leki, ogniska zakażenia bakteryjnego, grzybiczego czy pasożytniczego.

Dużą rolę w powstawaniu pokrzywki przewlekłej i jej utrzymywaniu się na skórze odgrywają alergeny pokarmowe, alergeny wziewne, chwiejność układu nerwowego, zaburzenia przewodu pokarmowego i utajone ogniska zakażenia, np. chore zęby czy zatoki. Czasem pokrzywkę przewlekłą wywołują leki. Najczęściej powstanie tego rodzaju pokrzywki powoduje kwas acetylosalicylowy - jest to wówczas tzw. pokrzywka aspirynowa.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Rzadko pokrzywkę przewlekłą wywołują hormony, takie jak progesteron. Wysiew zmian skórnych wiąże się ze stanem psychicznym pacjenta - stres nasila lub wywołuje objawy choroby. Bąble pokrzywkowe dość szybko ustępują po usunięciu czynnika wywołującego.

Pokrzywka o charakterze przewlekłym trwa z reguły dłużej niż 6 tygodni. Dotyczy głównie osób dorosłych. Mechanizm jej powstawania najczęściej jest niealergiczny. Może być jednak wywołana uczuleniem na alergeny - zwykle pokarmowe albo wziewne - lub związana z zakaźnymi ogniskami wewnątrzustrojowymi czy schorzeniami układu pokarmowego (robaczyce).

2. Objawy pokrzywki przewlekłej

Pokrzywka charakteryzuje się wysiewem bąbli na skórze. Bąble pokrzywkowe mogą mieć różne kształty i rozmiary. Są płaskie, odgraniczone wyraźnym brzegiem, najczęściej koloru różowego. Mogą być niewielkie i mieć do kilku milimetrów lub duże i obejmować znaczne powierzchnie skóry. Bąblom towarzyszy świąd skóry. W pokrzywce przewlekłej są to często dość duże, czerwone, swędzące plamy na skórze.

Pokrzywka pojawia się szybko i utrzymuje się zwykle kilka lub kilkanaście godzin. Zanika bez pozostawienia śladu. Pokrzywka przewlekła trwa z reguły kilka lub kilkanaście dni. W pokrzywce przewlekłej zmiany na skórze mogą pojawiać się na przestrzeni nawet kilku lat. Często bąblom pokrzywkowym towarzyszy obrzęk naczynioworuchowy, czyli obrzęk głębiej położonej tkanki podskórnej. Objawem schorzenia jest obrzęk skóry, w szczególności w okolicy oczodołów, warg, powiek, stóp i dłoni. W związku z izolowanym obrzękiem naczynioruchowym nie pojawia się świąd skóry, a jej kolor się nie zmienia. Stan ten może utrzymywać się kilka, kilkanaście godzin.

Pojawieniu się bąbli pokrzywkowych, oprócz obrzęku naczynioworuchowego, mogą towarzyszyć inne objawy, nierzadko groźne dla życia. Należą do nich: obrzęk krtani, drętwienie języka, duszność, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, niskie ciśnienie tętnicze krwi, a także wstrząs anafilaktyczny.

3. Leczenie pokrzywki przewlekłej

W leczeniu pokrzywki przewlekłej ważne jest odizolowanie pacjenta od czynnika wyzwalającego objawy choroby, np. dieta z wykluczeniem uczulającego pokarmu. W określonych przypadkach przeprowadza się odczulanie za pomocą wstrzykiwania minimalnych, stopniowo wzrastających dawek alergenu odpowiedzialnego za wystąpienie pokrzywki. Czasami - jeśli tak zaleci lekarz - korzystne jest zażywanie środków uspokajających.

Nowym rzutom choroby zapobiega się poprzez stosowanie leków antyhistaminowych. Wskazane jest również przyjmowanie leków uszczelniających naczynia, np. wapna czy rutyny. W ostrym napadzie pokrzywki często podaje się glikokortykosteroidy. W przypadku nasilonych i długotrwałych objawów oraz mało skutecznej terapii lekami antyhistaminowymi wielu pacjentów wymaga przewlekłej kortykoterapii.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Rodzaje pokrzywek
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze