Efekt placebo - charakterystyka, właściwości

spis treści
rozwiń

Efekt placebo nabiera całkowicie nowego znaczenia. Pozytywny wpływ przyjmowania tabletek placebo na stan zdrowia przypisywany był zawsze wierze w skuteczność tego, co chory uważał za prawdziwy lek. Dziś amerykańscy naukowcy dowodzą, że niepotrzebna jest nawet wiara…

1. Efekt placebo - charakterystyka

Placebo to środek przypominający lek, podawany zazwyczaj grupom kontrolnym podczas badań klinicznych. W składzie tabletek placebo nie ma żadnych substancji aktywnych, więc teoretycznie przyjmowanie go nie powinno w żaden sposób wpływać na stan zdrowia pacjenta. Dzięki wynikom grupy kontrolnej przyjmującej tabletki placebo można określić, czy stosowanie testowanego leku działa, czy efekt placebo wynika z wiary i nadziei na jego działanie.

2. Efekt placebo - badania

Naukowcy z Harvard Medical School postanowili zbadać działanie i efekt placebo. W ich badaniu udział wzięło 80 osób cierpiących na zespół jelita drażliwego, które przydzielono do dwóch grup. Pierwsza nie otrzymywała żadnej formy leczenia, a drugą poproszono o przyjmowanie placebo dwa razy dziennie po otwartym poinformowaniu ich, iż nie jest to lek, a jedynie tabletki placebo z cukru. Co więcej, opakowanie preparatu nosiło nawet nazwę „Placebo”. Stan zdrowia pacjentów był stale monitorowany.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

3. Efekt placebo - właściwości

Po trzech tygodniach badań wnioski były zaskakujące. Okazało się, iż niemal dwa razy więcej chorych, którzy przyjmowali tabletki placebo odczuło złagodzenie objawów schorzenia w porównaniu z grupą, która nie otrzymywała żadnego „leku”. Stosunek procentowy chorych, którzy zauważyli poprawę wynosił dokładnie 59 proc. wśród przyjmujących placebo do 35 proc. z drugiej grupy. Najbardziej zastanawiający jest jednak fakt, iż efekt placebo dał wyniki porównywalne ze stosowaniem najsilniejszego leku na zespół jelita drażliwego.

Badanie przeprowadzone było na niewielką skalę, jednak otwiera drzwi na całkiem nowy kierunek prac badawczych, których przedmiotem ma być działanie i efekt placebo na pacjentów świadomych jego przyjmowania.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!