Suchość w ustach

Suchość w ustach inaczej zwana jest kserostomią. Do zaburzenia dochodzi wówczas, gdy organizm ludzki wydziela za mało śliny. Ślina pełni wiele funkcji w naszym organizmie. Dzięki niej możliwe jest trawienie czy połykanie pokarmów. Zazwyczaj suchość w ustach pojawia się, gdy przeżywamy silne emocje (np. zdenerwowanie). Niepokój powinna wzbudzić sytuacja, gdy suchość w ustach towarzyszy nam na co dzień, bez wyraźnych ku temu powodów.

Przyczyny suchości w ustach

Suchość w ustach występuje w dwóch postaciach:

Zobacz film: "Jak dbać o zdrowię jamy ustnej"

  • kserostomia prawdziwa – pojawia się w wyniku, gdy zmniejszona jest zdolność wydzielnicza gruczołów ślinowych; w ciężkich przypadkach lub przy długotrwałej kserostomii może dojść do zaniku błony śluzowej jamy ustnej,
  • kserostomia rzekoma – polega na zaburzeniach w wegetatywnym układzie nerwowym, co objawia się odczuwaniem suchości i pieczeniem w jamie ustnej, podczas gdy ślinianki działają prawidłowo.

Do rozwoju schorzenia mogą przyczynić się:

Układ ślinianek - schemat

Na schemacie widoczne ślinianki: 1. przyuszna, 2. podżuchwowa, 3. podjęzykowa.

Konsekwencją choroby jest utrudnione mówienie, kłopoty z przyjmowaniem pokarmów, ale także zwiększona podatność na infekcje jamy ustnej, występowanie owrzodzeń, próchnicy, zanik błony śluzowej.

Przedłużająca się suchość w ustach jest zjawiskiem niepokojącym i niekorzystnym dla naszego organizmu. Do lekarza powinniśmy się zgłosić, gdy odczuwamy następujące objawy: lepkość w ustach, pieczenie języka, pękające wargi, suchość i drapanie w gardle, zaburzenia odczuwania smaku, kłopoty z żuciem, problemy z mówieniem oraz połykaniem, często psują się zęby, a z ust wydziela się nieprzyjemny zapach.

Leczenie suchości w ustach

Leczy się głównie przyczynę wystąpienia schorzenia. Stosowane są preparaty, których działanie opiera się na stymulowaniu wydzielania śliny lub które są jej substytutem. Zaleca się również częściej odwiedzać dentystę, który doradzi, jakie środki przyniosą nam ulgę. Może zalecić stosowanie substytutów śliny lub płukanie jamy ustnej rozmaitymi płynami.

Aby zminimalizować objawy suchości w ustach, należy przyjmować jak najwięcej płynów. Wskazane jest picie wody i napojów pozbawionych cukru. Ponadto zaleca się odstawienie, przynajmniej na jakiś czas, kofeiny, która wysusza jamę ustną. Pozytywne efekty daje także stosowanie specjalistycznych nawilżaczy ust. Niektórym osobom ulgę przynosi żucie gumy bez cukru. Guma stymuluje wydzielanie śliny przez ślinianki. Podobny efekt daje ssanie cytryny lub suszonych śliwek. Osoby z kserostomią nie powinny stosować ostrych i słonych przypraw, mogą one wywoływać dodatkowe podrażnienia w obrębie jamy ustnej. Przy suchości w ustach niewskazane jest także spożywanie chipsów i kruchych ciastek oraz picie soków owocowych. Jeśli osoba cierpiąca na suchość w ustach używa pasty wybielającej bądź zapobiegającej paradontozie, powinna ją zmienić na inną. Warto także pamiętać o właściwej higienie jamy ustnej – regularne mycie zębów oraz płukanie ust skutecznie zapobiegają powstaniu uczucia suchości w ustach.

Małgorzata Kamińska, Angelika Ciuraj, Marta Bednarska, 6 miesięcy temu

Bibliografia

  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
  • Hyla-Klekot L., Kokot F. (red.), Davidson Choroby wewnętrzne, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-074-0
  • Kokot F. Diagnostyka różnicowa objawów chorobowych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, ISBN 978-83-200-3295-6

Źródła zewnętrzne

Jak pozbyć się opryszczki?

Komentarze (1)
~Mariusz
~Mariusz 4 miesiące temu

A co jeśli suchość w ustach pojawia się tylko po piciu wody? Właśnie po piciu słodzonych napojów, nie mam żadnych z tym problemów. Jednak kiedy piję czystą wodę, gorzką herbatę, czy Yerba Mate, to zaraz mam trudność z przełykaniem śliny i czuję, jakbym miał wysuszone podniebienie. Zanika mi to, kiedy coś zjem, bądź napije się np. słodzonej herbaty, bądź soku.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Suchość w ustach
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Blog

walsq • ostatni post 2 miesiące temu

1

blizny

~majamamam • ostatni post 4 tygodnie temu

13

Pomocni lekarze

Artykuły Suchość w ustach
Żywienie

Co się dzieje z organizmem, gdy spożywasz za dużo soli?

Co się dzieje z organizmem, gdy spożywasz za dużo soli?

nawet, że jest to dolegliwość porównywalna do… kaca. Towarzyszą jej bowiem objawy takie jak: suchość w ustach, ospałość, wzmożone pragnienie. Sól gromadząca (...) ". Są osłabieni, mają wyniszczone organizmy Suchość...

Choroby i dolegliwości

Sześć przyczyn, przez które ciągle chce ci się pić

Sześć przyczyn, przez które ciągle chce ci się pić

Nieustające pragnienie Gdy czujesz suchość w ustach, powód najczęściej jest jasny: zbyt mało wypitej w ciągu dnia wody, spożycie dużej ilości soli (...) o których nie miałeś pojęcia Suchość ust (kserostomia)...

Żywienie

Sześć zaskakujących objawów odwodnienia

Sześć zaskakujących objawów odwodnienia

Niebezpieczny niedobór wody Suchość w ustach i uczucie pragnienia to nie jedyne sygnały świadczące o tym, że organizm potrzebuje wody. Niestety (...) Wszystkie komórki potrzebują wody, dlatego bez odpowiedniej ilości...

Choroby i dolegliwości

Suchość w gardle - przyczyny, metody przeciwdziałania

lepkości i suchości w ustach, czasami trudności w połykaniu czy pękanie warg. Suchość w gardle powodowana przez gamę wielu czynników. Należą (...) Suchość w gardle jest często występującym problemem...

Choroby jamy ustnej

Nieprzyjemny zapach z ust

Nieprzyjemny zapach z ust

Nieświeży oddech to najczęściej oznaka chorób przyzębia. Czasami jednak przykry zapach może świadczyć o chorobie nerek lub wątroby.