Trwa ładowanie...

Ibuprom – opis, wskazania, przeciwwskazania, środki ostrożności, działania niepożądane

Avatar placeholder
30.03.2021 21:03
Ibuprom nie powinien być podawany dzieciom do dwunastego roku życia
Ibuprom nie powinien być podawany dzieciom do dwunastego roku życia (123rf.com)

Ibuprom jest preparatem o działaniu przeciwbólowym dostępnym bez recepty. Wykorzystuje się go zazwyczaj w przypadku dolegliwościach bólowych o niewielkim lub średnim nasileniu. Ibuprom jest jednym z częściej stosowanych środków w przypadku takich schorzeń jak: ból głowy, ból zęba, ból kręgosłupa, ból stawów, bolesne miesiączkowanie.

spis treści

1. Charakterystyka i działanie leku Ibuprom

Substancją czynną ibupromu jest ibuprofen. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ). Preparat ten charakteryzuje się o działaniem przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym. Mechanizm działania Ibupromu polega na blokowaniu syntezy prostaglandyn. Ibuprom niweluje objawy stanu zapalanego takie jak gorączka, ból oraz obrzęk. Ibuprom nie ma działania przeciwdrobnoustrojowego.

2. Wskazania do stosowania

Wskazaniami do zastosowania leku ibuprom są różne dolegliwości bólowe o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu. Ibuprom jest powszechnie stopowany w między innymi w przypadku bólu zębów, bólu głowy, bólu kości, bólu mięśni, bólu stawów, bólu okolicy kręgosłupa, bolesnych miesiączek, wysokiej temperatury ciała.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Leki przeciwbólowe, które można kupic bez recepty"
Działają jak tabletki przeciwbólowe. Masz je w kuchni
Działają jak tabletki przeciwbólowe. Masz je w kuchni [6 zdjęć]

Żeby zwalczyć ból zęba, migrenę, bóle menstruacyjne i inne dolegliwości, najczęściej sięgamy po tabletkę.

zobacz galerię

3. Przeciwwskazania do stosowania

Podobnie jak w przypadku innych leków istnieją przeciwwskazania do stosowania leku ibuprom. Podstawowym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na jakikolwiek składnik leku bądź inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub kwas acetylosalicylowy. Przeciwskazaniami do zażywania leku Ibuprom są również: skaza krwotoczna, czynna lub niedawno przebyta choroba wrzodowa dwunastnicy lub żołądka, ciąża, ciężka niewydolność wątroby, ciężka niewydolność nerek.

Ibuprom nie powinien być podawany dzieciom do dwunastego roku życia.

Nie należy też łączyć przyjmowania Ibupromu z innymi środkami przeciwbólowymi oraz: * kortykosteroidami,

  • preparatami moczopędnymi,

  • preparatami obniżającymi ciśnienie tętnicze,

  • preparatami przeciwzakrzepowymi,

  • litem,

  • metotreksatem,

  • zydowudyną.

4. Przy jakich schorzeniach należy zachować szczególną ostrożność?

W przypadku osób cierpiących na niektóre schorzenia wskazane jest zachowanie większej ostrożności. Do grupy tej należą osoby cierpiące na: toczeń rumieniowaty układowy, choroby przewodu pokarmowego (np. choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego), nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia czynności wątroby, zaburzenia czynności nerek, zaburzenia krzepnięcia krwi, astmę oskrzelową, choroby alergiczne.

Dużą ostrożność należy też zachować w czasie przyjmowania Ibupromu z innymi lekami. Należy też pamiętać, że lek Ibuprom jest przeznaczony do stosowania w krótkim okresie czasu. Jeśli w ciągu trzech dni objawy nie mijają należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

5. Objawy uboczne przy stosowaniu Ibupromu

Ibuprom jest stosunkowo bezpiecznym lekiem, w związku z tym w jego przypadku działania niepożądane występują dość rzadko.

Objawami ubocznymi, które mogą być efektem przyjmowania preparatu Ibuprom są: wymioty, nudności, niestrawność, zgaga, wzdęcia, zaparcia, biegunki, bóle oraz zawroty głowy, ból w nadbrzuszu, nadpobudliwość, świąd skóry, wysypka, pokrzywka, obrzęki, nadciśnienie, krwawienie z przewodu pokarmowego, zaburzenia smaku, zaburzenia snu, niewydolność nerek, zaburzenia krzepnięcia, granulocytopenia, niedokrwistość hemolityczna, małopłytkowość. Do bardzo rzadko występujących objawów ubocznych zażywania leku Ibuprom należą: ciężka anafilaksja, dermatoza pęcherzowa, zaburzenia słuchu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze