Trwa ładowanie...

Placebo - charakterystyka, badania nad placebo

 Paula Jakubasik
30.03.2021 17:58
Placebo to środek przypominający lek
Placebo to środek przypominający lek (123rf.com)

Placebo nabiera całkowicie nowego znaczenia. Pozytywny wpływ przyjmowania tabletek placebo na stan zdrowia przypisywany był zawsze wierze w skuteczność tego, co chory uważał za prawdziwy lek. Dziś amerykańscy naukowcy dowodzą, że niepotrzebna jest nawet wiara.

spis treści

1. Czym jest placebo?

Placebo to środek przypominający lek, podawany jest zazwyczaj grupom kontrolnym podczas badań klinicznych. W składzie tabletek placebo nie ma żadnych substancji aktywnych, więc teoretycznie przyjmowanie go nie powinno w żaden sposób wpływać na stan zdrowia pacjenta.

Dzięki wynikom grupy kontrolnej przyjmującej tabletki placebo można określić, czy stosowanie testowanego leku działa, czy efekt placebo wynika z wiary i nadziei na jego działanie.

Zobacz film: "Czy homeopatia jest oszustwem?"

Osoby z grupy kontrolnej zazwyczaj nie wiedzą, że nie otrzymują prawdziwego leku, a zaledwie placebo. Myślą, że otrzymana substancja oddziałuje korzystnie i wierząc w to czują się niekiedy lepiej.

Placebo ma bowiem działanie na naszą psychikę. Otrzymując lek, który ma za zadanie pomóc naszemu zdrowiu, już na samą myśl czujemy się lepiej. Niekiedy zastosowanie prawdziwego leku mogłoby dać niekorzystne skutki. Placebo jest tak zwanym złotym środkiem, po którego spożyciu osoba czuje się lepiej. Wierzy bowiem, że to co otrzymała pomoże.

2. Badania nad placebo

Naukowcy z Harvard Medical School postanowili zbadać działanie i efekt placebo. W ich badaniu udział wzięło 80 osób cierpiących na zespół jelita drażliwego, które przydzielono do dwóch grup.

Pierwsza grupa nie otrzymywała żadnej formy leczenia, a drugą poproszono o przyjmowanie placebo dwa razy dziennie po otwartym poinformowaniu ich, iż nie jest to lek, a jedynie tabletki placebo z cukru. Co więcej, opakowanie preparatu nosiło nawet nazwę Placebo. Stan zdrowia pacjentów był stale monitorowany.

Po trzech tygodniach badań wnioski były zaskakujące. Okazało się, iż niemal dwa razy więcej chorych, którzy przyjmowali tabletki placebo odczuło złagodzenie objawów schorzenia w porównaniu z grupą, która nie otrzymywała żadnego leku.

Stosunek procentowy chorych, którzy zauważyli poprawę wynosił dokładnie 59 procent wśród przyjmujących placebo do 35 procent z drugiej grupy. Najbardziej zastanawiający jest jednak fakt, iż efekt placebo dał wyniki porównywalne ze stosowaniem najsilniejszego leku na zespół jelita drażliwego.

Badanie przeprowadzone były na niewielką skalę, jednak otwiera to drzwi na całkiem nowy kierunek prac badawczych, których przedmiotem ma być działanie i efekt placebo na pacjentów świadomych jego przyjmowania.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze