Trwa ładowanie...

Metody leczenia zapalenia zatok

Avatar placeholder
20.05.2020 15:45
Metody leczenia zapalenia zatok
Metody leczenia zapalenia zatok (Shutterstok)

Leczenie zapalenia zatok możemy przeprowadzić przy pomocy domowych sposobów. Są one pomocne przy łagodzeniu najczęstszych objawów zapalenia zatok, takich jak katar czy silny ból w okolicy czoła, skroni lub nosa, która pojawia się podczas schylania i dużego wysiłku fizycznego. Sprawdź, jakie są najlepsze domowe sposoby leczenia zapalenia zatok.

 

Zapalenie zatok objawia się niedrożnością nosa powodującą uporczywy i obfity katar. Gęsta wydzielina spływa po tylnej ścianie gardła i powoduje rozpierający ból w obrębie twarzy, upośledzenie węchu, kaszel, gorączkę i ból głowy.

1. Leczenie zapalenia zatok

  • farmakologiczne – terapia ostrych stanów zapalenia zatok zazwyczaj rozpoczyna się od podania środków farmakologicznych. Pacjent może zastosować leki obkurczające naczynia błony śluzowej, preparaty rozdzielające wydzielinę, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, leki przeciwhistaminowe oraz antybiotyki. Gdy zażywane środki farmakologiczne nie przynoszą spodziewanych efektów, koniecznie jest leczenie zabiegowe,
  • balonoplastyka zatok – w trakcie zabiegu do naturalnego ujścia zatok wprowadza się przez nos niewielki cewnik z wytrzymałym balonikiem. Pod wpływem ciśnienia, od kilku do kilkunastu atmosfer, balonik napełnia się płynem, a ujście zatok zostaje skutecznie i trwale udrożnione. Następnie wypłukuje się z wnętrza zalegającą wydzielinę. Kilka godzin po zabiegu pacjent wraca do domu, może swobodnie oddychać przez nos i nie odczuwa bólu. Jest to zabieg mało inwazyjny, w którym nie wykorzystuje się narzędzi chirurgicznych i nie usuwa się tkanek. Zastosowanie tej metody jest bezpieczne, podnosi komfort pacjenta (pozwala uniknąć szwów, cięć i opatrunków),
  • endoskopowa operacja zatok – zabieg przeprowadza się wewnątrz nosa, bez konieczności cięcia skóry twarzy. Operacja obywa się pod kontrolą endoskopu, co pozwala na dokładne zlokalizowanie przyczyny chorych zatok oraz ograniczenie ingerencji w tkanki zmienione chorobowo. W ten sposób skutecznie eliminuje się dolegliwości,
  • płukanie zatok – wykorzystuje się tutaj nowoczesne narzędzia, które umożliwiają bardzo precyzyjne usuwanie wydzieliny. W zabiegu stosuje się dwa rodzaje unikalnych jednorazowych końcówek do zatok czołowych i szczękowych. Dzięki temu można dostarczyć do wnętrza leki i antybiotyki działające miejscowo. Ta metoda skutecznie rozwiązuje problem chorych zatok.

Leczenie zapalenia zatok zależy od stanu ogólnego, odporności i cech indywidualnych pacjenta. Niekiedy choroby zatok wymagają terapii wspomagającej. Usunięcie stanu zapalnego lub jego złagodzenie można osiągnąć dzięki tzw. zmianie klimatu, czyli wyjazdowi do sanatorium i skorzystaniu z takich zabiegów, jak inhalacje czy naświetlanie lampami leczniczymi. Terapia wspomagająca przynosi krótkotrwałą ulgę, ale nigdy nie powinna zastępować leczenia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Jak dbać o zatoki?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze