Trwa ładowanie...

Alergiczne choroby oczu

Choroby oczu często mają podłoże alergiczne. Badania mówią, że na choroby oczu o podłożu alergicznym cierpi kilkanaście procent ludzi na świecie. Do najpopularniejszych chorób oczu na tle alergicznym zalicza się wypryskowe zapalenie oka, kontaktowe zapalenie skóry powiek, alergiczne zapalenie spojówek. Jakie są objawy tego schorzenia? Czy alergiczne choroby oczu można skutecznie leczyć? A jeśli tak, to w jaki sposób?

spis treści

1. Najpopularniejsze choroby oczu na tle alergicznym

 • alergiczne zapalenie spojówek,
 • wypryskowe zapalenie oka,
 • atopowe zapalenie rogówki i spojówek,
 • kontaktowe zapalenie skóry powiek i spojówek.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Niektóre z wyżej wymienionych rodzajów chorób oczu mogą doprowadzić do zniszczenia rogówki i przyczynić się do poważnych zaburzeń widzenia. Alergiczne choroby oczu dotyczą przed wszystkim spojówki, czyli błony pokrywającej gałkę oczną i stanowiącą wewnętrzną powierzchnię powiek.

2. Leczenie chorób oczu

Choroby oczu o podłożu alergicznym najczęściej są wywołane alergenami znajdującymi się w:

Alergiczne choroby oczu raczej nie występują samodzielnie, pojaiwają się wraz z procesem alergicznym w organizmie człowieka. Często towarzyszą im inne dolegliwości, np. alergiczny nieżyt nosa. Podstawą leczenia jest unikanie kontaktu z alergenem i stosowanie leków zalecanych przez lekarza.

2.1. Alergiczne zapalenie spojówek

Schorzenie jest skutkiem nadwrażliwości na alergen zależnej od przeciwciał klasy IgE. Dolegliwość należy do najpopularniejszych w naszej populacji. Alergiczne zapalenie spojówek powstaje pod wpływem kontaktu z pyłkami roślin, sierścią zwierząt i roztoczami kurzu domowego.

 • ostre zapalenie (trwa do 48 godzin),
 • sezonowe zapalenie (pojawia się wtedy, gdy pylą uczulające rośliny),
 • całoroczne zapalenie (występuje wtedy, gdy pyłki rośliny powodującej alergię utrzymują się w powietrzu przez cały rok).

Dolegliwość rozpoznaje się po charakterystycznych zmianach, pojawia się obrzęk oka i swędzenie oka. Właśnie swędzenie oka wskazuje na alergiczne zapalenie spojówek. Chory często łzawi oraz ma przekrwione i obrzęknięte spojówki, czasem także powieki. Alergie oczu często występują z innymi alergiami i katarem siennym. Leczenie polega na stosowaniu chłodnych okładów na powieki, płukaniu oka roztworem soli fizjologicznej oraz podawanie kropli antyhistaminowych lub doustnych leków antyhistaminowych.

Mamy nadzieję, że powyższe informacje pomogą w rozpoznaniu alergicznych chorób oczu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Alergiczne choroby oczu
Alergiczne choroby oczu (123RF)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza