Trwa ładowanie...

Alergia powietrznopochodna – co warto o niej wiedzieć?

Avatar placeholder
27.12.2022 14:33
Alergia powietrznopochodna to jedna z najczęściej występujących alergii
Alergia powietrznopochodna to jedna z najczęściej występujących alergii (GettyImages)

Alergia powietrznopochodna to jeden z typów alergii, który obejmuje najczęściej układ oddechowy, skórę i narząd wzroku. Do powszechnych środowiskowych alergenów powietrznopochodnych należą rośliny, roztocza kurzu domowego, a także naskórek zwierząt czy grzyby pleśniowe. Alergeny wziewne są obecne w powietrzu, wraz z nim dostają się do dróg oddechowych lub działają bezpośrednio na odsłoniętą skórę. Co jeszcze warto wiedzieć o alergii powietrzopochodnej?

spis treści

1. Czym jest alergia powietrznopochodna?

Alergia powietrznopochodna oznacza manifestację niepożądanych objawów klinicznych, które obejmują skórę i inne narządy: układ oddechowy i narząd wzroku. Symptomy alergii pojawiają w wyniku reakcji immunologicznych, które wywołuje kontakt z alergenem powietrznopochodnym.

Alergia to nieprawidłowa, nadmierna reakcja na bodźce, które w normalnych warunkach nie są szkodliwe. Owe czynniki środowiskowe, rozpoznane przez układ immunologiczny jako potencjalnie niebezpieczne i wymagające wyeliminowania, nazywane są alergenami. Alergia pojawia się u osób z genetycznie uwarunkowaną do nich skłonnością bądź w związku z długotrwałym i intensywnymnarażeniem na działanie na alergen.

Zobacz film: "Wapno na alergię to mit"

Alergia powietrznopochodna bywa nazywana alergią wziewną, jednak pojęcie to nie uwzględnia procesów immunologicznych zachodzących w skórze pod wpływem kontaktu z alergenami powietrznopochodnymi. Ponadto termin alergia bywa stosowany zamiennie z pojęciem nadwrażliwości. Wyróżnia się cztery jej typy, z czego dwa odpowiadają za większość chorób alergicznych.

To tak zwana alergia natychmiastowa oraz alergia typu późnego. Za reakcje alergii powietrznopochodnej odpowiada alergia natychmiastowa. Ten typ związany jest z wytwarzaniem w organizmie swoistych przeciwciał nazywanych immunoglobulinami IgE, które rozpoznają alergeny o budowie białkowej. Substancją odpowiedzialną za objawy chorobowe jest histamina.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Przyczyny alergii powietrznopochodnej

Alergeny możemy podzielić ze względu na drogę wniknięcia do organizmu na powietrznopochodne (wziewne), pokarmowe i kontaktowe. Tym samym do uczulenia dochodzi w wyniku ekspozycji na alergen drogą oddechową, pokarmową lub przez skórę

Najczęstsze alergeny powietrznopochodne to:

  • roztocza kurzu, przy czym znanych jest ponad 50 tysięcy gatunków roztocza,
  • pyłki roślin (drzew, traw, chwastów). Właściwości alergizujące posiadają zwłaszcza pyłki roślin wiatropylnych o małym ciężarze,
  • sierść i naskórek zwierząt, przy czym źródłem alergenów zwierzęcych są wydzieliny gruczołów ślinowych, łojowych i potowych oraz złuszczający się naskórek. Sierść nie jest alergenem, a nośnikiem substancji białkowych pochodzących ze śliny i innych naturalnych wydzielin zwierząt. W środowisku domowym głównie uczulają psy i koty,
  • grzyby pleśniowe. Uczulenie na nie zwykle towarzyszy uczuleniu na inne alergeny powietrznopochodne.
  • lateks gumy naturalnej.

3. Objawy działania alergenów powietrznopochodnych

Objawy alergii powietrznopochodnej manifestują się na skórze, w obrębie układu oddechowego oraz narządu wzroku. Zwykle jest to:

  • pojawienie się lub zaostrzenie atopowego zapalenia skóry (AZS), zespół alergii jamy ustnej, obrzęk naczynioruchowy (skóra),
  • zespół alergii jamy ustnej, nieżyt nosa na tle alergicznym, astma IgE-zależna, obrzęk naczynioruchowy (układ oddechowy),
  • alergiczny nieżyt spojówek (narząd wzroku).

4. Diagnostyka i leczenie

W rozpoznaniu alergii powietrznopochodnej wykorzystuje się takie badania jak:

  • skórne testy punktowe,
  • oznaczenie poziomu całkowitego IgE,
  • oznaczenie poziomów antygenowo swoistych przeciwciał klasy IgE w surowicy.

Trzeba jednak pamiętać, że bardziej wnikliwa diagnostyka zależy od jednostki chorobowej, jaką wywołały alergeny powietrznopochodne. Skuteczne leczenie w przypadku chorób alergicznych zależy od ustalenia czynnika wywołującego chorobę.

Leczenie alergii powietrznopochodnej polega zarówno na przyjmowaniu preparatów przeciwhistaminowych, przeciwzapalnych, przeciwświądowych oraz uspokajających, jak i na działaniach miejscowych (to na przykład właściwa pielęgnacja skóry). Ważne jest również przyjmowanie inhibitorów kalcyneuryny czy stosowanie glikokortykosteroidów. Kluczowe jest unikanie ekspozycji na alergen. W wielu przypadkach alergia powietrznopochodna jest wskazaniem do wdrożenia immunoterapii swoistej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze