Trwa ładowanie...

Alergia na kosmetyki

Reakcje alergiczne w ostatnich latach zdarzają się coraz częściej. Dotychczas najczęściej występowała alergia na pyłki roślin czy też alergia pokarmowa. Od lat dziewięćdziesiątych znacznie wzrosła liczba reakcji uczuleniowych na środki kosmetyczne. Alergia na kosmetyki, zwłaszcza na perfumy, staje się prawdziwą plagą. Substancje uczulające zawarte są także w farbach do włosów, kremach czy wodach toaletowych. Pod wpływem alergenów pojawiają się niepokojące zmiany skórne, z którymi należy zgłosić się do alergologa.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Przyczyny alergii na kosmetyki

Kupiłaś nowy krem, który cudownie pachnie i ma świetną konsystencję. Posmarowałaś nim twarz, a następnego dnia pojawiły się zaczerwienienia i plamy. Dlaczego? Być może cierpisz na alergię na kosmetyki. Alergia na środki kosmetyczne coraz częściej występuje zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Obserwuje się także przyrost reakcji alergicznych wśród dzieci. Kosmetyki w swoim składzie zawierają różnorodne substancje chemiczne. Każda z nich może działać uczulająco. W przypadku perfum takich substancji może być nawet ponad 100. Reakcje alergiczne występują także po zastosowaniu wody toaletowej czy płynów do higieny intymnej.

Uczulenia mogą być wywołane także przez konserwanty takie jak formalina i parabeny. Formalina wchodzi w skład przede wszystkim środków chemicznych, ale występuje także w niektórych preparatach zapobiegających poceniu się. Parabeny natomiast występują w prawie wszystkich maseczkach i kremach do twarzy, podkładach czy też szamponach do włosów. Reakcja alergiczna może także pojawić się także tuż po malowaniu włosów. Spośród farb do włosów najsilniej uczula „sztuczna henna”.

2. Objawy alergii na kosmetyki

Jeszcze kilkanaście lat temu alergia na kosmetyki powodowała silne i bolesne objawy. Przyczyniała się powstania nadżerek oraz przewlekłego zapalenia skóry. Współcześnie uczulające składniki wywołują głównie wyprysk kontaktowy, swędzenie skóry, rumień i zaczerwienienie. Rzadko jednak może dojść do groźnego dla życia wstrząsu anafilaktycznego. Objawy alergii na kosmetyki zmieniły się, ponieważ laboratoria kosmetyczne nieustannie ulepszają recepturę środków kosmetycznych, starając się wyeliminować najsilniej uczulające substancje.

3. Diagnozowanie alergii na kosmetyki

Aby zdiagnozować alergię na perfumy, badacze opracowali specjalną mieszankę, zawierającą 8 najsilniej uczulających składników (m.in. alkohol cynamonowy, mech dębowy, geraniol, eugenol, hydrooksyctronellal). Przeprowadzone testy płatkowe dowiodły, że najczęściej reakcja alergiczna wywoływana jest przez mech dębowy. Składnik ten występuje w różnorodnych perfumach. Aby zdiagnozować alergię na niektóre kosmetyki, możemy niekiedy sami przeprowadzić próbę testową. Dotyczy to zwłaszcza farb do włosów, przy których coraz częściej można znaleźć próby kontaktowe.

Jeśli zaobserwujemy u siebie objawy reakcji alergicznej, powinniśmy odstawić wszelkie kosmetyki, których używamy w codziennej higienie. Po dwóch tygodniach objawy alergii powinny ustąpić. Należy także zgłosić się do alergologa, by zbadać, jakie dokładnie substancje nas uczulają.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.