Trwa ładowanie...

Tętniak mózgu - przyczyny, rodzaje, objawy, diagnoza, leczenie

Avatar placeholder
Dorota Brzostek 05.07.2023 11:02
Pęknięcie tętniaka mózgu jest niebezpieczne dla zdrowia i życia.
Pęknięcie tętniaka mózgu jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. (Shutterstock)

Tętniak to groźna zmiana w budowie naczynia krwionośnego. Ściany naczyń krwionośnych są cienkie i słabe, dlatego często ulegają niespodziewanym pęknięciom. Tętniak mózgu w początkowym stadium, kiedy jest mały, nie daje żadnych objawów, dopiero gdy rośnie, a następnie pęka, pojawiają się charakterystyczne objawy. Pęknięcie tętniaka mózgu jest niebezpieczne dla zdrowia i życia.

spis treści

1. Przyczyny tętniaka mózgu

Tętniak mózgu może zacząć rozwijać się u każdego. Najważniejsza przyczyna powstawania tętniaka mózgu to wada wrodzona, która charakteryzuje się defektem w budowie ściany naczynia krwionośnego. Ma osłabioną błonę mięśniową oraz błonę sprężystą. Na tak słabe naczynie krwionośne działa siła przepływu krwi oraz ciśnienie, z jakim naciska ono na ściany naczynia krwionośnego.

Tętniak mózgu może ulec niespodziewanemu pęknięciu
Tętniak mózgu może ulec niespodziewanemu pęknięciu
Zobacz film: "Szczepienie przeciwko HPV"

Na rozwój tętniaka przyczynia się także miażdżyca, która osłabia naczynie krwionośne. Ponadto przyczyny tętniaka to: palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu oraz narkotyków. Wszystko to wpływa, że w mózgu tworzą się tętniaki o różnej wielkości.

2. Rodzaje tętniaka

Wyróżniamy cztery rodzaje tętniaka mózgu:

  • Tętniak wrzecionowaty, znajduje się zazwyczaj na tętnicy podstawnej oraz tętnicy szyjnej wewnętrznej oraz sąsiadującymi gałęziami tętnic mózgu. Jego kształt jest nieregularny, rozgałęziony we wszystkich kierunkach.
  • Tętniak prosowaty, najczęściej znajduje się na gałęziach tętnic mózgowych w okolicach skorupy, wzgórza, mostu, móżdżku i płaszcza mózgu.
  • Tętniak workowaty, to najczęściej spotykany typ tętniaka. Występuje u 80 proc. chorych. Umiejscawia się w naczyniach koła tętniczego mózgu. Jego kształt jest kulisty lub nieco bardziej wydłużony, jego wielkość może sięgać do kilku centymetrów.
  • Tętniak rozwarstwiający w mózgu występuje rzadko. Powstaje w wyniku uszkodzenia wewnętrznej warstwy naczynia krwionośnego.
Jak dbać o mózg?
Jak dbać o mózg? [6 zdjęć]

Prawidłowo funkcjonujący mózg to gwarancja dobrego zdrowia i samopoczucia. Niestety, wiele chorób z

zobacz galerię

3. Objawy tętniaka mózgu

Objawy tętniaka mózgu mogą wcale nie występować, zwłaszcza gdy tętniak jest w początkowej fazie rozwoju. Charakterystyczne objawy pojawiają się dopiero, gdy tętniak mózgu pęknie i dojdzie do krwawienia albo gdy rośnie i dochodzi do ucisku na jakiś nerw. Wtedy dochodzi np. do opadania powieki, zaburzenia widzenia.

Pęknięcie tętniaka powoduje bardzo silny ból głowy, któremu towarzyszą nudności i wymioty, światłowstręt, czasami dochodzi do utraty świadomości, sztywności karku. Jeśli krwotok jest silny, może spowodować ogniskowe uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego i może dojść np. do niedowładu kończyn.

Objawy tętniaka mózgu są specyficzne i nie wolno pod żadnym pozorem lekceważyć, nawet kiedy na chwilę ustąpią. Pęknięcie tętniaka mózgu zawsze jest zagrożeniem dla życia.

4. Tomografia komputerowa

Wykonanie tomografii komputerowej potwierdza krwotok będący następstwem pęknięcia tętniaka mózgu. Jeśli do wykonania tomografii komputerowej nie może dojść, lekarz wykonuje nakłucie lędźwiowe.

Zobacz także:

Jeśli po nakłuciu wyjdzie obecność krwi w płynie mózgowo-rdzeniowym to jest potwierdzenie istnienia krwotoku. Diagnozowanie tętniaka wykonuje się czteronaczyniową angiografię mózgu. Polega ona na wykonaniu prześwietlenia RTG po podaniu kontrastu do tętnic wewnątrzczaszkowych. Lekarze coraz częściej stosują także metody nieinwazyjne w diagnozowaniu tętniaka mózgu.

5. Leczenie tętniaka

Tętniaki mózgu można leczyć inwazyjnie czyli chirurgicznie. Wyłącznie krwawiącego tętniaka z obiegu powinno odbyć się jak najszybciej. Metody operacyjne usunięcia tętniaka dzielą się na: clipping, wrapping, trapping. Tętniaki przebiegające bezobjawowo, które zdiagnozuje się przez przypadek w trakcie rutynowych badań leczone są w trybie planowym.

Nigdy nie wiadomo kiedy tętniak mózgu pęknie i doprowadzi do krwawienia podpajęczynówkowego, więc dobór odpowiedniego momentu jest trudny. Pacjent zawsze ma prawo do wybrania typu leczenia oraz zdecydowania się na odpowiedni moment podjęcia leczenia tętniaka mózgu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Guz mózgu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze