Trwa ładowanie...

Domowe sposoby na ból zatok - najbardziej popularne i skuteczne

Avatar placeholder
07.08.2024 09:11
Domowe sposoby na ból zatok mogą uwzględniać płukanie zatok lub inhalacje.
Domowe sposoby na ból zatok mogą uwzględniać płukanie zatok lub inhalacje. (Adobe stock)

Domowe sposoby na ból zatok sprawdzają się zarówno w przypadku ostrej, jak i przewlekłej infekcji, tak wirusowej, jak i bakteryjnej. Obejmują wiele rozwiązań. Jakie sposoby na złagodzenie bólu zatok w domu są najbardziej popularne i skuteczne?

spis treści

1. Kiedy sprawdzają się domowe sposoby na ból zatok?

Domowe sposoby na ból zatok, to jest przestrzeni pomiędzy kośćmi twarzoczaszki, które są wypełnione powietrzem i wyściełane błoną śluzową produkującą wydzielinę, sprawdzają się zarówno jako samodzielna metoda lecznicza, gdy infekcja nie ma podłoża bakteryjnego, jak i jako wsparcie w czasie antybiotykoterapii.

Za zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, znanego jako zapalenie zatok, może bowiem odpowiadać wiele czynników. Najczęstszą przyczyną jest zakażenie wirusowe (odpowiadają za nie wirus grypy, paragrypy, rinowirusy, orbiwirusy, wirusy RS czy adenowirusy). Chorobę mogą wywoływać również bakterie i grzyby. Nie bez znaczenia są wady anatomiczne twarzoczaszki, alergie, polipy w zatokach, nienoszenie czapki w zimne dni czy wychodzenie na zewnątrz zaraz po umyciu włosów.

Zobacz film: "Jak wygląda postępowanie pooperacyjne?"

Objawy zapalenia zatok to przede wszystkim silny ból głowy i uczucie rozpierania. Wywołuje je zalegająca w zatokach wydzielina, którą ciężko jest usunąć. Co istotne, ból głowy jest nasilony zwłaszcza rano, przy pochylaniu, aktywności fizycznej czy kichaniu. Inne symptomy wskazujące na zapalenie zatok to zwykle:

  • niedrożność nosa,
  • zaleganie wydzieliny lub spływanie jej po tylnej części gardła,
  • mdłości,
  • osłabienie i problemy z koncentracją.

2. Jakie są domowe sposoby na ból zatok?

W leczeniu zapalenia zatok sprawdza się wiele naturalnych, tak zwanych babcinych metod. Które są najpopularniejsze? Domowe sposoby na ból zatok to między innymi:

Płukanie zatok

Na infekcyjny ból głowy pomoże płukanie zatok roztworem soli fizjologicznej. To zabieg, który szybko oczyszcza i odblokowuje zatoki.

Jak oczyścić zatoki z flegmy? W tym celu stosuje się butelkę ze specjalną nasadką oraz płyn o określonym stężeniu soli (izotonicznej lub hipertonicznej). Płukanie można przeprowadzać również profilaktycznie (metoda nie sprawdza się, gdy nos jest niedrożny). Pomocna jest także woda morska w sprayu (roztwór izotoniczny lub hipertoniczny), która wypłukuje kurz i alergeny oraz rozrzedza gęstą wydzielinę.

Jak oczyścić zatoki z ropy? Warto sięgać po roztwór soli, który działa nawilżająco, odkażająco i ułatwia rozrzedzanie wydzieliny, ale także rumianek i olejki eteryczne (np. tymiankowy, cytrynowy, geraniowy, z jodły) stosowany w inhalacjach.

Inhalacje na zatoki

Inhalacje na zatoki można wykonać przy użyciu inhalatora lub nebulizatora i specjalnych maseczek, ale i inny domowy sposób.

Do przeprowadzenia domowej inhalacji potrzebna jest miska, gorąca woda oraz ręcznik. Po nalaniu wody i przygotowaniu roztworu z soli czy dodaniu do niej kilku kropli olejku eterycznego, trzeba przez kilka minut nachylać się nad nią, wdychając opary: z zamkniętymi oczami, w odpowiedniej odległości, z ręcznikiem na głowie.

Ciepłe okłady na czoło i okolice nosa oraz masaże okolicy zatok

Naturalne metody łagodzenia bólu zatok obejmują także takie czynności jak przykładanie termofora z suszonymi pestkami wiśni, ale i materiałowy woreczek czy skarpetka, do której wrzuca się rozgrzany na patelni ryż, fasolę, gruboziarnistą sól czy groch.

Na ból zatok pomóc może także ogrzewanie ich lampą na podczerwień, stosowanie maści rozgrzewających, którymi smaruje się skronie oraz czoło, po czym przewiązuje ciepłą opaską.

Okropny ból zatok złagodzi także ręcznik ogrzany na kaloryferze, podgrzany wielorazowy kompres żelowy oraz masaż czoła, oczodołów i kości nosa polegający na ich uciskaniu i rozmasowywaniu.

Fitoterapia i naturalne antybiotyki

Domowe sposoby na ból zatok obejmują także spożywanie czosnku, chrzanu, cebuli czy imbiru, które zawierają biologicznie aktywne substancje eliminujące bakterie i grzyby oraz wspierające odporność.

Pomóc może także picie naparów ziołowych. Warte uwagi jest zwłaszcza:

Bardzo ważne jest także optymalne nawodnianie organizmu. Picie dużych ilości wody czy herbat ziołowych zmniejsza gęstość zalegającej wydzieliny, poprawia funkcjonowanie śluzówki dróg oddechowych.

Gdy domowe sposoby na zapalenie zatok zawodzą, konieczne może być leczenie farmakologiczne. Dowiedz się na KtoMaLek.pl, jakie leki stosuje się przy zapaleniu zatok i w jakich sytuacjach warto po nie sięgnąć.

3. Domowe sposoby na ból zatok – jak zadbać o jakość powietrza?

Domowe sposoby na ból zatok to także nawilżanie powietrza w mieszkaniu. Warto wiedzieć, że przesuszona błona śluzowa dróg oddechowych nie tylko wywołuje dyskomfort, ale i sprzyja rozwojowi infekcji oraz powstawaniu stanu zapalnego.

Sprawdzą się nawilżacze powietrza tak elektroniczne, jak i ceramiczne. Dobrym pomysłem jest także stosowanie olejków eterycznych, na przykład sosnowego czy z drzewa herbacianego, które umieszcza się na przykład w kominku aromaterapeutycznym.

Nie mniej ważne jest dbanie o optymalną temperaturę (około 20 stopni C) oraz czystość powietrza. Kluczowe jest częste wietrzenie mieszkania, unikanie dymu tytoniowego i smogu (dobrze sprawdzają się oczyszczacze powietrza).

4. Domowe sposoby na ból zatok - leki na zatoki z apteki

Jeśli zapalenie zatok utrzymuje się pomimo stosowania domowych sposobów, trzeba sięgnąć po leki z apteki. Co na ból zatok bez kataru, ale i infekcję przebiegającą w obecnością wydzieliny? Można korzystać z:

  • leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych,
  • leków zwężające naczynia krwionośne (np. bromek ipratroprium, ksylometazolina),
  • preparatów przeciwobrzękowych (np. pseudoefedryna),
  • produktów ziołowych na zatoki, które upłynniają wydzielinę. Najlepsze produkty zawierają między innymi korzeń goryczki, kwiat pierwiosnka, kwiat bzu czarnego, ziele werbeny), wyciąg z liścia Andrographis paniculata, ekstrakt z pelargonii afrykańskiej, ekstrakt ze świeżych bulw fiołka alpejskiego, cyneol z olejku eukaliptusowego, bromelainę.

Jeśli pomimo włączenia leczenia leczenia i domowych sposobów zapchane zatoki bez kataru czy zapalenie zatok z uporczywą flegmą wciąż wywołują dolegliwości i budzą niepokój, należy udać się do lekarza. Jest ważne, ponieważ gdy rozwinie się ostre bakteryjne zapalenie zatok, konieczne są antybiotyki, często także glikokortykosteroidy (antybiotyk na zatoki bez recepty nie są dostępne).

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Treść artykułu jest całkowicie niezależna. Znajdują się w nim linki naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze