Trwa ładowanie...

Diagnostyczna dieta eliminacyjna

Alergia to choroba wymagająca dokładnego przebadania. Istnieją różne testy alergiczne. ALCAT test pomaga wykryć na jakie pokarmy wystąpiła alergia pokarmowa. Jednak wykonanie ALCAT testu nie zawsze jest możliwe. Co w takim przypadku robić? Lekarze przeprowadzają diagnostyczną dietę eliminacyjną. Pozwala ona zdiagnozować alergeny odpowiedzialne za wystąpienie choroby.

1. Diagnostyka alergii pokarmowej

  • Alergia uaktywnia się codziennie

Jeżeli pacjent codziennie zauważa u siebie objawy alergii, lekarz zakłada, że alergeny pokarmowe dostarczane są do organizmu codziennie. Co wówczas należy robić, żeby alergia ustąpiła? Chory powinien na tydzień przejść na dietę, której jedynym pokarmem będzie specjalna odżywka hipoalergiczna. Wskazane jest też picie dużej ilości wody. Odżywka hipoalergiczna dobierana jest z uwzględnieniem wieku pacjenta i stanu zaawansowania choroby.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

  • Alergia uaktywnia się raz na tydzień lub dwa

Jeżeli objawy alergii ujawniają się raz na osiem lub czternaście dni, oznacza to, że alergeny pokarmowe znajdują się w pokarmach jedzonych rzadko. Codzienna dieta powinna więc składać się z pokarmów jedzonych na co dzień, które nie wywołują objawów choroby. Jeżeli dokucza ci alergia na mleko, odstaw je. Swój jadłospis wzbogać o odżywkę hipoalergiczną, wapń, magnez, cynk i leki przeciwalergiczne.

  • Alergia uaktywnia się rzadziej niż co dwa tygodnie

Leczenie diagnostyczne należy rozpocząć, gdy alergia pokarmowa nie jest aktywna. Jeść można produkty, w których alergeny nie występują. Taki jadłospis powinien być utrzymany przez tydzień.

2. ALCAT test a dieta eliminacyjna

Kiedy wykonasz ALCAT test, testy punktowe i śródskórne, możesz prze jakiś czas jeść produkty, które nie wywołują objawów choroby. Jeżeli przez tydzień objawy alergii się nie pokażą, oznaczać to będzie, że na te produkty nie masz uczulenia i możesz je bez obawy jeść. Musisz zażyć specjalne leki i zacząć sprawdzać, na które pokarmy uaktywnia się alergia pokarmowa i jakie objawy ona wywołuje.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Rozpoznanie alergii
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza