Trwa ładowanie...

Choroba posurowicza

Avatar placeholder
29.08.2013 14:34
Choroba posurowicza
Choroba posurowicza

Choroba posurowicza to reakcja systemu immunologicznego na niektóre leki lub surowicę. U chorego pojawia się pokrzywka, czyli czerwone plamy na skórze, a także gorączka, nudności, wymioty, bóle brzucha, obrzęki i bóle stawów. Niekiedy występują również przejściowy białkomocz i duszności. Choroba posurowicza dotyka najczęściej dzieci po podaniu antybiotyku. Pierwszy epizod choroby ma miejsce po kilku dniach od kontaktu z lekiem lub surowicą i przebiega w sposób stosunkowo łagodny, jednak ponowna styczność prowadzi do cięższych objawów klinicznych.

1. Rozpoznanie choroby posurowiczej

Objawy choroby, takie jak bąble pokrzywkowe, pojawiają się zwykle po 7-21 dniach od podania pierwszej dawki leku lub surowicy. U niektórych osób symptomy mogą wystąpić już po 1-3 dniach, jeśli wcześniej miały kontakt z tymi substancjami. W celu diagnozy choroby posurowiczej lekarz bada węzły chłonne. U chorych są zazwyczaj powiększone i wrażliwe na dotyk. Mocz pacjenta może zawierać krew lub białko. Wykonuje się także badania krwi, które w przypadku choroby posurowiczej wykazują oznaki zapalenia naczyń krwionośnych lub kompleksów immunologicznych.

Do głównych objawów choroby posurowiczej należy pokrzywka na skórze, objawiająca się zaczerwienioną, piekącą i swędzącą skórą. Bąble pokrzywkowe mogą pojawiać się nie tylko na powłokach skórnych, ale też na błonach śluzowych, skutkując nieżytem nosa, nieżytem krtani i oskrzeli, a nawet astmą oskrzelową. U prawie 30% chorych chorobie posurowiczej towarzyszy podwyższona temperatura ciała.

2. Leczenie pokrzywki

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Na czerwone plamy na skórze pacjenci stosują kremy lub maści z kortykosteroidami, mające silne działanie przeciwzapalne i immunostymulujące, ewentualnie inne środki, które pomagają pozbyć się dolegliwości skórnych, np. kremy ze środkiem miejscowo znieczulającym. Ponadto choremu podaje się leki przeciwhistaminowe, które przyśpieszają zniknięcie pokrzywki, zmniejszają wysypkę i swędzenie, to bowiem w wyniku wydzielania histaminy pojawiają się tego typu objawy. Na ból stawów przyjmuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne. W ciężkich przypadkach choremu podawane są doustnie kortykosteroidy. Aby pozbyć się pokrzywki i zapobiec ponownemu wystąpieniu objawów choroby, należy zaprzestać przyjmowania leków, które wywołały niepożądaną reakcję organizmu. Konieczne jest również niestosowanie tych leków i surowicy w przyszłości. Należy zawsze informować lekarzy, że występuje taka reakcja organizmu na zastosowanie leków lub surowicy. Po rozpoznaniu choroby posurowiczej i rozpoczęciu leczenia objawy, takie jak czerwone, swędzące plamy na skórze, znikają zwykle w ciągu kilku dni. Jeżeli lek lub surowica, które wywołały chorobę posurowiczą zostaną użyte ponownie, ryzyko kolejnej reakcji organizmu jest dość wysokie. Do powikłań, z jakimi należy się liczyć, należą:

  • wstrząs anafilaktyczny,
  • zapalenie naczyń krwionośnych,
  • obrzęk twarzy, rąk i nóg.

3. Profilaktyka choroby posurowiczej

Niestety, nie sposób zapobiec tej chorobie. Należy uważnie obserwować reakcję swojego organizmu po przyjęciu leków i surowicy, a w razie skutków ubocznych skonsultować się z lekarzem, rozpocząć leczenie i unikać w przyszłości substancji, które wywołały chorobę posurowiczą. Pokrzywka to nie tylko defekt kosmetyczny, ale i jeden z objawów choroby posurowiczej. Jeśli w ciągu ostatnich czterech tygodni podawano ci leki lub surowicę i pojawiły się niepokojące objawy, na przykład czerwone przebarwienia na skórze, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze