Inhalator - wybór, podstawowe rodzaje

Inhalator to specjalne urządzenie przeznaczone do samodzielnego dostarczania sobie leku bezpośrednio do dróg oddechowych. Wymaga ich doraźne leczenie astmy oraz innych chorób dróg oddechowych. Leczenie wziewne jest bardzo popularne wśród astmatyków, gdyż dzięki takiej drodze podania lek przeciwastmatyczny zaczyna działać szybko, niemal natychmiast przynosi zamierzony efekt i nie wymaga dużych dawek. Na rynku dostępne są różne rodzaje inhalatorów, dostosowane do różnych potrzeb pacjentów.

Zobacz film: "Jak stosować inhalator"

1. Inhalator - wybór

Aby rodzaj inhalatora był odpowiedni dla konkretnego pacjenta, bierze się pod uwagę kilka czynników:

 • rodzaj leku potrzebnego choremu,
 • ilość leków potrzebnych choremu,
 • stan zdrowia pacjenta,
 • wiek chorego,
 • umiejętność koordynacji ruchowej pacjenta,
 • wygoda stosowania urządzenia,
 • cena inhalatora,
 • trwałość inhalatora.

Leki stosowane w inhalatorach to na przykład:

 • mukolityki,
 • antybiotyki,
 • leki rozszerzające oskrzela,
 • glikokortykosterydy.

Choroby wymagające leczenia z użyciem inhalatorów:

Astma (prezentacja edukacyjna)
Astma (prezentacja edukacyjna) [17 zdjęć]

Czym jest astma? Astma wiąże się z przewlekłym stanem zapalnym, obrzękiem i zwężeniem oskrzeli (dróg...

zobacz galerię

2. Inhalator - podstawowe rodzaje

Istnieją 4 podstawowe rodzaje inhalatorów ze względu na wybrany roztwór leku i sposób podania go do dróg oddechowych:

 • inhalatory ze sprężarką (inhalatory ciśnieniowe MDI),
 • kieszonkowe inhalatory proszkowe DPI,
 • pneumatyczne urządzenia inhalujące,
 • inhalatory z generatorem ultradźwiękowym.

Aparaty do inhalacji ciśnieniowe MDI to proste inhalatory, wymagające od chorego koordynacji wdechu z naciśnięciem pojemnika z lekiem w celu uwolnienia go do dróg oddechowych. Może być to problematyczne u osób starszych i dzieci.

Inhalatory pneumatyczne i ultradźwiękowe to urządzenia umożliwiające tak zwaną nebulizację, czyli dostarczanie płynnego leku w postaci mgiełki do dróg oddechowych. Nebulizator nakładany na inhalator tłokowy lub ultradźwiękowy ułatwia leczenie wziewne , pozwala na dodatkową tlenoterapię oraz łączenie leków.

Inhalatory ultradźwiękowe są niewielkimi urządzeniami do użytku domowego. Ich działanie jest aktywowane oddechem, nie trzeba więc „zgrywać” naciskania inhalatora z oddechem. W takich inhalatorach możliwe jest podawanie dużych ilości leku, jak również regulacja dawki. Ich wadą jest cena, są bowiem droższe od inhalatorów pneumatycznych. Jako urządzenia elektryczne potrzebują także źródła zasilania. Nadają się tylko do leków, które podaje się w postaci roztworu. Nebulizacja za pomocą inhalatorów ultradźwiękowych nie jest odpowiednia dla małych dzieci poniżej 1. roku życia. Nie podaje się za ich pomocą antybiotyków ani glikokortykosterydów. Stosowane są natomiast mukolityki.

Inhalatory tłokowe, czyli kompresowe, także „uruchamia” się wdechem, co oznacza, że nie trzeba koordynować wdechu z naciśnięciem inhalatora. Można modyfikować dawkę leku. Tego typu inhalatory są dość duże i mniej poręczne niż inhalatory ultradźwiękowe. Inhalatory pneumatyczne są stosowane najczęściej w przypadku astmy, natomiast inhalatory ultradźwiękowe są wybierane częściej dla osób z ciężkimi chorobami dróg oddechowych. Ciężkie choroby układu oddechowego wymagają inhalatorów ze sprężarką minimum 2 bary. Sprawdzą się także inhalatory ultradźwiękowe.

Zobacz także:

Inhalator dla dzieci powinien mieć regulację przepływu. Koordynacja wdechu z naciśnięciem pojemnika inhalatora może dziecku sprawić trudność, dlatego można wybrać inhalator z przystawką objętościową rezerwuarową. Dostępne są także inhalatory proszkowe, które nie wymagają takiej koordynacji jak inhalatory ciśnieniowe z dozownikiem.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy