Inhalacje na zatoki - zapalenie zatok, rodzaje inhalacji
W sytuacji ostrego zapalenia zatok i nawracających dolegliwości konieczna jest wizyta u laryngologa. Jednak w przypadku łagodniejszego przebiegu choroby i uzyskania doraźnej ulgi warto skorzystać z inhalacji na zatoki, które złagodzą ból i przyśpieszą spływanie zalegającej wydzieliny.
1. Inhalacje na zatoki
Zapalenie zatok powoduje silny ból między brwiami, na czole i u ujścia nosa. Ból zatok nasila się podczas wysiłku lub gdy schylamy głowę. Ponadto zapaleniu zatok mogą towarzyszyć następujące objawy: osłabienie, brak apetytu, senność i a także gorączka. Gdy cierpisz na zapalenie zatok oprócz leczenia farmakologicznego, możesz skorzystać z domowych i skutecznych sposobów, które uśmierzą uporczywe dolegliwości, takich jak inhalacje na zatoki.
2. Jak robić inhalacje?
Inhalacje na zatoki nie są trudne. Bez problemu wykonasz je samodzielnie w domu. Jeśli nie posiadasz odpowiedniego sprzętu do inhalacji na zatoki, jak inhalatora lub nebulizator, do wykonania domowej inhalacji na zatoki będziesz potrzebować jedynie miski z gorącą wodą, ręcznika i stosownych preparatów np. w postaci ziół, olejków. Inhalacje na zatoki polegają na wdychaniu pary wodnej wraz z dodatkiem odpowiednich substancji o określonych właściwościach leczniczych i zdrowotnych.
Co ważne, inhalacje na zatoki można stosować także w przypadku innych chorób, w zależności od dolegliwości dobiera się aromaty ziół, olejki eteryczne. W przypadku zapalenia zatok zastosowanie inhalacji na zatoki skutkuje rozrzedzeniem wydzieliny, zmniejszeniem bólu i zwiększeniem komfortu oddychania. Aby inhalacja była skuteczna, powinno się ją regularnie powtarzać przez okres 5-7 dni.
Wszystkie potrzebne preparaty o właściwościach leczniczych dostaniesz w aptece. Jeśli nie masz możliwości odwiedzić apteki, możesz zrobić najprostszą inhalację na zatoki na bazie roztworu z soli – do miski wlej 2 litry gorącej wody i dodaj 6 łyżek soli morskiej lub zwykłej kuchennej. Tak przygotowaną inhalację na zatoki postaw na stole, pochyl się nad parującą wodą, na głowę nałóż ręcznik i wdychaj nosem unoszące się opary. Aby uniknąć oparzenia gorącą wodą, należy zachować szczególną ostrożność i nie zbliżać się za bardzo do powierzchni płynu. Ponadto, przy inhalacji na zatoki należy mieć zamknięte oczy. Inhalacja na zatoki powinna trwać około 10 minut.
3. Rodzaje inhalacji
Inhalacja parowa na bazie olejków eterycznych drażni błonę śluzową zatok i jamy nosowej przez co prowadzi do nasilonego wydzielania śluzu i pobudzenia ruchu rzęsek wyścielających błony śluzowe. W wyniku tego dochodzi do rozrzedzenia śluzu i odpływu zalegającej w zatokach wydzieliny. Dodatkowo olejki dodane do inhalacji na zatoki zawierają wiele substancji o właściwościach przeciwbakteryjnych.
Jest to szczególnie pomocne w zwalczaniu infekcji górnych dróg oddechowych. Skuteczne inhalacje na zatoki wykonasz jeśli do gorącej wody dodasz kilka kropel olejku eterycznego. W przypadku zapalenia zatok zaleca się stosowanie:
- olejku eukaliptusowego,
- kamforowego,
- tymiankowego,
- sosnowego,
- lawendowego,
- majerankowego,
- z mięty pieprzowej.
To musisz wiedzieć
Oprócz inhalacji parowych na bazie olejków eterycznych można stosować inhalacje na zatoki z sypkich ziół. Do tego celu używa się ziela tymianku, liści szałwii, mięty i kwiatu lawendy, mniej popularne są inhalacje na zatoki z dodatkiem wiązówki lub kwiatu bzu. Do takiej inhalacji na zatoki potrzeba około 50 gram jednego lub kilku ziół, należy je dodać do litra gorącej wody.
Z inhalacji na zatoki mogą korzystać także dzieci. W tym przypadku proces inhalowania powinien trwać krócej niż w przypadku osoby dorosłej bo około 5 minut, ponadto temperatura naparu również powinna być niższa.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.