Farmakologiczne leczenie zatok

Leczenie zatok z reguły zaczyna się od farmakoterapii. Stosuje się ogólnie lub miejscowo leki obkurczające naczynia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych oraz preparaty rozrzedzające wydzielinę zalegającą w chorych zatokach.

Objawy zapalenia zatok

Zatoki przynosowe to upowietrznione jamy w obrębie czaszki, które łączą się z jamą nosa otworami zwanymi ujściami zatok. Wyróżnia się zatoki przynosowe: klinowe, czołowe, szczękowe oraz komórki sitowe. Wnętrze zatok przynosowych wysłane jest błoną śluzową, która stanowi przedłużenie śluzówki jamy nosowej. Zatoki mają istotny wpływ na nawilżanie i ogrzewanie wdychanego powietrza, stanowią również swoistą barierę ochronną dla mózgoczaszki i oczodołów.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Zapalenie zatok związane jest z zamknięciem naturalnych ujść do jamy nosa oraz z zaburzeniem transportu śluzu. Proces zapalny błony śluzowej zatok zawsze obejmuje także nos. Typowe objawy zapalenia zatok to niedrożność nosa, która powoduje uporczywy, obfity katar. Gęsta wydzielina z nosa często spływa po tylnej ścianie gardła, powodując uczucie ucisku lub rozpierający ból w obrębie twarzy. Zapalenie zatok upośledza węch, może wywoływać kaszel, gorączkę i ból głowy, nasilający się zwłaszcza przy jej schylaniu.

Leczenie zapalenia zatok

Z reguły leczenie zatok rozpoczyna się od podawania farmaceutyków. Są jednak chorzy, u których leczenie farmakologiczne nie przynosi zamierzonych efektów i zapalenie zatok przechodzi w proces przewlekły. Przedłużanie się ostrego zapalenia zatok przynosowych często spowodowane jest nieprawidłowościami w budowie anatomicznej jam nosa i ujść zatok, co utrudnia drenaż zalegającej w środku wydzieliny. W takim przypadku najczęściej konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Leczenie zatok za pomocą farmaceutyków zakłada stosowanie:

  • leków obkurczających naczynia błony śluzowej (stosowane ogólnie lub miejscowo),
  • mukolityków (leki rozrzedzające wydzielinę),
  • leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych,
  • leków przeciwhistaminowych,
  • antybiotyków.

Jak udrożnić zatoki?

W przypadku przewlekłego lub nawracającego zapalenia zatok zalecane jest leczenie operacyjne, które polega na odtworzeniu naturalnych proporcji w budowie anatomicznej nosa i zatok oraz na usunięciu zmian miejscowych, wywołanych przez stan zapalny, np. polipów, ziarniny zapalnej, torbieli. Jedną z metod leczenia zabiegowego jest endoskopia zatok.

Endoskopowa operacja zatok to zabieg nowoczesny, skuteczny i mało inwazyjny. Umożliwia bardzo precyzyjne operowanie narzędziami, dzięki możliwości stałego obserwowania na monitorze pola zabiegu. Operacja jest przeprowadzana wewnątrz nosa, bez konieczności cięcia skóry twarzy. Przywrócenie prawidłowego drenażu zatok przynosowych w połączeniu z bardzo oszczędnym usunięciem błony śluzowej, obejmującej tylko tkankę zmienioną zapalnie, wpływa korzystnie na skrócenie procesu gojenia i skuteczne wyeliminowanie przyczyn zapalenia zatok przynosowych.

Skuteczne leczenie zatok zapewniają też najnowsze metody zabiegowe, takie jak MIST, płukanie zatok systemem Hydrodebrider czy balonoplastyka. Przy MIST wykorzystywane są najbardziej precyzyjne narzędzia w połączeniu z najnowszymi technikami endoskopowymi. To wszystko pozwala na zmniejszenie ingerencji i zwiększenie efektów. Zabieg trwa od 40 do 60 minut, a dzięki zastosowaniu opatrunków żelowych wspomagających gojenie, pacjenci wracają do życia codziennego w ciągu trzech dni.

Płukanie zatok systemem Hydrodebrider polega na wykorzystaniu specjalnego narzędzia, pozwalającego na endoskopowe udrażnianie zatkanych ujść zatok. Podczas zabiegu używane są dwa rodzaje unikalnych, specjalnie skonstruowanych, jednorazowych końcówek do zatok czołowych i szczękowych. Końcówki do zatok szczękowych obracają się o 270°, usuwając dokładnie zalegającą wydzielinę zapalną. Płukanie zatok pozwala również na dostarczenie do wnętrza zatok leków i antybiotyków do działania miejscowego.

Balonoplastyka to cewnikowanie endoskopowe zatok. Metoda ta jest dostępna w Polsce od 2008 roku. Dotychczas przy udrażnianiu zatok stosowano terapie zachowawcze – farmakologiczne, np. antybiotyki czy krople do nosa oraz konwencjonalną chirurgię zatok, podczas której usuwano fragmenty kostne i śluzówkowe, oczyszczając otwór zatoki. Współcześnie coraz częściej sięga się po balonoplastykę.

Zabieg charakteryzuje się niewielkim stopniem inwazyjności, dzięki zastosowaniu zminiaturyzowanych, miękkich i bardzo giętkich przyrządów, które wprowadzane są przez nozdrza. Z ich pomocą bardzo delikatnie otwiera się zablokowane zatoki. Możliwość uniknięcia stosowania narzędzi chirurgicznych znacząco podnosi stopień bezpieczeństwa zabiegu. Podczas balonikowawania nie usuwa się tkanek. Jest to więc zabieg bezkrwawy, co znacznie podnosi komfort pacjenta, pozwala uniknąć cięć, szwów i opatrunków.

Komentarze (4)
~to_ja
~to_ja ponad rok temu

Kapsaicyna stosowana regularnie ma również między innymi działanie rakobójcze. Ale tej wiedzy już Pan Redaktor nie zgłębił - poza tym jest to informacja niepublikowana (a wręcz negowana) przez zakłady farmaceutyczne. Bo gdyby wszyscy chorzy na raka leczyli się papryką, to producenci nie zarobiliby na lekach.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zapalenie zatok - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zapalenie zatok - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania
Leczenie zatok - objawy, powikłania zapalenia zatok, rodzaje leczenia, leczenie farmakologiczne

Zagrożenia balonikowania zatok (WIDEO)

Zagrożenia balonikowania zatok (WIDEO) Odtwórz wideo

Procedura jaką jest balonikowanie zatok, wykonywana jest w celu niwelowania dolegliwości takich jak zatory jamy nosa, zakażenia, a także bóle zatok (...) nadmuchuje balon, co powoduje otwarcie zatok....

Leczenie zatok - objawy, powikłania zapalenia zatok, rodzaje leczenia, leczenie farmakologiczne

Przewlekłe zapalenie zatok (WIDEO)

Przewlekłe zapalenie zatok (WIDEO) Odtwórz wideo

Zapalenie zatok jest stanem zapalnym lub obrzękiem tkanki wyścielającej zatoki. Normalnie zatoki są wypełnione powietrzem. W przypadku, gdy kanaliki (...) przynosowe zostają zatkane i wypełnione płynem,...

Leczenie zatok - objawy, powikłania zapalenia zatok, rodzaje leczenia, leczenie farmakologiczne

Zagrożenia balonikowania (WIDEO)

Zagrożenia balonikowania (WIDEO) Odtwórz wideo

Balonikowanie zatok (inaczej balonizacja, balonowanie lub balonoplastyka) polega na poszerzaniu naturalnych ujść zatok szczękowych, czołowych (...) w przepadku problemów z zatokami (takich jak chirurgia...

#dzieńdobryWP

Płukanie zatok (WIDEO)

Płukanie zatok (WIDEO) Odtwórz wideo

i czy możemy stosować je bez ograniczeń? Laryngolog Michał Michalik odpowiada, dlaczego tak istotne jest leczenie przyczynowe zatok i jak możemy pomóc sobie domowymi sposobami. (...) Płukanie zatok...

Zapalenie zatok - klasyfikacja, przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie

Jak dbać o zatoki?

, przewlekłe zapalenie zatok - choroba trwa ponad trzy miesiące, a leczenie farmakologiczne nie jest skuteczne. Ostre zapalenia są zwykle (...) . Zwykle stosowane jest leczenie objawowe. Leczenie...

Leki i suplementy

Przyjmowanie leków

Przyjmowanie leków

Skuteczne leczenie farmakologiczne w dużym stopniu zależy od regularności przyjmowanych leków.

Leczenie zatok - objawy, powikłania zapalenia zatok, rodzaje leczenia, leczenie farmakologiczne

Konsekwencje skrzywionej przegrody nosa (WIDEO)

Konsekwencje skrzywionej przegrody nosa (WIDEO) Odtwórz wideo

Wiele osób cierpiących na stale nawracające zakażenia zatok nie ma pojęcia o związku tego problemu z krzywą przegrodą nosa. W rzeczywistości (...) jednak bardzo często jest tak, że to właśnie skrzywienie przegrody nosa powoduje problemy...