Trwa ładowanie...

Leki na gorączkę

Avatar placeholder
24.04.2019 13:27
Leki na gorączkę
Leki na gorączkę (123RF)

1. Gorączka – sygnał ostrzegawczy organizmu

Gorączka nie jest schorzeniem, ale jego sygnałem. Zdrowy organizm sam reguluje swoją temperaturę, ale kiedy termometr wskazuje powyżej 37ºC, to znak, że rozpoczyna się walka z chorobą. Gorączka może być spowodowana różnymi czynnikami. Przyczyną gorączki może być wpływ zewnątrz- lub wewnątrzpochodnej substancji (zwanej pirogenem) na ośrodek regulacji temperatury w podwzgórzu. Do pirogenów zewnątrzpochodnych zaliczamy cząsteczki grzybów, bakterii i wirusów lub pasożytów, zaś do wewnątrzpochodnych – kompleksy immunologiczne powstałe w następstwie zadziałania antygenów na uczulone limfocyty.

2. Leki na gorączkę

Często, gdy dopadnie cię przeziębienie i masz podwyższoną temperaturę, zastanawiasz się, jak zbić gorączkę. Sprawa wcale nie jest taka prosta – czy sięgnąć od razu po leki przeciwgorączkowe, czy zastosować domowe sposoby na obniżenie temperatury. Co na gorączkę rzeczywiście pomaga?

Poniżej wymienione zostały najczęściej stosowane środki przeciwgorączkowe:

  • kwas acetylosalicylowy – jest chętnie stosowany przez pacjentów jako lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Warto pamiętać, że rzadkim, ale ciężkim powikłaniem po zastosowaniu tej substancji czynnej u dzieci w trakcie zakażeń wirusowych jest zespół Reye'a – choroba, powodująca niekorzystne zmiany w wielu narządach, głównie w mózgu i wątrobie. Kwas acetylosalicylowy jest przeciwwskazany m.in. w ospie wietrznej, stanach zapalnych przewodu pokarmowego, cukrzycy i tężyczce. Nie powinny go stosować także kobiety, będące w ciąży;

  • paracetamol – biodostępność tej pochodnej p-aminofenolu po zastosowaniu doustnym wynosi około 80%. Wartość ta jest większa (powyżej 90%) w przypadku stosowania tej substancji czynnej w postaci musującej. Wchłanianie leku z podania doodbytniczego jest mniejsze i wynosi około 60%. Leki przeciwgorączkowe dla dzieci zawierają częściej paracetamol niż kwas acetylosalicylowy, ponieważ jest on bezpieczniejszy. Zalecane dawki dla dzieci to 15 mg/kg jednorazowo lub 90 mg/kg/dobę, a u dorosłych 750-1000 mg jednorazowo lub 4-5g na dobę, co warunkuje dawkowanie co 4-6 godzin. Paracetamol łączony z kwasem acetylosalicylowym może powodować uszkodzenie nerek, zwiększa też ryzyko uszkodzenia wątroby;

  • ibuprofen – jest to popularna substancja lecznicza o właściwościach przeciwgorączkowych. Lek ten podany przed posiłkiem szybko i w 95% wchłania się z przewodu pokarmowego. Jego działanie zatruwające nerki może ujawnić się przy odwodnieniu, np. w odmiedniczkowym zapaleniu nerek czy u osób chorych, mających biegunkę. Ibuprofenu nie wolno stosować w ospie wietrznej z powodu wzrostu ryzyka ropowicy i posocznicy paciorkowcowej;

  • metamizol – działa przeciwgorączkowo, może jednak powodować uszkodzenie błony śluzowej żołądka, nerek, wątroby i układu krwiotwórczego, a także zaburzenia żołądkowo-jelitowe i reakcje alergiczne.

Zobacz film: "Czy wiesz, kiedy zacząć zbijać temperaturę?"

Leki przeciwgorączkowe mogą skutecznie obniżyć podwyższoną temperaturę ciała. Należy jednak pamiętać o właściwym ich dawkowaniu i skrupulatnie czytać ulotki farmaceutyczne. W stanach gorączkowych pacjenci chętnie sięgają również po preparaty pochodzenia roślinnego o działaniu napotnym. Są to: przetwory z kwiatostanu lipy, syropy i napary z owoców maliny, kwiaty bzu czarnego. Ceniona jest także kora wierzby, która działa przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie i przeciwreumatycznie.

3. Jak wspomóc walkę z gorączką?

  • dostarczaj organizmowi dużą ilość płynów – 3-4 litry dziennie;

  • zażywaj gorących kąpieli stóp lub całego ciała;

  • stosuj termofory, ciepłe koce i odzież;

  • stosuj zimne okłady na czoło bądź zimne kąpiele stóp;

  • wzmocnij odporność organizmu gorącą herbatą z miodem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze