Trwa ładowanie...

Metody leczenia zapalenia zatok

Leczenie zapalenia zatok możemy przeprowadzić przy pomocy domowych sposobów. Są one pomocne przy łagodzeniu najczęstszych objawów zapalenia zatok, takich jak katar czy silny ból w okolicy czoła, skroni lub nosa, która pojawia się podczas schylania i dużego wysiłku fizycznego. Sprawdź, jakie są najlepsze domowe sposoby leczenia zapalenia zatok.

 

Zapalenie zatok objawia się niedrożnością nosa powodującą uporczywy i obfity katar. Gęsta wydzielina spływa po tylnej ścianie gardła i powoduje rozpierający ból w obrębie twarzy, upośledzenie węchu, kaszel, gorączkę i ból głowy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

1. Leczenie zapalenia zatok

  • farmakologiczne – terapia ostrych stanów zapalenia zatok zazwyczaj rozpoczyna się od podania środków farmakologicznych. Pacjent może zastosować leki obkurczające naczynia błony śluzowej, preparaty rozdzielające wydzielinę, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, leki przeciwhistaminowe oraz antybiotyki. Gdy zażywane środki farmakologiczne nie przynoszą spodziewanych efektów, koniecznie jest leczenie zabiegowe,
  • balonoplastyka zatok – w trakcie zabiegu do naturalnego ujścia zatok wprowadza się przez nos niewielki cewnik z wytrzymałym balonikiem. Pod wpływem ciśnienia, od kilku do kilkunastu atmosfer, balonik napełnia się płynem, a ujście zatok zostaje skutecznie i trwale udrożnione. Następnie wypłukuje się z wnętrza zalegającą wydzielinę. Kilka godzin po zabiegu pacjent wraca do domu, może swobodnie oddychać przez nos i nie odczuwa bólu. Jest to zabieg mało inwazyjny, w którym nie wykorzystuje się narzędzi chirurgicznych i nie usuwa się tkanek. Zastosowanie tej metody jest bezpieczne, podnosi komfort pacjenta (pozwala uniknąć szwów, cięć i opatrunków),
  • endoskopowa operacja zatok – zabieg przeprowadza się wewnątrz nosa, bez konieczności cięcia skóry twarzy. Operacja obywa się pod kontrolą endoskopu, co pozwala na dokładne zlokalizowanie przyczyny chorych zatok oraz ograniczenie ingerencji w tkanki zmienione chorobowo. W ten sposób skutecznie eliminuje się dolegliwości,
  • płukanie zatok – wykorzystuje się tutaj nowoczesne narzędzia, które umożliwiają bardzo precyzyjne usuwanie wydzieliny. W zabiegu stosuje się dwa rodzaje unikalnych jednorazowych końcówek do zatok czołowych i szczękowych. Dzięki temu można dostarczyć do wnętrza leki i antybiotyki działające miejscowo. Ta metoda skutecznie rozwiązuje problem chorych zatok.

Leczenie zapalenia zatok zależy od stanu ogólnego, odporności i cech indywidualnych pacjenta. Niekiedy choroby zatok wymagają terapii wspomagającej. Usunięcie stanu zapalnego lub jego złagodzenie można osiągnąć dzięki tzw. zmianie klimatu, czyli wyjazdowi do sanatorium i skorzystaniu z takich zabiegów, jak inhalacje czy naświetlanie lampami leczniczymi. Terapia wspomagająca przynosi krótkotrwałą ulgę, ale nigdy nie powinna zastępować leczenia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Leczenie zatok
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza