Trwa ładowanie...

Chore zatoki – przyczyny, objawy, leczenie schorzenia

Avatar placeholder
24.04.2023 12:07
Chore zatoki – przyczyny, objawy, leczenie schorzenia
Chore zatoki – przyczyny, objawy, leczenie schorzenia

Chorymi zatokami zwykło się nazywać zapalenie zatok przynosowych. Ich nieleczenie może prowadzić do bardzo poważnych chorób, na przykład zapalenia opon mózgowych. Jak się zatem ustrzec przed nimi? Warto wiedzieć, jak chore zatoki objawiają się.

spis treści

1. Chore zatoki – przyczyny

Przyczyną powstawania chorych zatok są zwykle infekcje górnych dróg oddechowych. Ponadto schorzenie to może powodować także nieleczony lub leczony w sposób nieprawidłowy alergiczny nieżyt nosa, wpływ zanieczyszczonego powietrza czy wreszcie wady anatomiczne.

Jak spokojnie przespać noc przy uciążliwym katarze?
Jak spokojnie przespać noc przy uciążliwym katarze? [7 zdjęć]

Czerwony nos, uciążliwa wydzielina i trudności z oddychaniem… Katar może znacznie utrudnić codzienne

zobacz galerię

2. Chore zatoki – objawy

Chore zatoki objawiają się na początku bólem w ściśle określonym miejscu. Ból pojawia się między oczami, a dodatkowo może nastąpić ucisk przy kąciku oka – tym wewnętrznym. Ból może także wystąpić w okolicach kości policzkowych, a także w okolicach górnych zębów. Chore zatoki objawiają się zatem bólami w obrębie głowy, w tym także skroni.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Objawy chorych zatok znacznie się nasilają podczas kaszlu, a także podczas leżenia, w szczególności na plecach. Chory odczuwa spory dyskomfort podczas pochylania się i unoszeniu głowy.

Chore zatoki objawiają się bólem głowy.
Chore zatoki objawiają się bólem głowy.

Jeżeli pacjent dozna zapalenia zatok w środku czaszki zatoki klinowej wówczas odczuje dodatkowo ból w innych częściach głowy: potylicznej, skroniowej, czołowej, czy też oczodołowej. Może on nawet się tak spotęgować, że ból odczujemy u szczytu czaszki.

Należy jednakże poczynić taką uwagę, że chore zatoki objawy mają różne. Nie muszą wystąpić wszystkie wyżej opisane, a mogą także w ogóle nie wystąpić. Jak twierdzą specjaliści – ból jest jedynie oznaką niedrożności przewodów w nosie lub tego, że w organizmie zaczynają się powikłania. Same chore zatoki zwykle nie są bolesne. 

3. Chore zatoki – leczenie schorzenia

Leczenie chorych zatok uzależnia się od objawów. Jeżeli pacjent skarży się na długotrwały ból głowy, a także odczuwa niedrożność nosa dłużej niż dwa tygodnie wówczas zachodzi konieczność leczenia farmakologicznego. Zdaje się, że najskuteczniejszymi w takiej sytuacji są połączenia ibuprofenu i pseudoefedryny. Pierwsza substancja ma działanie przeciwbólowe, dlatego najbardziej uciążliwe objawy chorych zatok powinny ustąpić. Ponadto ibuprofen wykazuje także działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Pseudoefedryna natomiast przeciwdziała powstawaniu obrzęków w błonie śluzowej i w samych zatokach. Ważniejszym jednak wydaje się to, że owa substancja usuwa przyczynę bólu – odtyka ujście zatoki. Zatem pseudoefedryna przeciwdziała powstawaniu zapalenia.

To dlatego ważne jest określenie objawów chorych zatok, by móc dobrać odpowiednie medykamenty do ich leczenia.

Woda utleniona – sposób na bolące zatoki i katar
Woda utleniona – sposób na bolące zatoki i katar [5 zdjęć]

Woda utleniona jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdej domowej apteczki. Oczyszcza, dezynfekuje,

zobacz galerię

Może się jednak okazać, iż zwyczajne leczenie nie wystarcza, bowiem nie przynosi oczekiwanej ulgi, należy udać się do specjalisty. Laryngolog w takiej sytuacji winien zlecić szereg badań, w tym endoskopię. Wszystko to w celu określenia rodzaju wydzieliny. W zależności od tego czy jest ona śluzowo-ropna, czy też nie, a także na podstawie stanu śluzówki podejmuje decyzję, jakie dalsze kroki podjąć. Może okazać się, że antybiotykoterapia wystarczy, ale też, że będzie konieczna operacja.  

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zatkane zatoki
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze