Trwa ładowanie...

Lorafast – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
03.10.2023 12:38
Lorafast to lek stosowany w celu łagodzenia objawów zapalenia błony śluzowej nosa oraz przewlekłej pokrzywki idiopatycznej.
Lorafast to lek stosowany w celu łagodzenia objawów zapalenia błony śluzowej nosa oraz przewlekłej pokrzywki idiopatycznej. (Adobe Stock)

Lorafast to lek stosowany w celu łagodzenia objawów alergicznego, sezonowego i całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz przewlekłej pokrzywki idiopatycznej. Jego substancją czynną jest loratadyna. Jakie są mechanizmy działania Lorafast w łagodzeniu objawów alergii? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do jego zażywania?

spis treści

1. Co to jest Lorafast i do czego jest stosowany?

Lorafast to lek na alergię w postaci tabletek, który jest stosowany w celu łagodzenia objawów przewlekłej pokrzywki idiopatycznej oraz zapalenia błony śluzowej nosa, zarówno alergicznego, sezonowego, jak i całorocznego (katar sienny).

Lek Lorafast jest stosowany, gdy pojawiają się takie objawy związane z uwalnianiem histaminy jak nieżyt nosa, swędzenie nosa, katar w alergicznym nieżycie nosa, swędzenie spojówek, łzawienie w alergicznym zapaleniu spojówek, także świąd, wysypka w pokrzywce.

2. Skład i działanie tabletek Lorafast

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Substancją czynną leku Lorafast jest loratadyna. To lek przeciwhistaminowy II generacji, selektywny antagonista obwodowego receptora H1. Co to znaczy?

Mechanizm działania loratadyny polega na silnym i wybiórczym blokowaniu obwodowych receptorów histaminowych H1. Dzięki blokowaniu łączenia histaminy, która należy do tak zwanych mediatorów procesu zapalnego, hamuje procesy powstające we wczesnej fazie reakcji zapalnej.

Działa przeciwalergicznie, tak w zakresie odczynów skórnych, jak i naczyń błon śluzowych. Łagodzi wysypkę czy pokrzywkę, ale i zmniejsza przepuszczalność błony śluzowej nosa.

Po podaniu doustnym loratadyna dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Początek jej aktywności jest odczuwany po około 30 minutach po zażyciu, a maksymalny po około 4–6 godzin.

Trzeba pamiętać, że działanie leku Lorafast polega głównie na łagodzeniu objawów, a nie leczeniu przyczyny choroby. Preparaty na rynku polskim zawierające loratadynę to:

  • Claritine (tabletki), Claritine Allergy (tabletki),
  • Flonidan (tabletki), Flonidan (zawiesina doustna), Flonidan Control (tabletki),
  • Loratadyna Galena (tabletki), Loratadyna Pylox (tabletki),
  • Loratan (kapsułki miękkie), Loratan (syrop), Loratan pro (kapsułki miękkie).

3. Stosowanie i dawkowanie Lorafast

Lorafast jest przeznaczony do stosowania doustnego. Tabletkę należy połknąć, popijając wodą. Jeśli chodzi o dawkowanie, ustala je lekarz. Niemniej przyjmuje się, że w przypadku dzieci od 12. roku życia i dorosłych stosuje się dawkę wynoszącą 10 mg na dzień (jedna tabletka).

W przypadku dzieci od 2. do 12. roku życia, jeżeli masa ciała przekracza 30 kg, stosuje taką samą dawkę jak dla osób dorosłych (10 mg na dzień, jedna tabletka). Jeśli masa ciała dziecka jest mniejsza niż 30 mg, dawka wynosi 5 mg na dobę (pół tabletki).

4. Przeciwwskazania i skutki uboczne stosowania Lorafast

Nie każdy pacjent może stosować Lorafast, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, także ciąża i okres karmienia piersią. Nie wykazano bezpieczeństwa stosowania leku Lorafast u dzieci w wieku poniżej 2 lat. Należy zachować ostrożność u osób z ciężką niewydolnością wątroby.

Jakie są potencjalne skutki uboczne stosowania Lorafast? Ponieważ loratadyna obecna w leku w niewielkim tylko stopniu przenika do ośrodkowego układu nerwowego, najczęściej nie działa uspokajająco i nasiennie. nie wywiera działania uspokajającego i nie powoduje senności. Zalicza się je do leków przeciwhistaminowych II generacji.

Jeśli chodzi i skutki uboczne związane ze stosowaniem Lorafastu i loratadyny, większość z nich ma charakter łagodny i przemijający. Typowe są takie działania niepożądane jak: suchość w ustach, ból głowy i zawroty głowy, kichanie, suchość błony śluzowej nosa, tachykardia, nieprawidłowa czynność wątroby, zaburzenia miesiączkowania. Jeśli wystąpią niepokojące objawy, należy przerwać przyjmowanie leku i zgłosić się do lekarza.

Jeśli Lorafast jest stosowany w dawce 40 - 180 mg, istnieje ryzyko przedawkowania loratadyny. Wówczas może pojawić się silny ból głowy, kołatanie serca, letarg czy senność. W takiej sytuacji należy natychmiast zgłosić się do placówki medycznej.

Stosując Lorafast trzeba pamiętać, że leki, takie jak erytromycyna, chinidyna, ketokonazol, flukonazol, cymetydyna zwiększają stężenie loratadyny w osoczu, zaś inhibitory MAO z Lorafastem i innymi lekami, które zawierają loratadynę, mogą wpływać na ciśnienie krwi pacjenta.

Ponieważ loratadyna może wpływać na wyniki alergicznych testów skórnych. W związku z tym co najmniej 48 godzin przed planowanym ich wykonaniem należy przerwać terapię.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze