7 błędów, które popełniasz przy stosowaniu soczewek kontaktowych

Większość osób noszących soczewki kontaktowe nie stosuje się do zasad prawidłowej higieny i pielęgnacji oczu, w wyniku czego doprowadza do ryzyka infekcji, w tym do zapalenia rogówki, które może być spowodowane groźnymi wirusami, bakteriami i drobnoustrojami. Szacuje się, że każdego roku gabinety okulistyczne i poradnie lekarskie odwiedza ponad 900 tys. osób, które skarżą się na zaburzenia widzenia, ból, obrzęk i świąd powiek. W skrajnych przypadkach zapalenie rogówki może doprowadzić do utraty wzroku i konieczności przeszczepu rogówki. Oto błędy, które popełniasz i rady, jak to zmienić.

Zobacz film: "Nieprawidłowe stosowanie soczewek kontaktowych grozi utratą wzroku"

1. Czyścisz soczewki lub pojemniczek zwykłą wodą

Mycie soczewek zwykłą wodą nie jest najlepszym pomysłem. Może to doprowadzić do odkształcenia się soczewek hydrożelowych i sprawić, że zaczną przyklejać się do oka. Jeśli będziesz ściągał je na siłę, możesz doprowadzić do zarysowania rogówki, dając w ten sposób świetne warunki do rozwoju zakażenia. Soczewki nie powinny też być używane podczas pływania i kąpieli. Do ich czyszczenia doskonale sprawdzą się płyny, które stosujesz do ich przechowywania w nocy.

2. Dolewasz nowy płyn do starego

Może się wydawać, że wymieszanie starego i nowego płynu do pielęgnacji soczewek to nic strasznego. W rzeczywistości, płyn traci w ten sposób skuteczność i działa jak zwykła woda. Każdego dnia wylewaj z pojemniczka płyn z poprzedniego dnia i – przed wyjęciem soczewek z oczu – napełniaj go nowym.

3. Nie czyścisz pojemniczka na soczewki po każdym użyciu

Po całym dniu stosowania soczewek, nie są one krystalicznie czyste. Drobnoustroje czy tusz do rzęs, które się na nich znajdują, wkładasz wraz z nimi do pojemniczka z płynem, dlatego następnego dnia, gdy włożysz soczewki, wypłucz pojemnik płynem do pielęgnacji soczewek i pozostaw go do wyschnięcia. Wytworzy się w ten sposób biofilm, który utrudni przenikanie bakterii w jego ściany.

4. Nie myjesz rąk przed dotknięciem soczewki

Mycie rąk wydaje się oczywiste. W końcu bakterie, które się na nich znajdują, mogą wywołać zakażenie oka. Możesz je usunąć, myjąc dłonie wodą i mydłem. Jeśli tego nie zrobisz, to na dotkniętej palcem soczewce powstanie ślad, na którym znajdować się będą miliony bakterii, które następnie trafią do twojego oka.

5. Zanurz soczewki w płynie na kilka dni

Jeśli codziennie w tygodniu nosisz soczewki, to w weekend pozwól oczom od nich odpocząć. Nałóż okulary, a szkła kontaktowe zamknij w pojemniczku. Niech będą w płynie pielęgnacyjnym przez cały weekend. Jeśli jednak nie lubisz nosić okularów lub planujesz aktywny wypoczynek, wyposaż się w soczewki jednodniowe. Taką kurację dla miesięcznych kontaktów stosuj co tydzień, a zobaczysz, że suche oko i zaczerwienienia odejdą w zapomnienie.

6. Śpisz w soczewkach kontaktowych

O ile nie masz soczewek do tego przystosowanych, to jest to praktyka kategorycznie zakazana! Jeśli chodzisz w nich spać regularnie, to licz się z problemami okulistycznymi, w tym z owrzodzeniem rogówki.

7. Używaj naturalnego płynu pielęgnacyjnego

Zwróć uwagę na to, aby w twoim płynie do soczewek było jak najmniej konserwantów, a jak najwięcej naturalnych składników. Jeśli nie możesz znaleźć idealnego dla siebie płynu, to zdecyduj się na noszenie soczewek jednodniowych. To samo dotyczy kropli i sztucznych łez, które mają zapewnić nawilżenie oka. Absolutnie nie powinny posiadać sztucznych substancji, a ze względu na brak konserwantów powinny być przechowywane w lodówce nie dłużej niż trzy miesiące.

7 błędów, które popełniasz przy stosowaniu soczewek kontaktowych
7 błędów, które popełniasz przy stosowaniu soczewek kontaktowych (Zdjęcie kobiety/Shutterstock)

 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Ważne tematy