Dermografizm
Dermografizm to jeden z rodzajów pokrzywki. Reakcja alergicznajest wywołana mechanicznie, wskutek potarcia skóry lub ucisku. Inna jej nazwa to właśnie pokrzywka fizykalna wywołana. Po kilku sekundach od działania bodźca, na skórze pojawiają się bąble pokrzywkowe. Bąble występują tylko w miejscach działania bodźca, dlatego mówi się, że chory może pisać po swojej skórze. Właśnie od tego zjawiska pochodzi nazwa choroby. Zmiany utrzymują się najwyżej do kilku godzin, czasem znikają po kilkunastu minutach. Jakie są objawy dermografizmu?
1. Przyczyny dermografizmu
Pokrzywka może być objawem wielu chorób, jednak przede wszystkim uważa się ją za jeden z objawów alergii skóry. Pokrzywka jest bardzo popularną reakcją skóry, może dotyczyć nawet co piątego człowieka na świecie. Występuje zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, pojawia się niezależnie od wieku. W przypadku tego rodzaju pokrzywki skóra bardzo szybko reaguje na kontakt z drażniącym alergenem.
Pokrzywka wywołana jest poprzez pocieranie lub ucisk skóry. W wyniku pojawienia się odczucia świądu skóry, mogącego być wynikiem różnych czynników, dochodzi do odruchowego pocierania, drapania, masowania skóry. Silniejszy ucisk skóry także może wywołać pokrzywkę. Bezpośrednio po tych czynnościach pojawiają się objawy pokrzywki. Głównym objawem pokrzywki są bąble o różnym kształcie i rozmiarze. Czas trwania pokrzywki fizykalnej wywołanej jest bardzo różny. U niektórych może zniknąć po kilku minutach, u innych po kilku godzinach. Nigdy jednak nie trwa dłużej jak jedna doba.
2. Objawy dermografizmu
U osób cierpiących na pokrzywkę często pojawia się dermografizm. U chorych początkowo występuje uogólniony świąd. Poza świądem nasilają się rumień oraz obrzęk skóry związany z drapaniem. Charakterystyczna jest liniowa reakcja po zarysowaniu skóry ostrym przedmiotem, na przykład paznokciem. Zmiany skórne mają charakter ograniczony do miejsca mechanicznego drażnienia powłok ciała. Na skutek rozszerzania się naczyń krwionośnych pojawia się tzw. dermografizm czerwony, któremu towarzyszą zaczerwienienie skóry i obrzęk.
Reakcja alergiczna powoduje wzmożoną przepuszczalność naczyń, surowica przechodzi z naczyń do skóry właściwej, powstaje obrzęk. Tak właśnie tworzy się bąbel pokrzywkowy. To charakterystyczny objaw pokrzywki. Bąble pojawiają się nagle i znikają bez śladu. Mają barwę porcelanowobiałą lub różową. Bąblom zawsze towarzyszy świąd. Ich wielkość jest różna - niektóre są tak małe, jak łepek od szpilki, a inne mogą zajmować nawet pół tułowia.
Inną odmianą dermografizmu jest dermografizm biały. Jest to reakcja skóry, która polega na widocznym, białym przebarwieniu na chwilę po potarciu naskórka. Przy mocniejszym działaniu bodźca, na skórze pojawiają się białe smugi. Biały dermografizm utrzymuje się zazwyczaj około 15 minut. Niekiedy jest to cecha charakterystyczna dla atopowego zapalenia skóry. Pojawia się on na skutek skurczu i zwężania się naczyń krwionośnych. Wzmożony dermografizm może świadczyć o zaburzeniu nerwowej regulacji naczyń.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.