Trwa ładowanie...

Zatoki szczękowe - funkcje, najczęstsze choroby

Zatoki szczękowe pełnią istotną rolę w prawidłowej pracy organizmu. Jaka jest rola zatok szczękowych? Jakie choroby mogą je dotykać?

Zobacz film: "Skuteczność balonikowania zatok"

spis treści

1. Zatoki szczękowe - funkcje

Zatoki szczękowe są to jamy znajdujące się w obrębie trzonów kości szczękowych. Rozmieszczone są one symetrycznie w trzonach tych kości. Powstają one w piątym miesiącu ciąży a ich wzrost trwa do momentu pojawienia się stałego uzębienia. Zatoki szczękowe tworzą przestrzenie pneumatyczne, których zadaniem jest wytwarzanie rezonansu podczas mówienia lub śpiewu. Ponadto w nich zachodzi ogrzewanie powietrza a co za tym idzie czaszki. Zmniejszają one również jej ciężar. Zatoki szczękowe fizjologicznie są połączone kanalikami z jamą nosową dlatego też, są one bardzo narażone na wszelkie infekcje bakteryjne a także wirusowe.

Choroby zatok szczękowych często objawiają się bólem
Choroby zatok szczękowych często objawiają się bólem

2. Zatoki szczękowe - najczęstsze choroby

Zatoki szczękowe są narażone przede wszystkim na rozwój stanów zapalnych do których należą:

 • ostre zapalenie zatoki szczękowej- stan w którym dochodzi do obrzęku błony śluzowej zatok co sprzyja gromadzeniu się wydzieliny ropnej. Ponadto pacjent odczuwa dolegliwości bólowe, pojawia się gorączka. Charakterystyczne jest rozpieranie w obrębie policzków, zatkany nos a także zaburzone poczucie węchu czy obecność polipów,
 • przewlekłe zapalenie zatoki szczękowej- najczęściej nie objawia się dolegliwościami bólowymi. Często jest niezauważane. Symptomami charakterystycznymi są natomiast zaburzenia węchu oraz wydzielina z nosa,
 • zębopochodne zapalenie zatoki szczękowej- to schorzenie, które pojawia się na skutek stanów zapalnych pojawiających się w obrębie zębów (na przykład ropni okołozębowych czy zębów martwych).
Woda utleniona – sposób na bolące zatoki i katar
Woda utleniona – sposób na bolące zatoki i katar [5 zdjęć]

Woda utleniona jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdej domowej apteczki. Oczyszcza, dezynfekuje,

zobacz galerię

Oprócz stanów zapalnych mogą też pojawiać się zmiany nowotworowe wśród, których wyróżnia się:

 • nowotwory łagodne zatok szczękowych,
 • nowotwory złośliwe zatok szczękowych,
 • ciała obce zatok szczękowych.

Zmiany nowotworowe zwykle rozwijają się przez dłuższy okres czasu i nie dają żadnych objawów. Zwykle do rozpoznania choroby dochodzi dosyć późno kiedy zmiany są już mocno zaawansowane i zaczynają dawać objawy. Najbardziej charakterystyczne są:

 • niedrożność nosa (może być obustronna, często przebiegająca z pojawieniem się krwawej wydzieliny),
 • zaburzenia czucia po stronie występowania zmiany,
 • mrowienie i drętwienie a także zmiany temperatury.

Kiedy nowotwór jest już bardziej zaawansowany to pojawiają się takie objawy jak:

 • intensywne dolegliwości bólowe na skutek ucisku guza na nerw,
 • obecność owrzodzeń,
 • wypadanie zębów,
 • zaburzenia widzenia a także słuchu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Alergiczne zapalenie zatok
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza