Flonidan – skład, działanie, wskazania i skutki uboczne
Flonidan to lek łagodzący objawy reakcji alergicznej. Jego substancją czynną jest loratadyna. Stosuje się go w objawowym leczeniu alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i przewlekłej pokrzywki idiopatycznej. Jak wygląda schemat dawkowania? Czy występują skutki uboczne leczenia?
1. Co to za lek Flonidan?
Flonidan to lek przeciwhistaminowy o działaniu przeciwalergicznym. Jego substancją czynną jest loratadyna. Występuje w formie tabletek i zawiesiny doustnej.
Loratadyna jest lekiem, który działa częściowo wybiórczo na obwodowe receptory histaminowe H1, słabo przenika do ośrodkowego układu nerwowego. Zwykle nie wykazuje ośrodkowego działania sedatywnego i przeciwcholinergicznego. Oznacza to, że nie powoduje senności i uspokojenia.
Substancja po przyjęciu doustnym dobrze i szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Jest metabolizowana głównie w wątrobie.
2. Wskazania do stosowania leku Flonidan
Wskazaniem do stosowania Flonidanu jest leczenie objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. To głównie:
- kichanie,
- wodnisty wyciek z nosa,
- świąd nosa,
- świąd podniebienia,
- świąd, zaczerwienienie lub łzawienie oczu.
Flonidan stosuje się także w leczeniu objawów przewlekłej pokrzywki idiopatycznej (tzn. przewlekłej pokrzywki o nieznanej przyczynie), gdy pojawiają się takie symptomy jak świąd skóry i pokrzywka.
3. Flonidan – skład i preparaty
Flonidan jest dostępny na receptę w formie tabletek. Każda zawiera 10 mg loratadyny (Loratadinum) oraz substancje pomocnicze. Można kupić opakowanie 10, 30, 60 i 90 tabletek (na receptę). Bez recepty można kupić Flonidan Control 10 mg 10 sztuk (bez recepty).
Jedna tabletka Flonidan zawiera 10 mg loratadyny. Substancje pomocnicze: skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna, magnezu stearynian, skrobia żelowana. Jedna tabletka Flonidan Control zawiera 10 mg loratadyny. Substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, magnezu stearynian, skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna.
Flonidan jest również dostępny w postaci zawiesiny. Jego substancją czynną również jest loratadyna (Loratadinum), przy czym:
- 5 ml zawiesiny doustnej (1 łyżka miarowa) zawiera 5 mg loratadyny (Loratadinum),
- 1 ml zawiesiny doustnej zawiera 1 mg loratadyny.
Substancje pomocnicze to polisorbat 80, kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian dwuwodny, sodu benzoesan, avicel RC 591 FMC (karboksymetyloskrobia sodowa i celuloza mikrokrystaliczna), sacharoza, aromat wiśniowy (zawiera m.in. kumarynę), glicerol, glikol propylenowy, woda oczyszczona.
Inne preparaty na rynku polskim zawierające loratadynę to:
- Claritine (tabletki), Claritine Allergy (tabletki),
- Flonidan (zawiesina doustna), Flonidan Control (tabletki),
- Loratadyna Galena (tabletki),
- Loratadyna Pylox (tabletki),
- Loratan (kapsułki miękkie), Loratan (syrop), Loratan pro (kapsułki miękkie).
4. Stosowanie i dawkowanie leku Flonidan
Flonidan jest przeznaczony do stosowania doustnego. Zwykle stosowana dawka to jedna tabletka na dobę. Trzeba ją połknąć w całości – bez rozgryzania – i popić wodą. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków. Bardzo ważne jest, by bez zalecenia lekarza nie stosować leku dłużej niż 10 dni.
Jeśli chodzi o Flonidan w zawiesinie, schemat dawkowania wygląda następująco:
- dorośli i dzieci po 12. roku życia powinny stosować 10 mg (10 ml zawiesiny) raz na dobę,
- dzieci od 2 do 12. roku życia o masie ciała większej niż 30 kg: 10 mg (10 ml zawiesiny) raz na dobę,
- dzieci od 2 do 12. roku życia o masie ciała mniejszej niż 30 kg: 5 mg (5 ml zawiesiny) 1 raz na dobę.
5. Skutki uboczne i przeciwwskazania
Leku Flonidan nie można stosować zawsze i u wszystkich pacjentów, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazanie stanowi nadwrażliwość na loratadynę lub jakikolwiek składnik leku (trzeba pamiętać, że Flonidan zawiera laktozę) oraz ciąża i okres karmienia piersią (loratadyna przenika do mleka kobiecego).
Ograniczenia narzuca także wiek pacjenta. Leku w postaci tabletek nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat ani u dzieci o masie ciała mniejszej niż 30 kg. Zawiesiny nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 2 roku życia.
Niektóre choroby i zażywane leki mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania Flonidanu, stąd należy powiedzieć o nich lekarzowi przed rozpoczęciem terapii. Ważna jest przede wszystkim informacja o stosowaniu takich substancji jak erytromycyna (antybiotyk), ketokonazol lub flukonazol (leki stosowane w leczeniu zakażeń grzybiczych), fluoksetyna (lek stosowany w leczeniu niektórych zaburzeń psychicznych) czy cymetydyna (lek stosowany w celu zmniejszenia wydzielania kwasu solnego w żołądku).
Ze stosowaniem tabletek Flonidan wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak ból głowy, nerwowość i uczucie zmęczenia u dzieci oraz senność u młodzieży i dorosłych. Rzadziej pojawiają się zaburzenia snu i zwiększenie apetytu.
Stosując Flonidan trzeba pamiętać, że lek może wpływać na wynik testów alergicznych. Aby ich nie zafałszować, konieczne jest przerwanie stosowania leku co najmniej na 2 dni przed badaniem.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.