Przejdź na WP

MPV morfologia – czym jest, spadek MPV, wzrost MPV, ciąża

MPV z ang. Mean Platelet Volume należy do jednego z wielu parametrów morfologii krwi. MPV zależy od całkowitego wytwarzania przez szpik kostny płytek krwi. Badanie MPV ma na celu dostarczyć informacje na temat wielkości płytek. Służy to ocenie przyczyn małopłytkowości lub nadpłytkowości.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. MPV morfologia – czym jest

MPV oznacza przede wszystkim średnią objętość płytek krwi. W morfologii, MPV jest wskaźnikiem, dzięki któremu można łatwo zinterpretować połączenie liczby płytek krwi wraz z innymi parametrami. Na tej podstawie jest znacząco łatwiej ustalić przyczynę małopłytkowości albo nadpłytkowości.

Wykonanie morfologii krwi umożliwia dokonanie precyzyjnej oceny funkcjonowania układu czerwonokrwinkowego, białokrwinkowego i płytkowego. Morfologia MPV należy do jednego z kluczowych badań będąc jednocześnie podstawą do pozyskania informacji o wielkości trombocytów.

Badanie MPV zazwyczaj wykonuje się standardowo, jednak istnieją pewne przesłanki, w których wynik wymaga większego zainteresowania, np. przy pojawieniu się w stolcu krwi albo przy obfitych miesiączkach. Pobieranie próbki krwi żylnej, w której oznaczana jest morfologia, MPV należy do jednego z jej głównych parametrów. Norma MPV to 9-14 fl.

2. MPV morfologia – spadek MPV

Doszukiwanie się przyczyn spadku MPV należy zacząć od zdiagnozowania niedokrwistości aplastycznej, zespołu Wiskotta-Aldricha czy mielosupresji indukowanej poprzez chemioterapię. Spadek objętości liczby płytek krwi, inaczej małopłytkowość w znikomych przypadkach wynika z uwarunkowań genetycznych.

Najczęściej małopłytkowość jest nabyta i wynika z nieprawidłowego rozmieszczenia płytek, ze zmniejszonego wytwarzania płytek oraz zużycia trombocytów. Zmniejszoną produkcję trombocytów można zaobserwować w przypadku:

6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi
6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi [7 zdjęć]

Wystarczy kilka kropel krwi, aby zdobyć wiele zaskakujących informacji o nas samych. Morfologia pozwala...

zobacz galerię

3. MPV morfologia – wzrost MPV

Przekroczenie normy w badaniu morfologii MPV występuje przy stanach zapalnych, operacjach chirurgicznych czy po urazach. MPV jest wysokie również wtedy, gdy występuje w organizmie znaczny niedobór żelaza. To także zwiastun nowotworu, najczęściej dotyczącego przewlekłej białaczki.

Znaczne przekroczenie norm w MPV morfologii występuje u osób, które borykają się z problemem wycięcia śledziony, przewlekłego zapalenia trzustki, zapalenia stawów, masywnego krwotoku, niedoboru kwasu foliowego, wad zastawkowych serca czy nadczynności tarczycy.

Pojawiające się na skórze wybroczyny, krwawienia z dróg moczowych albo krwawienia z nosa i dziąseł są symptomami zaburzeń krzepnięcia. Potwierdzeniem tego stanu może być m.in. morfologia MPV.

MPV morfologia – czym jest, spadek MPV, wzrost MPV, ciąża
MPV morfologia – czym jest, spadek MPV, wzrost MPV, ciąża (123rf)

Zobacz także:

  1. Wyniki morfologii– normy, interpretacja
  2. Morfologia z rozmazem - cel, interpretacja
  3. RDW morfologia – co to za wskaźnik, normy, nieprawidłowości

4. MPV morfologia – ciąża

U kobiet w ciąży parametry występujące w morfologii krwi ulegają zmianom. Nie jest to kuriozalnym zjawiskiem. Bardzo często obserwuje się u kobiet ciężarnych wzrost liczby leukocytów oraz zaniżony poziom hemoglobiny. Nie stanowi to jednak powodu do niepokoju. Obserwuje się spadek liczby płytek krwi, który może być niebezpieczny.

W konsekwencji prowadzi do ryzyka wystąpienia krwawienia poporodowego. Należy jednak pamiętać, że odstępstwa od poszczególnych norm mają zazwyczaj charakter czysto fizjologiczny, choć zdarza się również, że świadczą one o anemii w trakcie ciąży.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy