Trwa ładowanie...

Alergiczne zapalenie zatok

Alergiczne zapalenie zatok objawia się najczęściej katarem, nieżytem nosa i bólami głowy w okolicy czoła lub w obrębie zatok szczękowych. Charakterystyczny jest przewlekły lub nawrotowy katar ze stale spływającą do gardła wydzieliną, którą pacjent połyka lub odkrztusza. Zapalenie zatok na tle alergicznym przebiega zwykle bezgorączkowo, a chory jest w dobrym stanie ogólnym. Nieleczona choroba może przynieść poważne skutki w postaci polipów nosa i astmy.

spis treści

1. Funkcje nosa

Nos to skomplikowany organ, który można porównać do urządzenia klimatyzacyjnego. Wdychane powietrze jest za zimne lub za gorące, za suche czy zbyt zanieczyszczone. Zadaniem nosa jest dostosowanie go do warunków, jakie panują w oskrzelach. Dlatego tak ważne jest wdychanie przez nos, a nie ustami, ponieważ wówczas jest ono oczyszczane. Służą do tego rzęski znajdujące się na błonie śluzowej. Zanieczyszczenia osadzają się na nich i zostają wydalone podczas kichania lub odkrztuszania. Po przejściu przez nos powietrze jest też odpowiednio nawilżane i ogrzewane bądź chłodzone. Jego temperatura, bez względu na warunki pogodowe, jest sprowadzana do poziomu ciepłoty ciała człowieka.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Powietrze w nosie jest również uwalniane od drobnoustrojów. Do unieszkodliwiania bakterii, wirusów i grzybów służą specjalne zespoły komórek i substancji bakteriobójczych. Ponadto nos stanowi barierę uniemożliwiającą toksycznym związkom wnikanie do wnętrza organizmu. Stabilność stanu nosa ma zatem bardzo duże znaczenie. W przypadku jej naruszenia łatwo może dojść do infekcji lub powstania alergii.

2. Co zaburza funkcje nosa?

Wiele złego wyrządzamy sobie sami, nawet o tym nie wiedząc. Na przykład zabieg czyszczenia nosa noworodkom za pomocą zwykłej gumowej gruszki narusza stabilność rzęsek śluzówki i niszczy pierwszą linię obrony przed bakteriami i alergenami.

Przewlekłe stosowanie kropli do nosa również może uszkodzić delikatną strukturę rzęsek. Mikroorganizmy mają wówczas ułatwiony dostęp do głębszych struktur nabłonka śluzówki i dalszych partii układu oddechowego: zatok, gardła, krtani oraz oskrzeli. Krople oleiste i obkurczające naczynia śluzówki nosa przyczyniają się do jej stopniowego zaniku. U osób obciążonych genetycznie skłonnością do alergii łatwo rozwija się wtedy uczulenie na pyłki, pleśń i roztocza.

3. Zapalenie zatok na tle alergicznym

Alergiczne zapalenie zatok przynosowych przebiega zazwyczaj bezgorączkowo. Śluzówka nosa jest obrzęknięta, pokryta przezroczystą wydzieliną śluzową i ma różowosiny kolor. Nie obserwuje się wydzieliny ropnej. Natomiast mogą wystąpić bóle głowy. Dolegliwość ta może być wywołana nietolerancją na kwas aceytolosalicylowy lub inne leki przeciwzapalne albo działaniem zawartych w pokarmach naturalnych salicylatów.

Choroba najczęściej jest wykrywana za pomocą ALCAT testu i testów śródskórnych. Nietolerancja aspiryny jest wykrywana za pomocą testów prowokacyjnych z kwasem acetylosalicylowym, a w wykrywaniu szkodliwości pokarmowych pomocny jest ALCAT test i testy skórne. Alergię na grzyby pleśniowe wykrywa się za pomocą testów śródskórnych i donosowych testów prowokacyjnych.

Nieleczone alergiczne zapalenie zatok przynosowych często prowadzi do polipów nosa i astmy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Opis zabiegu
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza