Trwa ładowanie...

Skuteczność antybiotyków w leczeniu infekcji zatok

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Washington University School of Medicine w St. Louis wykazało, że antybiotyki przepisywane pacjentom z infekcjami zatok nie redukują objawów lepiej niż placebo. Przyjmowanie antybiotyków nie przyspiesza powrotu do zdrowia i nie łagodzi symptomów infekcji.

1. Badania nad skutecznością antybiotyków

W badaniu udział wzięło 166 dorosłych osób z ostrą infekcją zatok. Objawy infekcji sklasyfikowano jako umiarkowane, ciężkie lub bardzo ciężkie. Uczestnicy badania mieli za zadanie informować o bólu i tkliwości w twarzy oraz zatokach, a także o wydzielinie z nosa utrzymującej się przez 7-28 dni. Pacjenci z przewlekłą infekcją zatok lub poważnymi powikłaniami, na przykład infekcją ucha lub klatki piersiowej, nie byli włączeni do badania.

Przez 10 dni część badanych przyjmowała antybiotyk z substancją czynną amoksycyliną, pozostali stosowali placebo. Dodatkowo uczestnicy badania korzystali z leków przeciwbólowych, a także leków na gorączkę, katar oraz kaszel. Naukowcy ocenili objawy u badanych na początku badania oraz po trzech, siedmiu, dziesięciu oraz 28 dniach. Uczestnicy badania oceniali również jakość życia. Po trzech dniach nie zaobserwowano żadnej różnicy pomiędzy pacjentami w obu grupach. Po siedmiu dniach zanotowano niewielką poprawę w jakości życia osób przyjmujących antybiotyk. Dziesiątego dnia 80% pacjentów w obu grupach zgłosiło znaczne złagodzenie objawów lub zupełne wyleczenie. Nie zaobserwowano żadnej różnicy pomiędzy obiema grupami pod względem ilości leków przyjmowanych w celu złagodzenia bólu oraz leczenia gorączki, kataru oraz kaszlu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Leczenie zapalenia zatok"

Symptomy infekcji zatok utrudniają normalne funkcjonowanie. Standardowo chorym przepisuje się antybiotyki, ale jak wykazało badanie amerykańskich naukowców, nie są one skuteczniejsze od placebo.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Jak dbać o zatoki?
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza