Trwa ładowanie...

MPV morfologia – czym jest, spadek MPV, wzrost MPV, ciąża

Małopłytkowość, czyli stan w którym liczba płytek krwi spada poniżej 150 tys./mm3, jest niebezpieczny dla zdrowia. Aby go rozpoznać i rozpocząć leczenie przydatny jest wskaźnik MPV. Trzeba jednak pamiętać, że u kobiet ciężarnych wyniki interpretuje się inaczej.

spis treści

1. Co to jest MPV morfologia?

MPV (Mean Platelet Volume) oznacza przede wszystkim średnią objętość płytek krwi. To jeden z parametrów otrzymywanych po wykonaniu morfologii. Prawidłowy wynik mieści się w granicach: 9-14 fl. MPV zależy od całkowitego wytwarzania przez szpik kostny płytek krwi. Dzięki wynikowi MPV, można łatwo zinterpretować połączenie liczby płytek krwi wraz z innymi parametrami. Na tej podstawie jest znacząco łatwiej ustalić przyczynę małopłytkowości albo nadpłytkowości.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Wykonanie morfologii krwi umożliwia dokonanie precyzyjnej oceny funkcjonowania układu czerwonokrwinkowego, białokrwinkowego i płytkowego. Morfologia MPV należy do jednego z kluczowych badań, będąc jednocześnie podstawą do pozyskania informacji o wielkości trombocytów.

Badanie MPV zazwyczaj wykonuje się standardowo, jednak istnieją pewne przesłanki, w których wynik wymaga większego zainteresowania, np. przy pojawieniu się w stolcu krwi albo przy obfitych miesiączkach. Pobieranie próbki krwi żylnej, w której oznaczana jest morfologia, MPV należy do jednego z jej głównych parametrów. Norma MPV to 9-14 fl.

2. Co oznacza spadek MPV w morfologii?

Doszukiwanie się przyczyn spadku MPV należy zacząć od zdiagnozowania niedokrwistości aplastycznej, zespołu Wiskotta-Aldricha czy mielosupresji indukowanej poprzez chemioterapię. Spadek objętości liczby płytek krwi, inaczej małopłytkowość w znikomych przypadkach wynika z uwarunkowań genetycznych.

Najczęściej małopłytkowość jest nabyta i wynika z nieprawidłowego rozmieszczenia płytek, ze zmniejszonego wytwarzania płytek oraz zużycia trombocytów. Zmniejszoną produkcję trombocytów można zaobserwować w przypadku:

 • białaczki,
 • mocznicy,
 • przerzutów nowotworowych do szpiku kostnego,
 • napromieniowania,
 • uszkodzenia szpiku kostnego,
 • niedoboru witamin pochodnych z grupy B,
 • przyjmowania leków, które zawierają w swoim składzie toksyczne związki chemiczne.
6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi
6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi [7 zdjęć]

Wystarczy kilka kropel krwi, aby zdobyć wiele zaskakujących informacji o nas samych. Morfologia pozwala

zobacz galerię

3. O czym świadczy wzrost MPV

Przekroczenie normy w badaniu morfologii MPV występuje przy stanach zapalnych, operacjach chirurgicznych czy po urazach. MPV jest wysokie również wtedy, gdy występuje w organizmie znaczny niedobór żelaza. To także zwiastun nowotworu, najczęściej dotyczącego przewlekłej białaczki.

Znaczne przekroczenie norm w MPV morfologii występuje u osób, które borykają się z problemem wycięcia śledziony, przewlekłego zapalenia trzustki, zapalenia stawów, masywnego krwotoku, niedoboru kwasu foliowego, wad zastawkowych serca czy nadczynności tarczycy.

Pojawiające się na skórze wybroczyny, krwawienia z dróg moczowych albo krwawienia z nosa i dziąseł są symptomami zaburzeń krzepnięcia. Potwierdzeniem tego stanu może być m.in. morfologia MPV.

Zobacz także:

 1. Wyniki morfologii– normy, interpretacja
 2. Morfologia z rozmazem - cel, interpretacja
 3. RDW morfologia – co to za wskaźnik, normy, nieprawidłowości

4. Jaki jest prawidłowy wynik MPV w morfologii kobiety ciężarnej

U kobiet w ciąży parametry występujące w morfologii krwi ulegają zmianom. Nie jest to kuriozalnym zjawiskiem. Bardzo często obserwuje się u kobiet ciężarnych wzrost liczby leukocytów oraz zaniżony poziom hemoglobiny. Nie stanowi to jednak powodu do niepokoju. Obserwuje się spadek liczby płytek krwi, który może być niebezpieczny.

W konsekwencji prowadzi do ryzyka wystąpienia krwawienia poporodowego. Należy jednak pamiętać, że odstępstwa od poszczególnych norm mają zazwyczaj charakter czysto fizjologiczny, choć zdarza się również, że świadczą one o anemii w trakcie ciąży.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza