Trwa ładowanie...

Suchość w ustach

Suchość w ustach inaczej zwana jest kserostomią. Do zaburzenia dochodzi wówczas, gdy organizm ludzki wydziela za mało śliny. Ślina pełni wiele funkcji w naszym organizmie. Dzięki niej możliwe jest trawienie czy połykanie pokarmów. Zazwyczaj suchość w ustach pojawia się, gdy przeżywamy silne emocje (np. zdenerwowanie). Niepokój powinna wzbudzić sytuacja, gdy suchość w ustach towarzyszy nam na co dzień, bez wyraźnych ku temu powodów.

spis treści

1. Przyczyny suchości w ustach

Suchość w ustach występuje w dwóch postaciach:

Zobacz film: "Jak dbać o zdrowię jamy ustnej"
  • kserostomia prawdziwa – pojawia się w wyniku, gdy zmniejszona jest zdolność wydzielnicza gruczołów ślinowych; w ciężkich przypadkach lub przy długotrwałej kserostomii może dojść do zaniku błony śluzowej jamy ustnej,
  • kserostomia rzekoma – polega na zaburzeniach w wegetatywnym układzie nerwowym, co objawia się odczuwaniem suchości i pieczeniem w jamie ustnej, podczas gdy ślinianki działają prawidłowo.

Suchość w jamie ustnej (tzw. kserostomia) pojawia się, gdy gruczoły ślinowe produkują za mało śliny lub w przypadku silnego odwodnienia i niedożywienia. Suchość w ustach jest spowodowana chemio- i radioterapią. By temu zapobiec, należy wypijać 8 szklanek wody dziennie, jeść dużo zup i potraw zawierająch dużo wody, a unikać kawy, czarnej herbaty, coca-coli, słodkich soków i napojów.

Do rozwoju schorzenia mogą przyczynić się:

Układ ślinianek - schemat
Układ ślinianek - schemat

Na schemacie widoczne ślinianki: 1. przyuszna, 2. podżuchwowa, 3. podjęzykowa.

zobacz galerię

Konsekwencją choroby jest utrudnione mówienie, kłopoty z przyjmowaniem pokarmów, ale także zwiększona podatność na infekcje jamy ustnej, występowanie owrzodzeń, próchnicy, zanik błony śluzowej.

Przedłużająca się suchość w ustach jest zjawiskiem niepokojącym i niekorzystnym dla naszego organizmu. Do lekarza powinniśmy się zgłosić, gdy odczuwamy następujące objawy: lepkość w ustach, pieczenie języka, pękające wargi, suchość i drapanie w gardle, zaburzenia odczuwania smaku, kłopoty z żuciem, problemy z mówieniem oraz połykaniem, często psują się zęby, a z ust wydziela się nieprzyjemny zapach.

2. Leczenie suchości w ustach

Leczy się głównie przyczynę wystąpienia schorzenia. Stosowane są preparaty, których działanie opiera się na stymulowaniu wydzielania śliny lub które są jej substytutem. Zaleca się również częściej odwiedzać dentystę, który doradzi, jakie środki przyniosą nam ulgę. Może zalecić stosowanie substytutów śliny lub płukanie jamy ustnej rozmaitymi płynami.

Aby zminimalizować objawy suchości w ustach, należy przyjmować jak najwięcej płynów. Wskazane jest picie wody i napojów pozbawionych cukru. Ponadto zaleca się odstawienie, przynajmniej na jakiś czas, kofeiny, która wysusza jamę ustną. Pozytywne efekty daje także stosowanie specjalistycznych nawilżaczy ust. Niektórym osobom ulgę przynosi żucie gumy bez cukru. Guma stymuluje wydzielanie śliny przez ślinianki. Podobny efekt daje ssanie cytryny lub suszonych śliwek. Osoby z kserostomią nie powinny stosować ostrych i słonych przypraw, mogą one wywoływać dodatkowe podrażnienia w obrębie jamy ustnej. Przy suchości w ustach niewskazane jest także spożywanie chipsów i kruchych ciastek oraz picie soków owocowych. Jeśli osoba cierpiąca na suchość w ustach używa pasty wybielającej bądź zapobiegającej paradontozie, powinna ją zmienić na inną. Warto także pamiętać o właściwej higienie jamy ustnej – regularne mycie zębów oraz płukanie ust skutecznie zapobiegają powstaniu uczucia suchości w ustach.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza