Trwa ładowanie...

Felicjan Andrzejczak walczył z nowotworem, ale zmarł z innego powodu. O losach chorego decydują minuty

 Katarzyna Prus
19.09.2024 10:53
Felicjan Andrzejczak miał 76 lat
Felicjan Andrzejczak miał 76 lat (PAP)

Felicjan Andrzejczak, słynny wokalista związany m.in. z Budką Suflera, zmarł po walce z chorobą nowotworową. Jak donosi Krzysztof Cugowski, 76-letni artysta tuż przed śmiercią miał też doznać udaru.

spis treści

1. Felicjan Andrzejczak walczył z nowotworem

Felicjan Andrzejczak zmagał się z chorobą nowotworową. Artysta uwielbiany za takie hity jak "Jolka, Jolka", czy "Noc komety" zmarł w wieku 76 lat.

O śmierci wokalisty poinformował w mediach społecznościowych Krzysztof Cugowski. Wskazał też, co się do tego przyczyniło.

Zobacz film: "10 objawów udaru. Nie wolno ich lekceważyć"

- Był moim gościem 15 sierpnia na koncercie w Karwi. Wtedy się dowiedziałem, że jest ciężko chory. Jak teraz ze mną grał, widać było, że jest chory. Jeszcze śpiewał normalnie, ale widać było, że coś mu dolega. Ale nie umarł na to, co mu dolegało, tylko podobno miał udar - przekazał w rozmowie z "Faktem" Cugowski.

Dodał, że Andrzejczak miał doznać udaru dzień przed śmiercią i nie wybudził się ze śpiączki.

"Kochany Felku, Przyjacielu jeszcze chwilę temu razem staliśmy na scenie... Nie mam słów, żeby Cię pożegnać" - napisał Cugowski na Facebooku, żegnając artystę.

2. Czas na wagę złota

Udar mózgu jest drugą po chorobach serca, przyczyną zgonów w Polsce. Rocznie doznaje go ok. 90 tys. osób (w większości przypadków to udary niedokrwienne), a w ciągu miesiąca od diagnozy umiera 30 tys. osób.

Szacuje się, że średnio co 6 minut ktoś w Polsce ma udar, a liczba chorych stale rośnie. Dlatego nie wolno lekceważyć objawów.

Udar może poprzedzić przemijający atak niedokrwienny (ang. Transient Ischaemic Attack - TIA), nazywany miniudarem. Choć przechodzi samoistnie nawet po kilku minutach, jest znakiem ostrzegawczym. Może zwiastować pełnowymiarowy udar, do którego dochodzi nawet kilka godzin lub kilka dni później.

- Nigdy nie ignorujmy dziwnych nagłych objawów, nawet jeśli po jakimś czasie ustąpią. By wskazać na najważniejsze objawy udaru, opracowaliśmy specjalny akronim - CZAS, bo w udarze czas jest na wagę złota. Każda litera oznacza konkretny objaw - tłumaczył w rozmowie z WP abcZdrowie neurolog prof. Konrad Rejdak.

  • C - cięższa noga lub ręka, czyli nagłe zaburzenia czucia po jednej stronie ciała, drętwienie połowy ciała, osłabienie kończyn jednej połowy ciała,
  • Z – zaburzenia widzenia, czyli widzenie niewyraźne, podwójne widzenie, kłopoty z orientacją,
  • A – asymetria twarzy, czyli opuszczenie kącika ust, opadająca powieka, wykrzywienie twarzy po jednej stronie,
  • S – spowolniona mowa, czyli mowa niewyraźna, bełkotliwa, utrata zdolności mówienia i trudności w zrozumieniu mowy.

Jeśli wystąpi którykolwiek z objawów, trzeba natychmiast wezwać pogotowie, by pacjent jak najszybciej trafił do szpitala. O przeżyciu i skuteczności leczenia często decydują minuty. Najlepsze efekty leczenia można osiągnąć, jeśli pacjent trafi do szpitala w ciągu pierwszych godzin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze