Trwa ładowanie...

Zatkane zatoki - przyczyny, badania, leczenie

Avatar placeholder
Jarosław Cieśla 08.01.2024 16:45
Zatkane zatoki - przyczyny, badania, leczenie
Zatkane zatoki - przyczyny, badania, leczenie

Zatoki przynosowe zlokalizowane są w twarzoczaszce. Są to puste przestrzenie wyściełane błoną śluzową. Spełniają one wiele istotnych ról. Są odpowiedzialne za barwę naszego głosu oraz działają także na zasadzie amortyzatora, gdy dochodzi do urazów czaszki. Ich podstawowym celem jest wytwarzanie wydzieliny śluzowej. Nawilża ona nabłonek i wdychane powietrze. Odpowiedzialna jest także za usuwanie zanieczyszczeń. Zatkane zatoki uniemożliwiają swobodne oddychanie i przemieszczanie się wydzieliny śluzowej.

spis treści

1. Objawy zatkanych zatok

Zatkane zatoki to nieprzyjemna dolegliwość i niestety bardzo częsta. Wiąże się też z innymi objawami, takimi jak katar, ból głowy, gorączka i ogólne złe samopoczucie. Podczas kataru błona śluzowa staje się obrzęknięta i powoduje, że kanaliki łączące zatoki z jamą nosową zaczynają być niedrożne. Dodatkowo jeszcze pojawia się większa ilość wydzieliny, gdzie mogą rozwijać się wirusy i bakterie. To może doprowadzić do zapalenia zatok. Zatkane zatoki mogą być także wynikiem infekcji górnych dróg oddechowych. Często niedrożność zatok jest spowodowana alergią. Za zatkane zatoki może odpowiadać także nieleczenie zębów. Te osoby, które mają polipy w okolicach zatok lub mechaniczne uszkodzenie lub skrzywienie przegrody nosowej są narażone na częste nawroty dolegliwości związanych z zatokami. Nie wyleczona infekcja może przejść w formę przewlekłą i doprowadzić do powikłań, które skutkują schorzeniami innych części ciała, np. uszu, gardła.

Zapalenie zatok (prezentacja edukacyjna)
Zapalenie zatok (prezentacja edukacyjna) [12 zdjęć]

Zapalenie zatok Zapalenie zatok to stan zapalny, który wywołuje ból w obrębie czoła, oczu, szczęki,

zobacz galerię

2. Jakie badania na zatkane zatoki?

Zobacz film: "Rak prostaty. Historia Stanisława"

Zatkane zatoki to przypadłość, która może doprowadzić do groźnych i dokuczliwych schorzeń. Dlatego konieczne jest, aby przy pierwszych objawach udać się do specjalisty. Może on zalecić badanie endoskopowe, które pozwoli zorientować się co do drożności zatok i wykrycia wszelkich nieprawidłowości. O tym czy zatkane zatoki spowodowały, że infekcja rozszerzyła się na jamę czaszki i oczodoły może odpowiedzieć badanie tomografem komputerowym. Natomiast zapalenie zatok wykrywa tzw. termografia.

Zatkane zatoki to przypadłość, która może doprowadzić do groźnych i dokuczliwych schorzeń
Zatkane zatoki to przypadłość, która może doprowadzić do groźnych i dokuczliwych schorzeń

3. Leczenie zatkanych zatok

Przy zatkanych zatokach ważne jest udrożnienie ich ujścia. Można w tym celu użyć farmaceutyków w aerozolu lub sprayu, a także stosować krople do nosa. Na obkurczanie śluzówki nosa można też zażyć leki doustne. Doskonałe są również wszelkiego rodzaju inhalacje. Stosuje się je wdychając opary z naparów np. mięty lub rozkrojonego czosnku oraz cebuli. Dobrym sposobem jest też płukanie nosa roztworem z soli. W leczeniu stosuje się też płukanie zatok. Domowe sposoby na zatkane zatoki to np. okłady na czoło z soli jodowo-bromowej, ogrzanego grochu, a także stosowanie maści z eukaliptusa, kamfory na skroń.

To musisz wiedzieć

  1. Jak dbać o zatoki?
  2. Sposoby na zatkany nos u dziecka
  3. Pomoc w leczeniu zatok
  4. Zatoki szczekowe - rola, najczęstsze choroby

Czasami jednak, gdy zatkane zatoki wiąże się jeszcze z bólem gardła, gorączką i ogólnie złym samopoczuciem, to być może trzeba zastosować antybiotyk. Przy powikłaniach i braku efektów leczenia wykonuje się zabiegi) operacyjne. Jednym z nich jest punkcja zatok, która polega na wprowadzeniu igły do zatok, wybraniu wydzieliny, a następnie przepłukaniu zatok roztworem antybiotykowym. Inną metodą jest też operacyjne pozbycie się części śluzówki, które zostały zmienione w wyniku zakażenia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Alergiczne zapalenie zatok
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze