Okulista – czym się zajmuje i co leczy? Jak wygląda badanie?
Okulista jest specjalistą, który leczy i diagnozuje choroby związane z narządem wzroku. Najczęściej odwiedza się go, gdy pojawi się problem z widzeniem lub dolegliwości oczu. Warto jednak chodzić na wizyty profilaktyczne i okresowe, by na wczesnym etapie wykryć wszelkie ewentualne nieprawidłowości. Co warto wiedzieć o wizycie u okulisty?
1. Czym zajmuje się okulista?
Okulista to lekarz, który zajmuje się narządem wzroku. Jest zwykle osobą pierwszego kontaktu, gdy z oczami dzieje się coś niepokojącego. Specjalista odpowiada za diagnozowanie oraz leczenie chorób związanych z oczami, dobiera również korekcję okularową oraz dopasowuje soczewki kontaktowe.
Okulista zajmuje się leczeniem chorób:
- spojówek. To na przykład zapalenie spojówek, zespół suchego oka, zmiany barwnikowe spojówek,
- gałki ocznej. To na przykład zaćma, zapalenie rogówki, bielmo, obwodowe zmiany zwyrodnieniowe siatkówki,
- oczodołu. To na przykład jaskra, zapalenie oczodołu,
- narządu łzowego. To na przykład zapalenie gruczołu łzowego, zapalenie woreczka łzowego, zapalenie kanalika łzowego,
- nerwu wzrokowego. To na przykład niedowidzenie połowiczne skroniowe.
Okulista weryfikuje również podejrzenie:
- krótkowzroczności (myopii),
- nadwzroczności (hiperopia lub dalekowzroczność), czyli problemu z akomodacją oka,
- astygmatyzmu, czyli niejednakowego załamywania w różnych płaszczyznach promieni świetlnych wpadających do oka, co skutkuje nieostrym obrazem na siatkówce.
2. Kiedy iść do okulisty?
Na wizytę do okulisty warto się umówić, gdy pogarsza się ostrość widzenia, pojawia się dyskomfort w okolicy oczu, a także gdy występują jakieś niepokojące objawy. Ale nie tylko wówczas.
Zaleca się, by do okulisty chodzić także profilaktycznie, zarówno samodzielnie, jak i w ramach badań kontrolnych zlecanych przez pracodawcę. To pozwala na szybkie wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i wady wzroku.
Do okulisty należy chodzić także z dziećmi, obowiązkowo z maluchami, które urodziły się przedwcześnie. W ich przypadku konieczne jest badanie dna oczu ze względu na możliwość pojawienia się retinopatii wcześniaczej, prowadzącej do utraty wzroku.
Pierwsza wizyta u okulisty może odbyć się już po skończeniu przez dziecko 3 miesięcy. Wówczas specjalista ocenia ruchomość gałek ocznych, sprawdza również, czy dziecko nie zezuje. Badanie ostrości widzenia u dziecka można przeprowadzić, kiedy maluch jest już trochę starszy.
Do okulisty trzeba pójść, gdy:
- oczy swędzą, łzawią lub ropieją,
- obserwuje się plamki, mroczki, zwężenie pola widzenia i inne nieprawidłowości,
- pojawiają się zaburzenia widzenia barw (daltonizm),
- doszło do urazu,
- istnieje podejrzenie infekcji oka,
- pojawia się gorsze widzenie po zmroku (tzw. ślepota zmierzchowa, zwana potocznie kurzą ślepotą),
- pogorszyła się ostrość wzroku.
3. Jak wygląda wizyta u okulisty?
Każda wizyta okulistyczna zaczyna się od wywiadu. Lekarz pyta o niepokojące objawy czy charakter dolegliwości. Interesują go również przebyte operacje i zabiegi, a także urazy oczu. Ważna jest informacja, czy w rodzinie odnotowano takie choroby jak jaskra czy zaćma.
Kolejnym etapem wizyty jest badanie przedmiotowe. Okulista ocenia stan powiek i oczodołów, postrzeganie kolorów, ruchomość i wielkość gałek ocznych. Sprawdza również ostrość wzroku.
Pomocna jest refraktometria, czyli komputerowe badanie wzroku. Wykonuje się również tradycyjne badanie Snellena. Polega ono na odczytywaniu jednym okiem, osobno lewym i prawym, liter o różnej wielkości. Dzieci, które nie znają liter, muszą rozpoznawać obrazki.
Podczas wizyty okulistycznej bardzo często wykonywany jest także pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz szczegółowe badanie oka (za pomocą lampy szczelinowej).
Czy do okulisty potrzebne jest skierowanie? Tak, od stycznia 2015 roku do okulisty wymagane jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Zawsze też można pójść na wizytę prywatną, która kosztuje od 100 do 200 złotych.
4. Optyk a optometrysta – na czym polega różnica?
Czym różni się okulista od optometrysty? Kiedy warto skorzystać z jego usług? Okulista jest lekarzem, absolwentem studiów medycznych posiadający dyplom potwierdzający tytuł lekarza medycyny, który wyspecjalizował się w praktyce leczenia oczu.
Dotyczy to zarówno wad wzroku, jak i chorób. Okulista przyjmuje pacjentów w przychodniach zdrowia, szpitalach, jak i gabinetach prywatnych oraz innych placówkach medycznych.
Z kolei optometrysta to specjalista zajmujący się badaniami refrakcji oraz doborem sposobu korekty wad wzroku. Zawód ten można zdobyć kończąc studia podyplomowe na kierunku optometria lub studia wyższe na kierunku fizyka o specjalności optometria.
Optometrysta najczęściej pracuje w salonie optycznym, gdzie pomaga w doborze okularów i soczewek kontaktowych o parametrach dopasowanych do wykrytej wady. Jeżeli optometrysta wykryje nieprawidłowości podczas badania refrakcji, sugeruje wizytę u okulisty.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.