Pokrzywka idiopatyczna- przyczyny, objawy, leczenie
Pokrzywka idiopatyczna to swędzące zmiany skórne, które często pojawiają się z niewiadomego powodu. Towarzyszą jej często opuchlizna i bąble. Na ogół pojawia się na skutek reakcji alergicznych ale ma również inne podłoża. Ze względu na trudną diagnostykę stanowi dosyć duży problem a jej leczenie jest długotrwałe.
1. Pokrzywka idiopatyczna - przyczyny
Pokrzywka idiopatyczna to choroba występująca na w obrębie skóry a występujące zmiany są podobne do tych, które pojawiają się po poparzeniu skóry. Charakteryzuje się czerwonym bąblem pokrzywkowym, powstającym jako następstwo rozszerzania się naczyń krwionośnych w skórze. Zwiększa się też ich przepuszczalność a także powstaje obrzęk naczynioruchowy. Pokrzywka występuje u osób pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Najczęstsza jest postać ostra tej choroby jeśli natomiast objawy utrzymują się dłużej niż 6 tygodni to można mówić o postaci przewlekłej. Postać ostra występuje znacznie częściej niż przewlekła.
Do czynników, które powodują powstawanie pokrzywki należą:
- alergie różnego rodzaju , w których dochodzi do nadprodukcji histaminy i pojawiania się reakcji anafilaktycznej. Alergeny najczęściej powodujące pokrzywkę to: pokarmy (orzechy, ryby, mleko czy jaja), dodatki do pokarmów (konserwanty i barwniki), pyłki roślinne, sierść zwierzęca, leki (nadużywane często niesteroidowe leki przeciwzapalne, antybiotyki takie jak penicylina), chemikalia, lateks (u osób noszących na przykład rękawice),
- choroby tarczycy w których pojawiają się przeciwciała przeciw tarczycy,
- choroby z autoagresji na przykład toczeń układowy lub zapalenie naczyń,
- infekcje pasożytnicze oraz grzybicze,
- zakażenia wirusowe na przykład wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C, oraz HIV,
- zakażenia bakteryjne głównie paciorkowcowe,
- choroby nowotworowe przede wszystkim chłoniaki,
- czynniki fizyczne takie jak zimno, gorąco, słońce, tarcie czy pocenie się.
2. Pokrzywka idiopatyczna - objawy
Pokrzywce idiopatycznej towarzyszą następujące objawy:
- obrzęk skóry – bąbel pokrzywkowy, który może występować pojedynczo lub kilku miejscach, czasami rozlewa się na większe partie skóry. Może mieć nieregularny kształt i na ogół blednie pod naciskiem palca. Często zmienia miejsce swojego występowania,
- pieczenie i świąd skóry,
- gorączka,
- zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego,
- bolesność stawów,
- złe samopoczucie, rozbicie.
3. Pokrzywka idiopatyczna - leczenie
Po rozpoznaniu tej choroby najczęściej wdraża się terapię przeciwalergiczną podając leki antyhistaminowe np. Telfast 180. Dawki są uzależnione od rodzaju i zaawansowania zmian. Często są dużo większe niż standardowo stosowane podczas leczenia alergii. Jeżeli zastosowane leczenie nie przynosi pożądanych efektów i zmiany skórne nie znikają to wdraża się czasem leczenie sterydami. Unika się długiego ich stosowania ponieważ obciąża ono organizm i daje wiele skutków ubocznych.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.