Trwa ładowanie...

Pokrzywka cholinergiczna

Pokrzywką cholinergiczną nazywamy nadmierną wrażliwość na produkcję potu. Wynika ona z uczulenia na acetylocholinę, czyli substancję pełniącą rolę neuroprzekaźnika we włóknach nerwowych. W wyniku działania acetylocholiny na gruczoły potowe w skórze, następuje wydzielanie potu i związane z tym zmiany skórne. Bąble są drobne, otoczone czerwoną obwódką i bardzo intensywnie swędzą. Może to doprowadzić do powstania śladów i strupów po zadrapaniach.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Objawy i przyczyny pokrzywki cholinergicznej

Reakcję skóry na działanie czynników o różnorodnym podłożu nazywamy pokrzywką. Nie stanowi ona jednolitego zespołu chorobowego, wyróżnia się wiele jej odmian. Bąbel pokrzywkowy powstaje w wyniku obrzęku okołonaczyniowego, zlokalizowanego w skórze właściwej. Przypomina zmiany skórne po oparzeniu pokrzywą: ma strome brzegi, płaską powierzchnię, zabarwienie różowe lub porcelanowe. Bąble pokrzywkowe mogą mieć różne wymiary (od kilku milimetrów do obejmujących rozległe powierzchnie - tzw. pokrzywka olbrzymia) i kształt (okrągłe, owalne, przypominające różne figury). Umiejscowienie i liczba takich czerwonych plam na skórze jest zmienna.

Pokrzywka cholinergiczna jest to reakcja na działanie neuroprzekaźnika występującego u człowieka – acetylocholiny. Działanie tego związku jest szerokie i m.in. wpływa na gruczoły potowe, pobudzając je do wydzielania potu. Organizm nie reaguje prawidłowo na to zjawisko, dlatego też pojawiają się zmiany skórne.
Wykwity skórne mają powierzchowny charakter. Przypominają czerwone plamy na skórze. Najczęściej pojawiają się na górnej części tułowia, na klatce piersiowej, ramionach, plecach i pod pachami. Pokrzywkę powoduje nadmierne pocenie się, które może być wywołane zarówno przez podwyższoną temperaturę otoczenia, wysiłek, emocje, jak i przez spożywanie posiłku. Czerwone, swędzące plamy na skórzeznikają równie szybko, jak się pojawiają. Zauważono, że ta choroba skóry ma tendencje do nawracania.

2. Leczenie pokrzywki cholinergicznej

W leczeniu pokrzywki najistotniejsze byłoby odizolowanie pacjenta od czynników wywołujących chorobę, co nie zawsze jest możliwe. W niektórych przypadkach można odczulać za pomocą wstrzykiwania minimalnych, wzrastających dawek alergenu. Czasami w pokrzywkach fizykalnych (np. z zimna) można odczulać pacjenta stopniowo, przyzwyczajając go do ekspozycji na zimno małych odcinków skóry. Leczenie pokrzywki wymaga często od chorego dużo cierpliwości i samodyscypliny, zwłaszcza w razie konieczności stosowania diety. Pełne zaufanie do lekarza prowadzącego i ścisłe przestrzeganie jego zaleceń dają szansę wyleczenia z tego typu dolegliwości.

Pokrzywka cholinergiczna zniknie, jeżeli chory będzie przyjmował leki antyhistaminowe. Ich działanie wzmocnią preparaty przeciw nadmiernemu poceniu się. Skuteczne będą też leki uspokajające.

Warto pamiętać, że pokrzywki nie wolno bagatelizować. Należy wziąć pod uwagę niebezpieczeństwo wystąpienia obrzęku krtani. W przypadku, gdy bąble pojawiają się na twarzy, dochodzi do obrzęku warg, chory ma uczucie, że jego język jest drętwy i duży, pojawia się nawet niewielka duszność - trzeba bezzwłocznie udać się na pogotowie czy do szpitala, aby lekarz mógł udzielić natychmiastowej pomocy.

 

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza