Trwa ładowanie...

Inhalacje na zatoki - zapalenie zatok, rodzaje inhalacji

Avatar placeholder
03.03.2023 15:45
Zatoki – zapalenie, inhalacje
Zatoki – zapalenie, inhalacje (123rf)

W sytuacji ostrego zapalenia zatok i nawracających dolegliwości konieczna jest wizyta u laryngologa. Jednak w przypadku łagodniejszego przebiegu choroby i uzyskania doraźnej ulgi warto skorzystać z inhalacji na zatoki, które złagodzą ból i przyśpieszą spływanie zalegającej wydzieliny.

spis treści

1. Inhalacje na zatoki

Zapalenie zatok powoduje silny ból między brwiami, na czole i u ujścia nosa. Ból zatok nasila się podczas wysiłku lub gdy schylamy głowę. Ponadto zapaleniu zatok mogą towarzyszyć następujące objawy: osłabienie, brak apetytu, senność i a także gorączka. Gdy cierpisz na zapalenie zatok oprócz leczenia farmakologicznego, możesz skorzystać z domowych i skutecznych sposobów, które uśmierzą uporczywe dolegliwości, takich jak inhalacje na zatoki.

2. Jak robić inhalacje?

Inhalacje na zatoki nie są trudne. Bez problemu wykonasz je samodzielnie w domu. Jeśli nie posiadasz odpowiedniego sprzętu do inhalacji na zatoki, jak inhalatora lub nebulizator, do wykonania domowej inhalacji na zatoki będziesz potrzebować jedynie miski z gorącą wodą, ręcznika i stosownych preparatów np. w postaci ziół, olejków. Inhalacje na zatoki polegają na wdychaniu pary wodnej wraz z dodatkiem odpowiednich substancji o określonych właściwościach leczniczych i zdrowotnych.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"
10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami
10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami [10 zdjęć]

Niektórzy twierdzą, że pomaga im ciepły kompres umieszczony na wysokości zatok. Daje on ukojenie, uśmierza

zobacz galerię

Co ważne, inhalacje na zatoki można stosować także w przypadku innych chorób, w zależności od dolegliwości dobiera się aromaty ziół, olejki eteryczne. W przypadku zapalenia zatok zastosowanie inhalacji na zatoki skutkuje rozrzedzeniem wydzieliny, zmniejszeniem bólu i zwiększeniem komfortu oddychania. Aby inhalacja była skuteczna, powinno się ją regularnie powtarzać przez okres 5-7 dni.

Wszystkie potrzebne preparaty o właściwościach leczniczych dostaniesz w aptece. Jeśli nie masz możliwości odwiedzić apteki, możesz zrobić najprostszą inhalację na zatoki na bazie roztworu z soli – do miski wlej 2 litry gorącej wody i dodaj 6 łyżek soli morskiej lub zwykłej kuchennej. Tak przygotowaną inhalację na zatoki postaw na stole, pochyl się nad parującą wodą, na głowę nałóż ręcznik i wdychaj nosem unoszące się opary. Aby uniknąć oparzenia gorącą wodą, należy zachować szczególną ostrożność i nie zbliżać się za bardzo do powierzchni płynu. Ponadto, przy inhalacji na zatoki należy mieć zamknięte oczy. Inhalacja na zatoki powinna trwać około 10 minut.

Inhalacje na zatoki są pomoce w zwalczeniu bólu i zapalenia zatok
Inhalacje na zatoki są pomoce w zwalczeniu bólu i zapalenia zatok

3. Rodzaje inhalacji

Inhalacja parowa na bazie olejków eterycznych drażni błonę śluzową zatok i jamy nosowej przez co prowadzi do nasilonego wydzielania śluzu i pobudzenia ruchu rzęsek wyścielających błony śluzowe. W wyniku tego dochodzi do rozrzedzenia śluzu i odpływu zalegającej w zatokach wydzieliny. Dodatkowo olejki dodane do inhalacji na zatoki zawierają wiele substancji o właściwościach przeciwbakteryjnych.

Jest to szczególnie pomocne w zwalczaniu infekcji górnych dróg oddechowych. Skuteczne inhalacje na zatoki wykonasz jeśli do gorącej wody dodasz kilka kropel olejku eterycznego. W przypadku zapalenia zatok zaleca się stosowanie:

  • olejku eukaliptusowego,
  • kamforowego,
  • tymiankowego,
  • sosnowego,
  • lawendowego,
  • majerankowego,
  • z mięty pieprzowej.

To musisz wiedzieć

Oprócz inhalacji parowych na bazie olejków eterycznych można stosować inhalacje na zatoki z sypkich ziół. Do tego celu używa się ziela tymianku, liści szałwii, mięty i kwiatu lawendy, mniej popularne są inhalacje na zatoki z dodatkiem wiązówki lub kwiatu bzu. Do takiej inhalacji na zatoki potrzeba około 50 gram jednego lub kilku ziół, należy je dodać do litra gorącej wody.

Z inhalacji na zatoki mogą korzystać także dzieci. W tym przypadku proces inhalowania powinien trwać krócej niż w przypadku osoby dorosłej bo około 5 minut, ponadto temperatura naparu również powinna być niższa.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Farmakologiczne leczenie zatok
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze