Zatoki szczękowe - funkcje, najczęstsze choroby
Zatoki szczękowe pełnią istotną rolę w prawidłowej pracy organizmu. Jaka jest rola zatok szczękowych? Jakie choroby mogą je dotykać?
Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"
1. Zatoki szczękowe - funkcje
Zatoki szczękowe są to jamy znajdujące się w obrębie trzonów kości szczękowych. Rozmieszczone są one symetrycznie w trzonach tych kości. Powstają one w piątym miesiącu ciąży a ich wzrost trwa do momentu pojawienia się stałego uzębienia. Zatoki szczękowe tworzą przestrzenie pneumatyczne, których zadaniem jest wytwarzanie rezonansu podczas mówienia lub śpiewu. Ponadto w nich zachodzi ogrzewanie powietrza a co za tym idzie czaszki. Zmniejszają one również jej ciężar. Zatoki szczękowe fizjologicznie są połączone kanalikami z jamą nosową dlatego też, są one bardzo narażone na wszelkie infekcje bakteryjne a także wirusowe.
2. Zatoki szczękowe - najczęstsze choroby
Zatoki szczękowe są narażone przede wszystkim na rozwój stanów zapalnych do których należą:
- ostre zapalenie zatoki szczękowej- stan w którym dochodzi do obrzęku błony śluzowej zatok co sprzyja gromadzeniu się wydzieliny ropnej. Ponadto pacjent odczuwa dolegliwości bólowe, pojawia się gorączka. Charakterystyczne jest rozpieranie w obrębie policzków, zatkany nos a także zaburzone poczucie węchu czy obecność polipów,
- przewlekłe zapalenie zatoki szczękowej- najczęściej nie objawia się dolegliwościami bólowymi. Często jest niezauważane. Symptomami charakterystycznymi są natomiast zaburzenia węchu oraz wydzielina z nosa,
- zębopochodne zapalenie zatoki szczękowej- to schorzenie, które pojawia się na skutek stanów zapalnych pojawiających się w obrębie zębów (na przykład ropni okołozębowych czy zębów martwych).
Oprócz stanów zapalnych mogą też pojawiać się zmiany nowotworowe wśród, których wyróżnia się:
- nowotwory łagodne zatok szczękowych,
- nowotwory złośliwe zatok szczękowych,
- ciała obce zatok szczękowych.
Zmiany nowotworowe zwykle rozwijają się przez dłuższy okres czasu i nie dają żadnych objawów. Zwykle do rozpoznania choroby dochodzi dosyć późno kiedy zmiany są już mocno zaawansowane i zaczynają dawać objawy. Najbardziej charakterystyczne są:
- niedrożność nosa (może być obustronna, często przebiegająca z pojawieniem się krwawej wydzieliny),
- zaburzenia czucia po stronie występowania zmiany,
- mrowienie i drętwienie a także zmiany temperatury.
Kiedy nowotwór jest już bardziej zaawansowany to pojawiają się takie objawy jak:
- intensywne dolegliwości bólowe na skutek ucisku guza na nerw,
- obecność owrzodzeń,
- wypadanie zębów,
- zaburzenia widzenia a także słuchu.
Komentarze