Trwa ładowanie...

Rodzaje pokrzywek

Avatar placeholder
Anna Świeboda 18.06.2013 12:35
Rodzaje pokrzywek
Rodzaje pokrzywek

Pokrzywka to jedna z najczęstszych chorób alergicznych. Zazwyczaj termin ten służy do określenia zmian skórnych, charakteryzujących się występowaniem bąbla pokrzywkowego, czyli twardego i niekiedy bolesnego wykwitu skórnego o wyraźnych granicach. Zdarza się, że bąbel występuje pojedynczo, chociaż często jest ich więcej. Zmiany skórne mogą zlokalizować się na dowolnej części ciała. Istnieją różne rodzaje pokrzywek, które różnią się przebiegiem, a także przyczynami rozwoju choroby.

1. Podział pokrzywki

1.1. Podział pokrzywki ze względu na czas utrzymywania się zmian:

  • Pokrzywka ostra

W przypadku tego rodzaju pokrzywki objawy występują nie dłużej niż 4 tygodnie. Pokrzywka ostra wywoływana jest głównie przez alergeny wziewne, pokarmowe i leki. Zmiany skórne mogą współwystępować z nudnościami, wymiotami, biegunką i bólami brzucha. Pokrzywka tego rodzaju może nawracać. Najczęściej pojawia się u dzieci.

  • Pokrzywka przewlekła
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj pokrzywki utrzymuje się przez dłuższy czas – ponad 4 tygodnie. Pokrzywka przewlekła występuje rzadziej niż pokrzywka ostra, a najczęściej dotyka osób dorosłych. Jej przyczyny to leki (w tym kwas acetylosalicylowy) i alergeny wziewne oraz pokarmowe. Usunięcie czynnika wywołującego pokrzywkę skutkuje ustąpieniem zmian skórnych.

1.2. Podział pokrzywki ze względu na jej przyczynę:

Jest to rodzaj pokrzywki wywołanej mechanicznie, na przykład poprzez silne potarcie skóry. Kształt pojawiających się bąbli pokrzywkowych odpowiada sposobowi zadziałania bodźca, który je wywołał. Można powiedzieć, że osoby cierpiące na tę chorobę mogą pisać po własnej skórze. Objawy, jakie wywołuje dermografizm, utrzymują się zaledwie kilkanaście minut do kilku godzin, jednak sama choroba towarzyszy osobie przez nią dotkniętej całymi latami.

Ten rodzaj pokrzywki występuje w dwóch postaciach: alergicznej i niealergicznej. Alergiczna pokrzywka kontaktowa może być wywołana przez kontakt z alergenami roślinnymi, pokarmowymi i zwierzęcymi (na przykład z sierścią). Przyczyny niealergicznych pokrzywek kontaktowych to między innymi: kontakt z lekami, niektórymi roślinami, zwierzętami morskimi, ukąszenie owada. Zmiany skórne lokalizują się w miejscu bezpośredniego kontaktu z czynnikiem wywołującym pokrzywkę. Zazwyczaj pojawiają się po kilkunastu minutach od kontaktu, a ustępują najdalej po kilku godzinach.

Pokrzywka cholinergiczna ma związek z występowaniem wzmożonego pocenia psychogennego. W przebiegu tego rodzaju pokrzywki acetylocholina (pełniąca między innymi funkcję neuroprzekaźnika we włóknach nerwowych) oddziałuje na gruczoły potowe, stymulując tym samym większe wydzielanie potu, w wyniku czego na skórze pojawiają się drobne, swędzące bąble. Zmiany skórne mogą lokalizować się na klatce piersiowej, plecach, ramionach i pod pachami. Objawy pokrzywki cholinergicznej szybko się pojawiają i równie szybko znikają.

Jest to rodzaj przewlekłej pokrzywki, której towarzyszą bóle stawów, kości i brzucha. W niektórych przypadkach u osób cierpiących na ten typ pokrzywki dochodzi również do zmian nerkowych. Zmiany skórne utrzymują się ponad 72 godziny.

Przyczyną pokrzywki fizykalnej jest kontakt z różnymi czynnikami fizycznymi. Pokrzywka tego typu może być reakcją na zimno, ciepło lub światło słoneczne.

Zmiany skórne o charakterze pokrzywki moga pojawić się także w chorobie posurowiczej. W tym przypadku jej przyczyną jest podanie pacjentowi penicyliny, surowicy przeciwtężcowej lub innego leku. Oprócz zmian skórnych, u chorego występują również gorączka, nudności, wymioty, bóle stawów, bóle brzucha, białkomocz oraz niekiedy również duszności. Objawy choroby posurowiczej pojawiają się po kilku dniach od podania leku stanowiącego przyczynę schorzenia.

Różne rodzaje pokrzywek mają jedną cechę wspólną: bąble pokrzywkowe na skórze. Niektóre z nich są stosunkowo łagodne w przebiegu, jednak w każdym przypadku warto zdiagnozować chorobę i poznać jej przyczyny, aby w przyszłości móc unikać czynników wywołujących nieprzyjemne dolegliwości.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Uczulenie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze