Trwa ładowanie...

Leczenie astmy oskrzelowej

Avatar placeholder
22.06.2015 14:21
Leczenie astmy oskrzelowej
Leczenie astmy oskrzelowej

Astma oskrzelowa to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych, która wywołuje ataki kaszlu, świszczący oddech, problemy z oddychaniem oraz ucisk w klatce piersiowej. W wielu przypadkach istotną rolę w astmie oskrzelowej odgrywa alergia. Objawy astmy mogą pojawić się w wyniku kontaktu z dymem papierosowym, alergenami lub zanieczyszczeniem powietrza. Symptomy choroby mogą wystąpić również na skutek infekcji, wysiłku fizycznego, przyjmowania leków, stresu, spożywania produktów spożywczych z dodatkami chemicznymi, palenia papierosów, śpiewania, śmiania się lub płakania, a także w wyniku refluksu. Jak leczy się astmę oskrzelową?

spis treści

1. Jak wygląda leczenie astmy oskrzelowej?

Astma (prezentacja edukacyjna)
Astma (prezentacja edukacyjna) [17 zdjęć]

Czym jest astma? Astma wiąże się z przewlekłym stanem zapalnym, obrzękiem i zwężeniem oskrzeli (dróg

zobacz galerię

Z astmą związane są komórki tuczne, eozynofile oraz limfocyty typu T. Komórki tuczne wydzielają histaminy, substancje, które powodują zatkany nos, katar, katar sienny, blokadę dróg oddechowych oraz swędzenie skóry. Eozynofile oraz limfocyty typu T to białe krwinki. Wszystkie te komórki mają udział w rozwoju stanu zapalnego w astmie, który przyczynia się do nadmiernej reakcji dróg oddechowych, ograniczeń w przepływie powietrza, objawów ze strony układu oddechowego oraz chorób przewlekłych. U niektórych osób stan zapalny powoduje uczucie ucisku w klatce piersiowej i trudności w złapaniu oddechu. Dolegliwości te są często odczuwane w nocy lub godzinach porannych. Inne osoby doświadczają objawów astmy w czasie wysiłku.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Po zdiagnozowaniu astmy oskrzelowej lekarz zaleca choremu stosowanie leków. Mogą to być inhalatory oraz tabletki. Ponadto wskazane są zmiany w trybie życia, by zapobiegać atakom astmy. Często konieczne jest stosowanie inhalatorów o długim czasie działania, by wyleczyć stany zapalne związane z astmą. Te specyfiki dostarczają niewielkich dawek sterydów do płuc z minimalnym ryzykiem skutków ubocznych. Szybko działające inhalatory natychmiast otwierają drogi oddechowe podczas ataku astmy. Lekarze demonstrują zwykle pacjentom, w jaki sposób należy stosować inhalatory. Osoby chore na astmę powinny mieć inhalator zawsze ze sobą. Niestety, nie ma lekarstwa, które byłoby w stanie wyleczyć pacjentów z astmy. Na szczęście istnieją doskonałe specyfiki, które pozwalają zapobiegać wystąpieniu objawów astmy i pomagają prowadzić normalny, aktywny tryb życia.

2. Jak rozpoznać objawy astmy oskrzelowej?

Typowe symptomy astmy oskrzelowej to: trudności z oddychaniem, ucisk w klatce piersiowej, świszczący oddech oraz silny kaszel, utrzymujący się niekiedy również w nocy. Po wystąpieniu tych objawów warto udać się do lekarza. W celu rozpoznania astmy oskrzelowej wykonuje się kilka badań. Należy również poinformować specjalistę o swoich dolegliwościach. Jest to ważne, ponieważ objawy mogą nie pojawić się w trakcie wizyty. Do badań wykorzystywanych w diagnozie astmy należy spirometria – badanie, za pomocą którego dokonuje się pomiaru pojemności płuc oraz jakości oddychania. Bada się również szczytowy przepływ wydechowy za pomocą specjalnego urządzenia. Należy wypuścić powietrze do specjalnej rurki, by lekarz mógł ocenić siłę, z jaką powietrze opuszcza płuca. Ponadto zleca się prześwietlenie klatki piersiowej, by wykluczyć inne choroby, które mogą wywoływać podobne objawy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze