Alergie na pyłki kwiatowe
Alergia na pyłki kwiatowe ma charakter sezonowy, jej natężenie przypada na wiosnę. Pyłki występują wszędzie, są przenoszone przez wiatr. Jednak nie wszystkie rośliny wywołują alergię. Pyłki roślin wiatropylnych mogą powodować zaostrzenie objawów alergii i astmy. Alergia na pyłki nasila się podczas suchych, wietrznych dni. Ulgę alergikowi przynosi deszcz, który sprawia, że pyłki opadają na ziemię. Jak radzić sobie z pyłkami? Jest wiele sposobów, dzięki którym uda ci się w miarę spokojnie przez czas pylenia roślin.
1. Kalendarz pyleń roślin
Kalendarz pylenia jest niezwykle przydatny dla osób uczulonych na alergeny wziewne, gdyż pozwala zapobiec wystąpieniu ciężkich objawów alergii przez wcześniejsze przyjmowanie leków antyalergicznych lub ewentualnie odczulanie na pyłki.
- Reakcja alergiczna na trawy może pojawić się już na wiosnę. Przez cały czerwiec i lipiec objawy alergii mogą być bardzo nasilone. Alergia na trawy jest najczęstszym rodzajem uczulenia spowodowanym przez rośliny.
- Pokrzywa to jeden z silniejszych alergenów. Szczególne nasilenie pylenia obserwuje się w lipcu i sierpniu, czasem też w drugiej połowie czerwca.
- Komosa przez cały sierpień utrzymuje się w powietrzu. To pospolity chwast. Alergia na pyłki trwa od lipca do końca sierpnia. Uczulenie na jej pyłek rzadko daje nadwrażliwość na jej pyłki.
- Bylica potrafi nieźle dokuczać alergikom. Reakcje alergiczne na bylicę mogą występować na przełomie lipca i sierpnia. Stężenie pyłków jest wtedy bardzo wysokie.
- Olcha kwitnie przed rozwinięciem się liści lub równocześnie z nimi. Objawy uczulenia na pyłki olchy są niezbyt częste, wykazują jednak reakcje krzyżowe z leszczyną i brzozą.
- Kwiaty topoli rozkwitają wczesną wiosną. Okres owocowania topoli zbiega się z początkiem pylenia traw. Wiele osób uczulonych uważa, że alergia jest w tym czasie spowodowana białym puchem topoli, podczas gdy najczęstszą przyczyną alergii są wówczas trawy.
- Popularny mlecz również może uczulać. Jednak jest owadopylny, więc wyjątkowo nie wywołuje objawów alergii.
2. Unikanie pyłków
- na spacery chodź rano, po rosie, lub po deszczu,
- po powrocie do domu wierzchnią odzież ściągnij, a skórę opłucz wodą,
- śledź prognozę pyleń w telewizji.
Alergia na pyłki nasila się podczas suchych, wietrznych dni. Można z nią żyć. Istnieją leki na alergię, np. krople do oczu i nosa.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.