Rupafin - wskazania, działanie, skład, dawkowanie, skutki uboczne
Rupafin to lek przeciwhistaminowy stosowany w alergologii, wenerologii i dermatologii. Przeznaczony jest do leczenia pokrzywki oraz alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, które powoduje uporczywy katar, kichanie oraz świąd oczu bądź nosa. Preparat może być stosowany już od 2. roku życia. W jaki sposób działa Rupafin?
1. Co to jest Rupafin?
Rupafin to lek przeciwhistaminowy o właściwościach przeciwalergicznych, dostępny wyłącznie na receptę, jego międzynarodowa nazwa to Rupatadinum.
Zwykle preparat jest stosowany w celu złagodzenia objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, czyli kichania, wodnistej wydzieliny, a także świądu nosa i oczu.
Pozostałym wskazaniem do zażycia leku Rupafin są objawy pokrzywki, takie jak miejscowe zaczerwienie, swędzenie i obrzęk skóry.
Produkt leczniczy Rupafin dostępny jest w dwóch postaciach. Pierwsza to okrągłe tabletki pakowane po 3, 7, 10, 15, 20, 30, 50 lub 100. Druga forma to żółty syrop o pojemności 120 ml z dołączoną doustną strzykawką ułatwiającą odmierzanie leku.
2. Działanie leku Rupafin
Rupafin to lek, który łagodzi objawy pokrzywki oraz alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Może być stosowany przez osoby dorosłe i dzieci od 2. roku życia.
Substancją czynną jest rupatadyna w postaci fumaranu, co sprawia, że Rupafin jest antagonistą histaminy o długim i selektywnym działaniu na receptory H1.
Jednocześnie metabolity substancji czynnej, czyli desloratadyna i jej hydroksylowany metabolit zwiększają ogólne działanie preparatu i przedłużają jego działanie przeciwalergiczne.
Lek po przyjęciu doustnym bardzo szybko wchłaniania się z układu pokarmowego, substancja czynna w około 99% wiąże się z białkami osocza, jest niemalże całkowicie metabolizowana i usuwana wraz z kałem i moczem.
3. Skład leku Rupafin
1 tabletka zawiera 10 mg rupatadyny w postaci fumaranu . Pozostałe składniki to skrobia żelowana kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, tlenek czerwony i żółty żelaza, laktoza jednowodna i stearynian magnezu.
1 ml syropu Rupafin zawiera 1 mg fumaranu rupatadyny, a także glikol propylenowy, kwas cytrynowy bezwodny, disodu fosforan bezwodny, sacharynę sodową, sacharozę, parahydroksybenzoesan metylu, żółcień chinolinową, aromat bananowy i wodę oczyszczoną.
4. Dawkowanie leku Rupafin
Rupafin służy do leczenia alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz pokrzywki, bez względu na to, czy dolegliwości występują krótko- czy długotrwale.
Preparat należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Zwykle jest to 1 tabletka z 10 mg substancji czynnej dla dorosłych i młodzieży od 12. roku życia. Osoby młodsze powinny przyjmować syrop w ilości odpowiadającej masie ciała (najczęściej 2,5 lub 5 ml raz na dobę).
W trakcie leczenia należy unikać picia soku grejfrutowego, ponieważ wpływa on na związki hamujące CYP3A4, a także na jelitowy system transportu leków.
5. Możliwe skutki uboczne po zastosowaniu leku Rupafin
Rupafin może spowodować pojawienie się skutków ubocznych, choć nie występują one u każdego pacjenta. Częściej pogorszenie samopoczucia obserwowano wśród osob, które stosowały preparat w formie tabletek.
Najczęściej pojawiające się działania niepożądane to senność, bóle i zawroty głowy, suchość w jamie ustnej i uczucie zmęczenia. Rzadziej obserwowano następujące skutki uboczne:
- stany zapalne gardła,
- zapalenie błony śluzowej nosa,
- wzrost apetytu,
- problemy z koncentracją,
- krwawienia z nosa,
- suchość błony śluzowej nosa,
- kaszel,
- suchość gardła,
- ból jamy ustnej,
- ból brzucha,
- nudności i wymioty,
- biegunka lub zaparcia,
- niestrawność,
- wysypka,
- bóle pleców,
- bóle stawów i mięśni,
- zwiększone pragnienie,
- ogólne złe samopoczucie,
- gorączka,
- drażliwość,
- zmiany w wynikach badań krwi,
- wzrost masy ciała.
Rzadko u pacjentów pojawiały się zaburzenia rytmu serca (tachykardia i kołatanie serca), obrzęk naczynioruchowy czy reakcja anafilaktyczna.
Syrop Rupafin wywoływał natomiast ból głowy i senność, a niezbyt często grypę, stan zapalny nosogardzieli, zakażenia górnych dróg oddechowych, zawroty głowy, nudności, nocne poty, eozynofilię i/lub neutropenię.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.