Trwa ładowanie...

Domowe sposoby na zatoki – przyczyny, objawy i leczenie zapalenia zatok

Avatar placeholder
03.03.2023 15:44
Domowe sposoby na zatoki – przyczyny, objawy i leczenie zapalenia zatok
Domowe sposoby na zatoki – przyczyny, objawy i leczenie zapalenia zatok

Stan zapalny zatok najczęściej pojawia się po przebytym przeziębieniu. Bardzo często osoba chora nawet się nie orientuje, że zatoki przestały prawidłowo pracować, ponieważ po przeziębieniu może utrzymywać jeszcze katar. Bardzo często przeziębienie objawia się także bólem głowy, który jest też objawem chorych zatok. Jednak przy chorobach zatok pojawia się ból głowy zwłaszcza przy pochylaniu i najczęściej w godzinach porannych.

Chore zatoki są trudne do wyleczenia, ale nie zawsze wymagana jest interwencja laryngologa, ponieważ istnieją domowe sposoby na zatoki. Jednak bez względu na to czy zatoki są leczone przez lekarza czy wykorzystujemy domowe sposoby na zatoki to ważny jest właściwy czas działania. Nieleczone zatoki mogą stanowić w późniejszym czasie bardzo duży problem.

spis treści

1. Domowe sposoby na zatoki a przyczyny zapalenia zatok

Jeśli zdecydujemy się na domowe sposoby na zatoki to należy poznać przyczyny, przez które dochodzi do stanu zapalnego. Najczęściej zapalenie zatok ma podłoże wirusowe, ale zdarzają się przypadki, kiedy zatoki zostają zaatakowane przez bakterie albo grzyby. Według specjalistów zwiększone ryzyko stanu zapalnego zatok jest w momencie, kiedy pacjent częściej choruje na infekcje górnych dróg oddechowych.

Zobacz film: "Jak walczyć z zatokowym bólem głowy?"
Domowe sposoby na zatoki mogą okazać się nieskuteczne przy silnych bólach
Domowe sposoby na zatoki mogą okazać się nieskuteczne przy silnych bólach

Większy problem z zatokami mają alergicy, osoby cierpiące na astmę. Bardzo duży wpływ na powracające infekcje zatok mają nieprawidłowości anatomiczne nosa dla przykładu krzywa przegroda nosa czy trzeci migdał. Niestety w takich przypadkach domowe sposoby na zatoki mogą się nie sprawdzić i potrzebne jest leczenie farmakologiczne zlecone przez laryngologa.

10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami
10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami [10 zdjęć]

Niektórzy twierdzą, że pomaga im ciepły kompres umieszczony na wysokości zatok. Daje on ukojenie, uśmierza

zobacz galerię

2. Objawy zapalenia zatok

Kiedy pojawią się pierwsze objawy stanu zapalnego zatok warto sięgnąć po domowe sposoby na zatoki zanim chory uda się do lekarza specjalisty. Do najbardziej charakterystycznych objawów należą ból zatok, przezroczysta wydzielina z nosa, jeśli doszło do zakażenia bakteriami wydzielina jest gęsta i ropna. Pojawia się gorączka, złe samopoczucie, osłabienie organizmu. Po tylnej ścianie gardła może spływać wydzielina, która wywołuje kaszel i chrząkanie.

To też warto wiedzieć

3. Leczenie zatok

Istnieją domowe sposoby na zatoki, ale mogą być nieskuteczne, jeśli choroba ma charakter przewlekły. Jeśli pacjent przechodzi stan zapalny po raz pierwszy to lekarz podejmuje standardowe leczenie może też zasugerować domowe sposoby na zatoki, ale jeśli choroba powraca to mogą być potrzebne dodatkowe badania dla przykładu badania mikrobiologiczne, czyli posiew z nosa. Domowe sposoby na zatoki mogą być niewystarczające nawet w przypadku początkowego stadium choroby. Niewyleczone do końca zatoki niestety prowadzą do poważnych komplikacji przykładowo do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet mogą spowodować ropień mózgu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Farmakologiczne leczenie zatok
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze