Trwa ładowanie...

Reakcje skórne a alergia

Avatar placeholder
19.12.2023 12:50
Reakcje skórne a alergia
Reakcje skórne a alergia (iStock)

Alergia może wywoływać nie tylko problemy z oddychaniem czy katar, ale również różne reakcje skórne. Dzieje się tak w przypadku alergenów, które bezpośrednio dotykają skóry alergika. Dermatologia tak wywołane problemy skórne nazywa kontaktowym zapaleniem skóry lub wypryskiem kontaktowym alergicznym.

spis treści

1. Przyczyny reakcji skórnych

Reakcje skórne w alergii to podrażnienie skóry, zazwyczaj mające postać wyprysku alergicznego. Pojawia się w wyniku kontaktu z substancją podrażniającą lub związaną z alergią, na którą cierpi dana osoba. Natężenie objawów może być zmienne, nawet u tej samej osoby.

Do substancji podrażniających skórę należą:

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"
  • kwasy,
  • mydła i detergenty,
  • rozpuszczalniki.

Skóra nimi podrażniona wygląda jakby była poparzona.

Jeśli podrażnienie wynika z alergii, czynnikiem uczulającym mogą być na przykład:

  • rośliny trujące, np. sumak jadowity,
  • nikiel lub inne metale,
  • leki, zazwyczaj antybiotyki,
  • guma i lateks,
  • detergenty,
  • rozpuszczalniki i kleje,
  • kosmetyki (uczulenie na kosmetyki),
  • perfumy i inne substancje zapachowe.

Alergia zazwyczaj wywołuje opóźnione reakcje – objawy pojawiają się dopiero dobę lub dwie po kontakcie z alergenem.

Alergia może się też pojawić mimo wcześniejszego stosowania substancji, na którą się w pewnym momencie uczuliliśmy. Dzieje się tak w przypadku zmywaczy do paznokci, płynów do soczewek kontaktowych, metalowych częściach zegarków na rękę.

Alergia może dawać o sobie znać dopiero przy kontakcie zarówno z alergenem, jak i promieniami słonecznymi. Alergenami w takim przypadku są najczęściej pianki do golenia, perfumy czy kremy do opalania. Jest także kilka alergenów występujących w powietrzu (na przykład środki owadobójcze), które mogą wywołać zmiany skórne.

Możliwe objawy:

  • swędzenie skóry narażonej na działanie substancji wywołującej alergię lub podrażnienie,
  • zaczerwienienie,
  • odczuwalna nadwrażliwość lub ciepło w miejscach dotkniętych zmianami,
  • miejscowa opuchlizna,
  • wysypka w różnych postaciach: nierówności, pęcherzyków i zgrubień.

2. Rodzaje uczuleń

Diagnozowanie zazwyczaj zaczyna się od dokładnego zbadania zmian skórnych i pytań o kontakt z potencjalnym alergenem. Jednak pewność można mieć dopiero po badaniu alergicznym, które tak naprawdę rozstrzyga, jaka to alergia.

Takie badanie to zazwyczaj test skórny, polegający na wprowadzeniu bardzo małej ilości możliwych alergenów pod skórę i obserwacji objawów. Jeśli pojawią się alergiczne reakcje skórne w miejscu konkretnej substancji, wiadomo już na co jest alergia.

3. Leczenie skóry alergicznej

Leczenie zmian skórnych zaczyna się od dokładnego umycia wodą miejsc z reakcją alergiczną. Ma to oczyścić skórę z podrażniającej ją substancji. Czasami jednak najlepszym wyjściem jest „zostawienie w spokoju” miejsc, gdzie objawia się alergia.

Przed sięgnięciem po specjalistyczne leki przeciwzapalne i przeciwalergiczne lepiej poradzić się lekarza. Aby zminimalizować nieprzyjemne objawy, takie jak swędzenie, można stosować także zimne okłady. Alergia od tego nie zniknie, ale na pewno zmniejszy to uciążliwość objawów.

4. Zapobieganie alergii

Najprostszym sposobem jest unikanie substancji powodujących alergię. Jeśli nie da się uniknąć kontaktu z nimi, trzeba zaopatrzyć się w gumowe rękawiczki lub inną izolację. Po każdym kontakcie z alergenem należy umyć wszelkie powierzchnie, których dotykał alergen.

Same objawy powinny ustąpić po 2-3 tygodniach, ale jeśli nadal będziesz używał uczulającej cię substancji, alergia powróci.

Ten tekst jest elementem naszego cyklu #ZdrowaPolka, w którym pokazujemy, jak zadbać o swoją kondycję fizyczną i psychiczną. Przypominamy o profilaktyce i radzimy, co zrobić, żeby żyć zdrowiej. Więcej przeczytasz tutaj

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze