Trwa ładowanie...

Bóle głowy naczynioruchowe - napięciowy ból głowy. Przyczyny i objawy

Avatar placeholder
30.03.2021 15:14
Bóle głowy naczynioruchowe, inaczej napięciowy ból głowy, zdarzają się często w różnych sytuacjach codziennych.
Bóle głowy naczynioruchowe, inaczej napięciowy ból głowy, zdarzają się często w różnych sytuacjach codziennych. (Gettyimages)

Bóle głowy naczynioruchowe, inaczej napięciowy ból głowy, zdarzają się często w różnych sytuacjach codziennych. By zaczęły dokuczać, wystarczy nieprzespana noc czy stresująca sytuacja. Dobra wiadomość jest taka, że zwykle ból tego typu nie jest silny i mija po zażyciu tabletki przeciwbólowej. Co jeszcze warto nim wiedzieć?

spis treści

1. Czym są bóle głowy naczynioruchowe?

Bóle głowy naczynioruchowe (napięciowy ból głowy) pojawiają się często w różnych codziennych sytuacjach, na przykład po nieprzespanej nocy czy w sytuacji stresowej. Czynnikami sprzyjającymi pojawianiu się napięciowego bólu głowy są również stany niepokoju lub napięcia wewnętrznego, wypalenia dużej ilości papierosów, alkohol, miesiączka, a także zmiany pogody i „skoki ciśnienia”.

Napięciowy ból głowy częściej obserwuje się w populacji młodszej. Występuje przeważnie u kobiet i zaczyna się w młodości, choć może przetrwać do wieku podeszłego. Rzadko zdarza się, by początek choroby przypadał powyżej 50. roku życia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Objawy naczynioruchowego bólu głowy

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jakich dolegliwości nie powinniśmy lekceważyć?"

Ból głowy zna każdy z nas. To niespecyficzny i subiektywny objaw, który charakteryzuje się występowaniem bólu zlokalizowanego w obrębie głowy. Można go odczuwać zarówno na powierzchni skóry twarzy, w okolicy oczodołowo-skroniowej, jak i głęboko w jej wnętrzu.

Bóle głowy mogą mieć różne przyczyny, od przemęczenia do ciężkich stanów chorobowych. W celu skategoryzowania objawów ujętych jako ból głowy, Międzynarodowe Towarzystwo Bólu Głowy (ang. International Headache Society, IHS) utworzyło stosowną klasyfikację. Czym charakteryzują się bóle głowy naczynioruchowe?

Bóle głowy dzieli sią na naczynioruchowe, które wynikają z zaburzeń w obrębie drobnych naczyń krwionośnych i bóle migrenowe. Bóle pierwszego typu są bardziej rozpowszechnione i mniej dokuczliwe. Migrena, efekt nieprawidłowości w większych rozgałęzieniach tętniczych, oznacza ostre, napadowe bóle występujące zazwyczaj w obrębie jednej połowy głowy.

Bóle głowy naczynioruchowe najczęściej lokalizują się w okolicy:

  • karku i potylicy,
  • okolicy ciemieniowej i czoła.

Nie towarzyszą mu nudności, wymioty, błyski przed oczami czy nadwrażliwość na światło, dźwięk i zapachy. Zwykle obejmują obydwie połowy głowy. W przeciwieństwie do migreny bóle głowy naczynioruchowe nie mają charakteru tętnienia, ponieważ zaburzenia powstają w drobnych naczyniach krwionośnych (w migrenie zaś w większych rozgałęzieniach tętniczych). Ma charakter tępy, rozlany - nie pulsuje. Jest niezbyt silny. Osoby cierpiące na napięciowy ból głowy zwykle oceniają go jako łagodny do umiarkowanego.

Bóle głowy naczynioruchowe nie mają charakteru napadowego, nasilają się powoli. Co interesujące ból nie narasta pod wpływem wysiłku fizycznego, ale potęguje się podczas pochylania, kaszlu czy oddawania stolca.

Charakter, natężenie i intensywność naczynioruchowe bólu głowy są bardzo różne. To kwestia indywidualna. Ból może trwać zarówno kilkadziesiąt minut, jak i kilka dni. Jeśli trwa długo, nie tylko ma negatywny wpływ na samopoczucie, codzienne funkcjonowanie i kondycję psychiczną. Ponieważ wiąże się z przyjmowaniem tabletek przeciwbólowych przez długi okres, może prowadzić do uszkodzeń wątroby, żołądka czy nerek.

3. Rozpoznanie i leczenie naczynioruchowego bólu głowy

Leczeniem bólów głowy, zarówno tych o charakterze naczynioruchowym czy migrenowym, powinien zająć się lekarz. Oprócz leków przeciwbólowych czy lekko uspokajających bardzo ważny jest styl życia. Jak sobie radzić z bólem głowy i minimalizować ryzyko jego pojawienia się?

Szalenie istotne jest, by prowadzić higieniczny tryb życia. Racjonalna, dobrze zbilansowana i różnorodna dieta oraz optymalne nawadnianie organizmu to podstawa. Nie mniej ważne jest unikanie sytuacji stresowych i przepracowania, znalezienie czasu na odpoczynek i relaks, a także hobby. Do codziennego harmonogramu należy włączyć aktywność fizyczną: regularną i umiarkowaną.

Doskonałym pomysłem są energiczne spacery czy jeżdżenie na rowerze. Czasem u osób z niedociśnieniem tętniczym na ból głowy pomaga świeżo zaparzona kawa. Warto uczyć się, jak radzić sobie z napięciami wewnętrznymi i stresem.

W leczeniu bólu naczynioruchowego głowy sięga się po powszechnie dostępne leki przeciwbólowe (ibuprom, paracetamol).

Mocniejsze środki przepisuje lekarz POZ lub neurolog, po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, badania fizykalnego, ewentualnie badań obrazowych i laboratoryjnych. Rozpoznanie bólu głowy naczynioruchowego ustala się na podstawie obrazu klinicznego po wyłączeniu schorzeń i innych typów bólów głowy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze