Trwa ładowanie...

Pokrzywka idiopatyczna- przyczyny, objawy, leczenie

Pokrzywka idiopatyczna to swędzące zmiany skórne, które często pojawiają się z niewiadomego powodu. Towarzyszą jej często opuchlizna i bąble. Na ogół pojawia się na skutek reakcji alergicznych ale ma również inne podłoża. Ze względu na trudną diagnostykę stanowi dosyć duży problem a jej leczenie jest długotrwałe.

spis treści

1. Pokrzywka idiopatyczna - przyczyny

Pokrzywka idiopatyczna to choroba występująca na w obrębie skóry a występujące zmiany są podobne do tych, które pojawiają się po poparzeniu skóry. Charakteryzuje się czerwonym bąblem pokrzywkowym, powstającym jako następstwo rozszerzania się naczyń krwionośnych w skórze. Zwiększa się też ich przepuszczalność a także powstaje obrzęk naczynioruchowy. Pokrzywka występuje u osób pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Najczęstsza jest postać ostra tej choroby jeśli natomiast objawy utrzymują się dłużej niż 6 tygodni to można mówić o postaci przewlekłej. Postać ostra występuje znacznie częściej niż przewlekła.

Zobacz film: "Nastolatka była prześladowana z powodu choroby"

Przyczyną pokrzywki może być alergia
Przyczyną pokrzywki może być alergia

Do czynników, które powodują powstawanie pokrzywki należą:

 •  alergie różnego rodzaju , w których dochodzi do nadprodukcji histaminy i pojawiania się reakcji anafilaktycznej. Alergeny najczęściej powodujące pokrzywkę to: pokarmy (orzechy, ryby, mleko czy jaja), dodatki do pokarmów (konserwanty  i  barwniki), pyłki roślinne, sierść zwierzęca, leki (nadużywane często niesteroidowe leki przeciwzapalne, antybiotyki takie jak penicylina),  chemikalia, lateks (u osób noszących na przykład rękawice),
 •  choroby tarczycy w których pojawiają się przeciwciała przeciw tarczycy,
 • choroby z autoagresji  na przykład toczeń układowy lub zapalenie naczyń,
 •  infekcje pasożytnicze oraz grzybicze,
 • zakażenia wirusowe na przykład wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C, oraz HIV,
 • zakażenia bakteryjne głównie paciorkowcowe,
 •  choroby nowotworowe przede wszystkim chłoniaki,
 • czynniki fizyczne takie jak zimno, gorąco, słońce, tarcie czy pocenie się.

2. Pokrzywka idiopatyczna - objawy

Pokrzywce idiopatycznej towarzyszą następujące objawy:

 • obrzęk skóry – bąbel pokrzywkowy, który może występować pojedynczo lub kilku miejscach, czasami rozlewa się na większe partie skóry.  Może mieć nieregularny kształt i na ogół blednie pod naciskiem palca. Często zmienia miejsce swojego występowania,
 •  pieczenie i świąd skóry,
 • gorączka,
 • zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego,
 • bolesność stawów,
 • złe samopoczucie, rozbicie.
Swędzenie skóry – co może oznaczać?
Swędzenie skóry – co może oznaczać? [7 zdjęć]

Swędzenie skóry to uciążliwa dolegliwość. Choć sama w sobie nie jest jednostką chorobową, świadczyć

zobacz galerię

3. Pokrzywka idiopatyczna - leczenie

Po rozpoznaniu tej choroby najczęściej wdraża się terapię przeciwalergiczną podając leki antyhistaminowe. Dawki są uzależnione od rodzaju i zaawansowania zmian. Często są dużo większe niż standardowo stosowane podczas leczenia alergii. Jeżeli zastosowane leczenie nie przynosi pożądanych efektów i zmiany skórne nie znikają to wdraża się czasem leczenie sterydami. Unika się długiego ich stosowania ponieważ obciąża ono organizm i daje wiele skutków ubocznych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza